in

Apple Watch Series 4 Nasıl Olacak? Özellikleri ve Çıkış Tarihi

Soolence.com

Apple Watch Series 4 modeli ile ilgili detaylı bilgiler ortaya çıktı. Apple Watch 4 olarak da kullanıcılar tarafından beklenen model, birçok konuda yenilikler sunuyor olacak. “Apple Watch Series 4 ne zaman çıkacak ve Apple Watch Series 4 özellikleri nasıl olacak?” diye merak ediyorsanız, şimdiye kadar elde edilen tüm bilgiler ışığındaki detaylara, bu makalemizden ulaşabilirsiniz. Apple’ın akıllı saat dünyasını domine ettiği Apple Watch serisinin dördüncü üyesi için elde edilen bilgilerin kaynağı ise, Apple sızıntıları ile sık sık gündeme gelen KGI Securities oluyor.

Daha önce de gerek iPhone gerekse iPad gibi Apple ürünlerinin gerçeği yansıtan sızıntıları ile nam salmış analistlerin yeni açıklamaları, Watch Series 4 akıllı saat modeli ile ilgili oldu. Şimdiye kadar elde edilen bilgileri, şu başlıklar altında bir araya getirmek mümküm:

  • Ekran
  • Akıllı kordon/kayış
  • Biyometrik ve fitness takip sistemleri
  • Tasarım
  • Face ID entegrasyonu

Tüm bu başlıklar altında, detaylı bilgileribir araya getiriyor olacağız.

Apple Watch Series 4 tasarımı nasıl olacak?

Apple Watch Series 4 tasarımı ile ilgili iddia edilen detayların ilki, Apple’ın yeni modeller ile birlikte yaklaşık olarak yüzde 15 daha büyük bir ekran kullanıma sunacağı oluyor. Şu an için söz konusu olan bu yüzde 15 oranındaki kullanılabilir ekran alanı artışının, beraberinde kasa boyutunu da arttırıp arttırmayacağı bilinmiyor. Daha önce Apple’ın microLED ekran teknolojisi üzerinde çalışmalar yaptığına ilişkin bilgiler gelmişti. microLED ekran teknolojisi ile birlikte, daha geniş ekranların kullanıma sunulması, oldukça olağan bir gelişme olarak değerlendiriliyor. Yeni ekran teknolojisi ile birlikte, ekran boyutunun artması ile birlikte kasa kalınlığı üzerinde de olumsuz bir etki oluşmayacak.

Tasarım konusunda Apple’ın, şimdiye kadarki akıllı saatlerinden çok daha ince bir kasa yapısına geçiş yapacağı söyleniyor. Nitekim microLED teknolojisine geçiş yapılırsa, ortaya çıkacak bu daha ince kasa yapısı, çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirilebiliyor olacaktır.

38mm ve 42mm seçenekleri aynı şekilde sunulmaya devam edilirse, kasa boyutunda artış bir yana daha ince bir yapı sunulurken, aynı zamanda daha geniş bir ekran da kendini gösteriyor olacak. Analist Ming-Chi Kuo tarafından genel Series 4 tasarımı konusunda da açıklamalar bulunuyor. Her ne kada doğrudan doğruya nasıl bir ürün ile karşı karşıya kalınacağına dair detaylar dile getirilmese de Apple’ın sektördeki satışları yeniden artırmak için dikkat çekici bir tasarım ortaya koyacağı ifade ediliyor.

Kare tasarım anlayışından, yuvarlak tasarım anlayışına geçiş yapmasına kesin gözüyle bakılan Apple’ın, be değişimi Apple Watch Series 4 ile birlikte gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceği bilinmiyor olsa da bir sonraki nesilde kesin bir geçiş yaşanacak gibi görünüyor. Daha ince bir kasa yapısı ve daha fazla kullanılabilir ekran alanı ile diğer modellerden farklı bir yaklaşım getirecek olan yeni seri, şu an için hangi şekilde satışa çıkacağını belli etmiş değil. Bu konu ile ilgili olarak yaşanacak olan yeni gelişmeleri, Giyilebilir Teknoloji Haberleri ve İncelemeleri kategorimiz kapsamında aktarmaya devam ediyor olacağız.

Apple Watch Series 4 özellikleri nasıl olacak?

