in

Ay’da Su Bulunduğuna Dair Kesin Kanıtlar var!

Soolence.com

Sonunda iyi haber geldi ve Ay’da su olduğuna dair kesin kanıtlar elde edildi. Çok yakında Ay’da su madenciliğine başlanabilir.

Ay madenciliği meraklıları geçtiğimiz hafta Ay’da su bulunduğuna dair kesin kanıtların ortaya çıkması ile son derece sevinçliydi. Ay’ın yüzeyinde oldukça fazla sayıda su buzu bulunuyor ve araştırmacılar bu su buzlarının nerede olduğunu da saptamış durumda. Bu gelişme sayesinde ileride Ay yüzeyinde su madenciliği yapmak oldukça kolaylaşabilir.

Ay’da bulunan su şüphesiz ki uzay araştırmaları için çok büyük bir adım ve uzun vadeli görevler için hayati önem ifade edebilir. İçme suyu olarak kullanabilecek olan bu su aynı zamanda Ay’da yaşayan bitkilerin büyümesine de yardım edebilir.

Ay’da su bulunması roket güçlendirmesi için ideal bir çözüm olabilir!

Bu noktada suyun en etkili kullanılacağı uygulama ise roket itici olabilir. Suyun içindeki hidrojen ve oksijen günümüzde roketleri güçlendirmek için kullanılan en önemli iki elementtir. Eğer Ay’da bulunan su roket itici olarak kullanılabilirse ihtiyaç duyulan maliyetlerin ciddi oranda azalacağını söylemek mümkün. Bunun yanı sıra bu şekilde uzayda daha fazla yol almak da mümkün olabilir.

Uzaya bir şey götürmek zor ve pahalıdır. Ancak uzayda olan bir madde sayesinde roketleri güçlendirebilecek olmak mükemmel bir gelişmedir. Üstelik kullanılacak olan itici gazları Ay’dan uzayın diğer köşelerine götürmek de Dünya’dan götürmek kadar pahalı olmayacaktır. Bunun nedeni ise Dünya’daki yer çekiminin kuvvetli olması ve roketlerin yerküreden oldukça zor ayrılmasıdır.

Ay’da kesin olarak su bulundu!

Daha önce de Ay’da su olduğuna dair pek çok iddia ortaya atıldı ve bu konuda ciddi araştırmalar yapıldı. Ancak geçtiğimiz hafta Hindistan’ın Chandrayaan-1 uzay aracının toplamış olduğu bilgilere göre Ay yüzeyinde su olduğuna dair kesin kanıtlar elde edildi. Genellikle yüzeyde buzlar gözlemlendi. Peki, Ay’daki su nasıl çıkarılacak?

Elbette bu iş hiç de kolay olmayacak. Öncelikle kapsamlı arama çalışmalarının yapılması gerekiyor. Şu anda araştırmacılar su buzlarının nerede fazla olduğunu saptadı ve bu kapsamda bir harita oluşturdu. Bir sonraki adım ise yeri ve buzun yoğunluğunu belirlemek adına söz konusu alanlara araç göndermek olacak.

Araştırmacılar suyu çıkarmak için hangi ekipmanı kullanacaklarını şu an için bilmiyor olsalar da ekipmanların nasıl tasarlanması gerektiğini biliyor. Bu noktada en büyük sorun ise şüphesiz ki işlemlerin epey pahalı olacağı. Zira Ay’da su çıkarmak için oldukça fazla zaman, emek ve ekipman gerekecek.

Şu an için NASA’nın Ay madenciliği yapabilmesi için finanse edilmesi gerekiyor. Ancak herkes bunun uzay araştırmaları için adeta bir devrim yaratabileceğinin farkında. Şu anda NASA’nın planı gerekli işlemleri tamamladıktan sonra Ay’a insan gönderebilmek. Yaşanan bu son gelişme ile NASA’nın işinin biraz daha kolaylaşacağını ve daha kolay finanse edileceğini söylemek mümkün.

Written by Ekrem Süyüncü

Soolence.com Blog sahiplerine yönelik bilgi verme, tavsiyede bulunma ve rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Soolence.com

Uzay Madenciliği İçin Ders Almak Mümkün!

Soolence.com

NASA’nın Uzay Aracı Kurşundan 250 Kat Hızlı Olacak!