in

Antimadde Nedir, Nerede Bulunur? Madde ve Antimadde Hakkında Tüm Detaylar

Soolence.com

Antimadde yani antimatter bilim dünyasının en ilginç bulduğu oluşumlar arasında yer alıyor. Madde ve antimadde çarpışması konusunda da çok ciddi çalışmalar ve teoriler bulunuyor. Bununla beraber elbette ki farklı amaçlarda kullanılabilirliği üzerine antimadde bombası gibi ifadeler kendini gösteriyor. Haber Tekno olarak hazırladığımız bu makale kapsamında, konu ile ilgili tüm bilgileri bir araya getiriyoruz.

Antimadde nedir, ne işe yarar?

Antimadde nedir?” sorusunun cevabı, teorik olarak “Normal maddenin tam zıddıdır.” şeklinde kendini göstermektedir. Daha spesifik bir şekilde anlatacak olursak, bu madde türünün alt atomik parçacıkları normal maddenin sahip olduğu zıt özellikleri barındırmaktadır.

Söz konusu parçacıkların elektrik yükü normal maddeninkilere göre ters durumdadır. Antimadde Big Bang sonrasında normal madde ile birlikte yaratılmış olsa da günümüz evreninde antimadde bulmak son derece zordur. Bilim insanları bu durumun sebebi hakkında hala emin değiller. Antimaddeyi daha iyi anlayabilmek için aslında normal madde hakkında daha fazla şey bilmemiz gerekir.

Normal madde, hidrojenhelyum ve oksijen gibi kimyasal elementlerin temel birimi olan atomlardan meydana gelir ve her bir elementin de belirli bir atom sayısı vardır. Örneğin hidrojen bir atoma sahipken helyum iki atoma sahiptir. Atomun evreni son derece karışıktır. Atom, sürekli olan dönen egzotik parçacıklardan oluşur.

Basit şekilde baktığımızda bu parçacıkların isimleri şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Elektron
  • Proton
  • Nötron

Antimaddenin atomunda bulunan parçacıklara ise antiparçacık adı verilir ve normal maddenin atomundaki parçacıkların tam tersi yüküne sahiptir. Peki, antiparçacık tam olarak nedir?

Antiparçacık nedir?

Normal maddenin atomundaki protonlar pozitifelektronlar negatifnötronlar ise nötr yüklüdür. Antimaddenin atomu içerisinde bulunan bu parçacıklar ise tam tersi yüklere sahiptir ve bunlara antiparçacık adı verilir. Yani antimaddedeki protonlar proton gibi davranır ancak negatif yüke sahiptir.

Aynı şekilde elektronlar da pozitif yüke sahiptir. Sonuç olarak normal maddeye göre tam tersi bir durum söz konusudur. Antiparçacıklar olarak adlandırılan bu antimadde parçacıkları CERN tarafından yönetilen Large Hadron Collider gibi devasa parçacık hızlandırıcıları tarafından düzenlenmiş ve incelenmiştir.

NASA’nın açıklamalarına göre antimadde yer çekimini engelleyen bir kuvvete sahip değildir ve yerçekimine karşı tıpkı normal madde gibi tepki vermektedir.

Antimadde nerede bulunur?

“Nedir?” sorusundan sonra “Nerede bulunur?” sorusunun da cevaplanması önemlidir. Antimaddenin parçacıkları ultra yüksek hızlı çarpışmalar sonucunda ortaya çıkar. Big Bang sonrasındaki ilk anlarda ortada sadece enerji vardı ve zaman içerisinde evren soğumaya ve genişlemeye başladığında eşit miktarda normal madde ve antimadde üretilmiştir. Yani şu anda böylesi bir patlama yaşanmadığı için antimaddenin yoğun olduğu bir yer var demek mümkün değildir. Sadece Big Bang sonrasında antimaddenin ortaya çıktığı düşünülmektedir. Yazımızın başında da bahsettiğimiz üzere antimaddeler oldukça zor bulunmaktadır ve bunun sırrı hala çözülememiş durumdadır.

Antimadde ve maddenin etkileşimi nasıldır?

Antimadde ve normal madde parçacıkları etkileştiğinde birbirini yok ederek enerji üretirler. Teorilere göre evren ilk oluştuğu esnada ortaya çıkan antimadde ve normal maddenin birbirini yok etmesi gerekirdi, ancak böyle bir şey olmadı. Ortaya ne parlak bir ışık çıktı ne de şu an görebildiğimiz galaksi ve gezegenler ortadan kayboldu. Yani her şey son derece normal durumda. Bu konuda bilim insanlarının pek çok teorisi mevcut.

Bazıları bu iki madde türünün birbirinden kaçarak hayatta kalabildiğini iddia ederken bazıları da maddelerin dönüşümleri esnasında bazı dengesizlik oluşturmaları sonucunda birbirlerini yok etmediklerini iddia ediyor. Şu an için bu noktada kesin bir kanıt elde edilmiş değil ve bilim insanları daha çok tanımlama sorularının cevabına odaklanarak bunu çözmeye çalışıyor. Günümüzde hala bu maddeler ve parçacıkları üzerinde deneyler tüm hızıyla sürüyor.

Bilim hiç duraksamadan devam ediyor ve evrenin bütün sırlarını çözmek için canla başla çalışıyor. Bu süreçte biz de Bilim Haberleri kategorimiz kapsamında, yaşanan tüm gelişmeleri aktarmaya devam ediyor olacağız. Bu konularla ilgili olarak daha önce hazırlamış olduğumuz diğer şu içeriklerimize de bakabilirsiniz:

→ Kara Delik Nedir, Nasıl Oluşur? & Doğumu, Gelişmesi ve Ölümü ile Kara Delik Oluşumu

Sizler de aşağıdaki yorumlar bölümünden, konu ile ilgili düşüncelerinizi ifade edebilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz.

Written by Ekrem Süyüncü

Soolence.com Blog sahiplerine yönelik bilgi verme, tavsiyede bulunma ve rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Soolence.com

NASA Ay’a Robot Göndermeye Hazırlanıyor! NASA’nın Ay Görevi Astronot Değil, Robot Olacak!

Soolence.com

Karanlık Madde ve Karanlık Enerji Tanımlamaları