in

Ağız ve Diş Sağlığı Neden Önemlidir ?

İnsan sağlığını etkileyen ve gerek yurdumuzda gerekse dünyada gerekli önemin verilmediği bir konudur ağız ve diş sağlığı. Zamanında gerekli koruyucu önlemlerin alınmaması da birçok sağlık sorununa yol açmakta ve hem insan sağlığı açısından hem de ekonomik açıdan birçok sıkıntıya sebep olmaktadır. Ağız sağlığının iyi olması sağlıklı bir beslenmenin de ön şartıdır. Çünkü sindirim sisteminin ilk başladığı yer olan ağız, tüm sistemin düzgün çalışması açısından önem arzetmektedir. Ağızda dişlerin çiğneme yoluyla sindirime hazır hale getirdiği besinler mide ve diğer organlar tarafından vücudun besin ve enerji ihtiyacını gidermesinde kullanılır. Ancak dişleri çürük olan bir birey, sağlıklı bir çiğneme de yapamaz. Bu da sistemde aksaklıklara neden olur.

Çocukken çıkan süt dişlerinden sonra kalıcı dişlerimiz yerlerine gelir. Bu dişlerimizi tehdit eden iki faktör ise şunlardır: Diş Çürükleri ve Diş Eti iltihaplanmaları. Öyle ki ilerlemiş bir diş eti hastalığı çene kemiğinin erimesine kadar varabilen bir problem kaynağı olabilir. Diş eti hastalıkları, tüm sindirim sistemini etkileyerek, kalp, böbrek, mide ve diğer organlarda çeşitli hastalıklara da yol açabilirler.

Ağız ve Vücut Sağlığı Nasıl Korunur ?

Diş çürüklerinin erken dönemde teşhisi, tedavi açısından çok önemlidir. Yılda en az iki defa diş hekimine gidilerek dişler düzenli olarak kontrolden geçirilmelidir. Böylece diş çürükleri ilerlemeden gerekli önlemler alınabilir, dişlerin kaybedilmesi önlenir ve birçok sorun daha başlamadan veya ilerlemeden önlenmiş olur. Unutulmaması gerekir ki hiçbir yapay çözüm, kendi doğal dişlerimizin yerini tutmayacaktır. O yüzden hem sağlıklı dişler, hem de gülümseyen güzel bir ifade için dişlerimize dikkat edelim, onların sağlığını koruyarak, ağız ve vücut sağlığımızı da korumuş olalım.

Written by Ekrem Süyüncü

Soolence.com Blog sahiplerine yönelik bilgi verme, tavsiyede bulunma ve rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SARIMSAĞIN FAYDALARI

Tok tutan yiyecekler nelerdir? Ramazanda hangi besinler tok tutar?