in ,

Blog Yazarları İçin SEO Önerileri

Soolence.com

Blog Yazarları İçin SEO Önerileri

Düzenli içerik yazıyor fakat hala Google’dan istediğiniz sonucu alamıyor musunuz? Bu yazımızdaki küçük SEO önerileri sitenizin daha iyi hale gelmesine yardımcı olacak. Ayrıca fark etmeden yaptığınız yanlışları da göreceksiniz. Gelin birlikte blog’unuz için ipuçlarına bakalım.

1 veya 2 Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeye Odaklanın.

Blog’larda en sık yapılan biri, bir sürü anahtar kelimeye odaklanmaya kalkmaktır. Doğru olan 1 veya 2 anahtar kelime belirlemek ve o kelimelere yoğunlaşmaktır. Birçok anahtar kelime kullanılan yazılar hem okuyucu için güzel bir deneyim olmayacak, hem de Google açısından hoş sonuçlar vermeyecektir.

SEO için yapacağınız en güzel şey; yazınızı anahtar kelime için zorlamamak ve faydasını azaltmamaktır.

Anahtar Kelimelerinizi Doğru Yerlerde Kullanın.

Anahtar kelime seçiminizden sonra bu kelimeleri doğru yerlerde kullanmak SEO açısından olumlu sonuç verecektir. Anahtar kelimelerinizi kullanmanız gereken üç önemli yer vardır; başlık, URL, meta açıklama. Ayrıca yazınızın içinde de anahtar kelimenizi çok sık tekrar etmeyecek ve yazınızı bozmayacak şekilde geçirmelisiniz.

Özellikle URL’nizin “siteadi.com/anahtar-kelime” şeklinde olması önemlidir.

Sitenizi Responsive Hale Getirin.

Google için kullanıcı deneyimi çok önemlidir. Son yıllarda mobil kullanımının artması ile birlikte Google da sonuçlarında mobili dikkate almaya başlamıştır. Bu yüzden mobil kullanıcıların da sitenizi rahatça okuyabilmesini ve gezinebilmesini sağlamalısınız. Responsive tasarımlar, her ekran boyutuna göre kendini ayarlayabilir. Bu yüzden farklı ekran tiplerinde oluşacak sorunlarla karşılaşmazsınız.

Meta Açıklamasına Dikkat Edin.

Meta açıklaması; Google’da linkinizin görüneceği şekildir. Bu şekilde arama sonuçlarında size denk gelen kullanıcılar, sitenize girip girmeyeceklerine karar verirler. Kullanıcıları sitenize çekmek için, yazınızla alakalı ve ilgi çekici bir açıklama girmelisiniz. Eğer açıklamanız yazınızdan bağımsız olursa, kullanıcıların sitede kalma süreleri çok kısalacaktır. Ayrıca Google da açıklama ile linkin uyuşmadığını anlayacaktır.

Çok Fazla Konu Etiketi Kullanmayın.

Konu etiketleri sitenizi düzenleyebilmeniz için yardımcıdır. Fakat bir yazıda bir sürü benzer etiket kullanmak, sitenizde bir sürü benzer link açmanıza sebep olacaktır. Bu gereksiz linkler zaman içinde sitenizi yavaşlatır. Ayrıca Google bunu aynı içeriği birden çok kez gösteriyormuşsunuz gibi algılar. Bu da SEO açısından olumsuz puan getirecektir.

Konuşan URL’ler Kullanın.

URL, sitenizde içerik hakkında bilgi veren, yazınızın ana kimliğidir. URL yapısının düzgün olması kullanıcılar açısından da büyük kolaylıktır. Örneğin “siteadi.com/sorularla-seo-canli-yayin/” URL’si kullanıcıya yazı konusu hakkında direk bilgi verir.  Bu tip URL’ler kullanıcı dostudur.

Diğer Yazılarınızı Referans Gösterin.

Yeni konunuzla alakalı daha önceden yazdığınız bloglar, paylaştığınız e-kitap veya videolar varsa; bu konuların linklerini de yazınızda geçirin. Bu şekilde referans vermeniz kullanıcılara kolaylık sağlayacaktır. Ayrıca bu şekilde kullanıcıları sitenizde daha uzun zamanlar tutabilirsiniz.

Google Analytics Kullanın.

Analytics, Google’ın sunduğu ücretsiz bir araçtır. Bu araçtaki veriler sayesinde sitenize giren kişilerin özelliklerini keşfedebilir, hangi yazılarınızın daha çok beğenildiğini fark edebilirsiniz. Bu istatistikler size birçok bilgi ve sitenizi geliştirme şansı sunacaktır.

Sitenizin Hızlı Olduğundan Emin Olun.

Hızlı açılan siteler kullanıcı dostu olduklarından dolayı Google için artı puandır. Sitenizin hızını optimize etmek için temiz bir site yapısı oluşturmalı ve gereksiz olan her şeyi temizlemelisiniz.

Site Haritası Kullanın.

Google index’leri için site haritaları çok faydalıdır. Bu sitenizin Google tarafından okunurluğunu arttıracaktır. Kuracağınız basit ve otomatik çalışan bir site haritası eklentisi ile bu konuya hızlıca çözüm getirebilirsiniz. Ayrıca site haritaları sizin içeriklerinizi düzenli tutmanız açısından da değerlidir.

SEO Eklentileri Kullanın.

SEO eklentileri, sizin manuel yapacağınız işleri otomatik hale getiren ve size yol gösteren araçlardır. Bu eklentiler sayesinde neyi ne kadar doğru yaptığınızı görecek, dikkatsizlikten kaçınmış olacaksınız.

Written by Ekrem Süyüncü

Soolence.com Blog sahiplerine yönelik bilgi verme, tavsiyede bulunma ve rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Soolence.com

Daha Hızlı İndekslenme Teknikleri

Soolence.com

SMO : Sosyal Medya Optimizasyonu