in

Apple Mining Uygulamalarını Yasakladı! iOS ve macOS için Kripto Para Mining Yasaklandı!

Soolence.com

Apple kripto para mining uygulamalarını yasakladı. Apple App Store için yeni yayınladığı yönergeler ile birlikte artık hem Mac App Store hem de iOS App Store mining uygulamalarına izin vermeyeceğini açıkladı. Bu karar ile birlikte iPhone, iPad ve Mac modelleri üzerinden kripto para mining yapma amacı taşıyan hiçbir uygulama, App Store kapsamında yer alamayacak. Telefondan coin kazma süreci, App Store’un kapsamından çıkarılmış durumda.

Apple’dan kripto para mining yapma uygulamalarına engel geldi!

Öncelikle belirtmek gerekirse Apple, geride bıraktığımız dönemlerde Calendar 2 isimli bir uygulamayı mobil uygulama mağazasından kaldırmıştı ve dikkatleri bu yöne toplamıştı. Calendar 2 uygulaması Mac App Store’da yer alan ve kripto para mining yapılmasına imkan sunan bir uygulamaydı. O dönemlerde bu konuda yazılım geliştirici sözleşmesinden herhangi bir uyarı olmadığı için tartışmalar gündeme gelmişti. Bu uygulamanın kaldırılmasının sebebi olarak ise şu kural gösterilmişti:

  • Uygulamalar, yaptıkları işlemler ile hızlı bir şekilde batarya tüketemez, yüksek ısınma sorunu oluşturamaz ve cihaz kaynaklı sorunlara neden olamaz.

Değişiklik ile birlikte yeni kurallar şu şekilde sıralanıyor:

  • Apple kripto paralar için hazırlanan sanal cüzdan uygulamalarına izin vermeye devam edecek.
  • Sadece söz konusu cihazın donanımı dışında işlem yapabilecek uygulamalara izin verilecek.
  • Uygulamalar kripto para alımı, sadece ve takası için kullanılabilecek ancak bu işlemler, sadece uygulama içerisinden yapılabilecek.
  • Sanal para borsaları, hiçbir şekilde hukuksal problemler yaşatacak işlemlere yer veremeyecek. Nakit işlemleri ise sadece onaylanmış bankalardan veyahut onaylanmış finans kuruluşlarından yapılabilecek.
  • Cryptocurrency uygulamaları, hiçbir şekilde sanal paraları uygulama indirmeleri, yeni uygulama indirme teşvikleri ve sosyal medya aktiviteleri için kullanıcıları yönlendiremez.

Şimdi ise yeni düzenleme ile birlikte bu uygulamalar, hiçbir şekilde resmi uygulama mağazalarında yer alamayacak.

Cep telefonu ile madencilik olarak da ifade edilen kullanım şekli, güvenli yollardan da yapılamaz hale gelmiş oldu. Bu yasağı kapsayan işletim sistemleri ise şu şekilde sıralanıyor ve hepsi için sözleşmelerde yenilemeler yapılmış durumda:

  • iOS
  • macOS
  • watchOS
  • tvOS

Yapılan değişikler dikkate alındığında, böyle bir adımın atılmasındaki temel nedenin, kullanıcı deneyimini ve güvenliğini korumak olduğu sonucuna varılabilir. iPhone mining ile cihazlarda çeşitli sorunlar ortaya çıktığı hesaba katıldığında, çok da yanlış bir karar olmadığı yönünde açıklamalar kendini göstermeye de başladı. Bu süreçten sonra Google’da Android mining uygulamalarını Play Store’da yasakladı. Telefondan mining sürecinin, en azından iOS işletim sistemli cihazlar için son bulduğunu söylemek mümkün görünüyor.

Written by Ekrem Süyüncü

Soolence.com Blog sahiplerine yönelik bilgi verme, tavsiyede bulunma ve rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Soolence.com

WhatsApp Kopyalanıp Gönderilen Mesajları Bildirmeye Başladı!

Soolence.com

Youtube Go Nedir ve Youtube Go Türkiye’de Nasıl Kullanılır?