Apple Watch Series 4 özellikleri söz konusu olduğunda, en çok daha fazla batarya ömrü ve geliştirilmiş fitnes yetenekleri oluyor. Hatırlatmak gerekirse bir süre önce Apple, akıllı saat kayışlarını ekstra batarya olarak kullanan bir teknoloji ile ilgili patent başvurusunda bulunmuş ve bu konuda gerekli hakları elde etmişti. Bu konunun detaylarını, Teknoloji Haberleri ve İncelemeleri kategorimiz kapsamında okurlarımıza iletmiştik.

Apple Watch Series 4 modeline yetişip yetişmeyeceği bilinmese de bu teknoloji olmasa bile Apple’ın batarya performansında yeni smart watch modelinde bir iyileştirme gerçekleştireceğine kesin olarak bakılıyor. Eğer microLED teknolojisi de kullanılırsa, enerji verimliliği yeni nesil W serisi işlemciler ile de dolaylı yoldan batarya ömrüne katkı sağlayacaktır. OLED ekranlara nazaran çok daha iyi enerji verimliliği, parlaklık ve incelik sunabilen bu ekran teknolojisi, birçok yeniliğe de imkan sağlayacak gibi görünüyor.

Bunların dışında yeni özelliklerin temel odak noktası, spor aktiviteleri olacak gibi görünüyor. Biyolojik verilerin çok daha doğru ve etkin bir şekilde takip edilmesine ve analiz edilmesine imkan sunacak yeniliklerin, Apple Watch Series 4 modeli ile birlikte öne çıkarılması bekleniyor. Bilindiği gibi Apple, bilhassa da sporcuların biyometrik analizleri için özel çalışmalar gerçekleştiriyor. Bu çalışmaların son tüketici örnekleri de yeni seri ile kendini gösteriyor olacak. Yeni akıllı saat modeli ile ilgili gelen iddialar arasındaki en çok dikkat çeken noktalardan bir tanesi de Face ID oldu. Şu an için Apple’ın akıllı saatlerinde kamera kullanması, çok da beklenen bir atılım olarak görülmüyordu.

Ancak Apple tarafından peşi sıra alınan patentler, kullanıcı tanımlaması ve kamera gibi odaklar üzerine kurulmuş durumda. Face ID ile farklı bir yaklaşımı 3D tarama adı altında iPhone X özellikleri arasına ekleyen Apple, yeni akıllı saatlerinde de farklı bir yaklaşım deneyebilir. Şu an için bu konuda detaylı bilgiler mevcut değil. Ancak yeni gelişmeleri an be an aktarmaya devam ediyor olacağız.

Apple Watch Series 4 ne zaman çıkacak ve fiyatı ne kadar olacak?

Apple Watch Series 4 çıkış tarihi konusuna da değinmek gerekirse, öncelikle şimdiye kadar Apple’ın Apple Watch tanıtım tarihlerine bakmakla başlamak gerekiyor:

  • Apple Watch: 24 Nisan 2015
  • Apple Watch Series 2: 16 Eylül 2016
  • Apple Watch Series 3: 22 Eylül 2017

Bu tarihlerden yola çıkarak söylemek gerekirse, “Apple Watch 4 ne zaman çıkacak?” sorusunun cevabı, kuvvetle muhtemel Eylül 2018 olacaktır. Apple Watch Series 4 fiyatı konusunda da Apple’ın Series 3 ile benzer bir strateji izlemesi bekleniyor. Elbette ki bu beklenti, tıpkı iPhone X modelinde olduğu gibi çok farklı bir modelin gündemde olmadığı senaryo için geçerli olacaktır. Apple tarafından bambaşka bir akıllı saat modeli tanıtılırsa, Series 3 fiyatlarına karşın Series 4 fiyatları, 100 yahut 150 dolar yukarı çıkabilir. Şimdiye kadar elde edilen sızıntı bilgiler doğrultusunda, tüm detaylar bu şekilde bir araya geliyor.

Written by Ekrem Süyüncü

Soolence.com Blog sahiplerine yönelik bilgi verme, tavsiyede bulunma ve rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Soolence.com

Apple Watch Series 4 Tasarımı Ortaya Çıktı!

Soolence.com

Apple Kullanıcıların Sağlık Verisini Toplamaya Başladı!