in

5 Adımda WordPress Admin Şifresi Değiştirme

Soolence.com

5 Adımda WordPress Admin Şifresi Değiştirme

Admin şifrenizi unuttunuz mu? Şifre sıfırlama işe yaramıyor mu? Panik yok, ListeWP var…

Gün oldu, WordPress admin şifrenizi unuttunuz. “Parolanızı mı unuttunuz?” fonksiyonu da problem çıkarıyor. Ne yapacaksınız? Takmayın kafaya. Bunlar olağan şeyler. Her şeyin olduğu gibi bunun da çözümü var.

WordPress sitemizdeki tüm girdilerin veritabanımızda tutulduğunu söylemiştik. Bizimle beraber sitemize kayıtlı olan tüm kullanıcıların şifresi de veritabanımızda tutuluyor. Veritabanımızdan şifremizi bir kaç adımda değiştirebiliriz. Nasıl mı? Buyrun, adım adım gidelim.

#1  Veritabanımıza ulaşmak için phpMyAdmin‘e gitmemiz gerekiyor. Bunun için cPanel‘e giriş yapıyoruz. “http://siteismi.com:2082” ya da “http://siteismi.com/cpanel” yoluyla cPanel’e ulaşabilirsiniz. “VERİTABANLARI” başlığı altından “phpMyAdmin”e tıklıyoruz.

#2 phpMyAdmin sayfası açılınca sağ tarafta bulunan alandan, WordPress’i kurarken oluşturduğumuz veritabanımızın üzerine tıklıyoruz. Veritabanı tablolarımız karşımıza geliyor.

#3 Bu tablolardan “wp_users” adlı elemanı buluyoruz. Tabi buradaki ön ek “wp” olmayabilir. Veritabanı oluştururken farklı bir ön ek tanımlamış olabilirsiniz. Alt çizgiden sonra “user” gelen tabloyu bulun işte. Buldunuz mu? Tıklayıverin üstüne. Sağ taraftaki alanda kullanıcı adınızın olduğu tabloyu göreceksiniz. Eğer sitenizde üyelik sistemi varsa veya sitenize kayıtlı başkaları da varsa burada bir çok isim göreceksiniz. Siz kendinizinkini bulun ve satırın başında bulunan kaleme (Düzenle) tıklayın.

#4 Önünüze bir form tablosu açıldı. Buradan kullanıcı adı ve şifremizi değiştirebiliriz. Admin panele giriş için kullandığınız kullanıcı adınızı değiştirmek için “user_login” karşısındaki forma kullanıcı adınızı yazabilirsiniz. Şifrenizi değiştirmek için de DİKKAT “user_pass” karşısındaki alanı kullanacağız ama şifremizi direk yazmayacağız. Zaten orada unuttuğunuz şifreyi görmüyorsunuz. “$P$POMmvVQBKy.KQo0zat/0vNwmz5QRNi/” gibi saçma sapan karakterler mevcut. İşte bu saçma sapan karakterler aslında MD5 denen şifreleme algoritmasının bir çıktısıdır. Peki ne yapacağız.

Buraya tıklıyoruz. Açılan sayfadaki kutuya belirlediğiniz başka bir şifre yazıyoruz. Mesela “çükübik_fikibok&$1221” gibi… Hemen altta “MD5 Hash” başlığı altında yazdığınız şifrenin çıktısının oluştuğunu göreceksiniz. Oradaki karakterlerin hepsini kopyalayarak phpMyAdmin sayfamıza dönüyoruz ve “user_pass” karşısındaki alana yapıştırıyoruz. Sayfanın altındaki “Git” butonuna basarak tabloyu kaydediyoruz.

NOT: Yukarıda verdiğimiz site puf olabilir. Google amcaya “MD5 generator” yazıp aratarak bu işi yapan sitelere ulaşabilirsiniz.

#5 İşlem tamamdır. Şimdi admin panelinize değiştirdiğiniz kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz. Yalnız dikkat edin; şifreniz oluşturduğumuz MD5 şifresi değil, dönüştürmeden önce yazdığımız şifredir. Yani bizim örneğimize göre şifremiz “çükübik_fikibok&$1221”. Anladın?

Unutulan şifreyi değiştirmek kolay. Önemli olan sağlam bir şifre oluşturup belirli periyotlarda onu değiştirmek. Ayrıca cPanel şifrenize de gerekli önemi vermeniz gerekiyor. Gördüğünüz gibi cPanel şifrenizi kırabilen herhangi biri sitenizi kolaylıkla ele geçirebilir.

Takıldığınız yerler için yorum alanımız hizmetinizde. Görüşme üzere…

Written by Ekrem Süyüncü

Soolence.com Blog sahiplerine yönelik bilgi verme, tavsiyede bulunma ve rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Soolence.com

WordPress Tema Yükleme Ve Editleme

Soolence.com

Bulunamayan Sayfalara Dikkat! 404 Hata Sayfası Kaldırma ve Yönlendirme