in

Android 9 Pie Go Edition Sürümü Google Tarafından Yayınlandı!

Soolence.com

Google’ın hafifletilmiş Android sürümü hazırlama amacı ile yola çıktığı Go projesi, dokuzuncu Android sürümü ile de devam ediyor. Kısa bir süre önce de Google, Android Pie Go Edition ile ilgili resmi açıklamalarını yaptı. Buna göre performans artışı ve depolama alanında daha fazla yer sunulması için ciddi iyileştirmeler yapılmış gibi görünüyor. Ek olarak Go kapsamındaki Google’ın mobil uygulamalarında da ciddi iyileştirmeler bulunuyor.

Bu yılın başlangıcında Google tarafından duyurulan Android 8.1 Oreo Go Edition sürümü, düşük donanımlara ve 8GB dahili depolama alanına sahip modeller için iyi bir adım olarak değerlendirilmişti. Şimdi de Android 9.0 Pie Go Edition duyuruldu. İlk dikkat çeken detay, yeni sürümün yaklaşık olarak 500MB daha az yer kaplaması oluyor. Örneğin 8GB dahili depolama alanı olan bir telefon modelinde kurulu olan Android 9 Go Edition, kullanıcıya 5.5GB boş alan bırakıyor. Karşılaştırmak adına belirtmek gerekirse normal Pie sürümü aynı depolama alanında, kullanıcısına sadece 2.5GB boş alan bırakıyordu.

Android Messages Go, Google Assistant Go ve Google Maps Go uygulamalarında da performans iyileştirmeleri ve yetenekleri artırılmış bir yaklaşım sergileniyor. Özellikle de daha önceki ürümde kısıtlanmış olan birçok Hartalar uygulamasının özellikleri, yeni sürümde kullanıma açılmış. İstatistik anlamında Google tarafından aktarılan bilgilere göre şu an için 200 farklı telefon modeli, Go Edition sürecine dahil olmuş durumda. Bu sayının artması konusunda da yeni adımlar atılması bekleniyor.

Written by Ekrem Süyüncü

Soolence.com Blog sahiplerine yönelik bilgi verme, tavsiyede bulunma ve rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Soolence.com

Galaxy S10 Snapdragon 855 ve 5G Desteği ile Gelecek!

Soolence.com

Samsung Exynos 5100 5G Destekli ilk Mobil Modem Oldu!