in ,

Boeing ve SpaceX Yeni Yolcu Uzay Aracı İçin Test Uçuşlarını Tekrar Erteledi!

Soolence.com

Boeing ve SpaceX tarafından yürütülen yeni yolcu uzay aracı projelerinin her iki büyük test uçuşu da beklenildiği üzere tekrar ertelendi. Motor testinde yaşanan bir aksilik nedeni ile Boeing’in CST-100 Starliner uzay aracı için gerçekleştirilecek olan önemli iki test bu yıl yerine önümüzdeki yıl yapılacak. Bu esnada SpaceX ise hala Crew Dragon adlı uzay aracını insansız olarak bu yılın sonunda fırlatmayı planlıyor. İnsanlı uçuşun ise 2019 yılının Nisan ayında gerçekleşeceği söyleniyor.

Boeing ve SpaceX’in geliştirdiği iki yolcu uzay aracı nasıl özellikler taşıyor?

Boeing ve SpaceX, NASA’nın Commercial Crew programı için uzay aracı geliştiriyor. Bu program kapsamında özel ABD uzay araçları ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na insan gönderilmesi planlanıyor. Boeing tarafından geliştirilen CST-100 Starliner adlı uzay aracı 7 yolcu kapasitesine sahip ve United Launch Airlines tarafından geliştirilen Atlas V roketi ile uzaya yolculuk edecek. Diğer yandan SpaceX tarafından üretilen uzay aracı Dragon ise bir kargo kapsülü olarak nitelendiriliyor ve o da aynı şekilde 7 yolcu kapasitesine sahip. Dragon’un yolculuk edeceği roket ise SpaceX’in ünlü roketi Falcon 9.

NASA, söz konusu uzay araçlarını uzaya göndermeden önce elbette ki test etmek istiyor. Yapılan planlara göre uzay araçları öncelikle insansız sonrasında da insanlı olarak teste tabi tutulacak. Bu şekilde araçların Uluslararası Uzay İstasyonu’na başarılı bir şekilde ulaşıp ulaşamayacağı test edilecek.

Boeing insansız testlerini bu yılın sonunda ya da 2019’un başında yapacak!

Boeing aslında Starliner yolcu uzay aracı için ilk insansız uçuş testini Ağustos ayında, insanlı uçuş testini ise Kasım ayında yapmayı planlıyordu. Ancak bu noktada pek çok aksilik yaşandı ve insansız uzay aracı uçuş testi bu yılın sonuna ya da 2019 yılının başına ertelendi. İnsanlı uçuş testinin ise 2019 yılın ortasında yapılacağı söyleniyor. Ayrıca Boeing iptal sistemini denetlemek amacı ile yaz sonunda başka bir test de yapacaktı ve bu test yolcuların güvenliği için oldukça önemliydi. Ancak test gerçekleşmeyince insanlı uçuş testlerinin de 2019’un ortasına ertelenmesine karar verildi.

Söz konusu gecikmelerin çoğu Haziran ayında yapılmış olan test esnasında yaşanan motor arızaları kaynaklı gibi görünüyor. Bu testte her ne kadar motorlar iyi ateşlenmiş olsa da kapatma sırasında bazı aksilikler meydana geldi ve itici bir sızıntı oluştu. Sonrasında da araştırmalar için bu işlem durduruldu. Şu anda Boeing yetkilileri bu sorun için çalışmaların hala devam ettiğini ifade ediyor.

Peki, SpaceX cephesinde durumlar nasıl?

Yazımızın başında da bahsettiğimiz üzere SpaceX de uzay aracını planlanan tarihten daha sonra uçuracak. Ocak ayından bu yana SpaceX insansız test uçuşu için plan yapıyordu ve belirlenen tarih Ağustos olmuştu. İnsanlı uçuş testinin ise Aralık ayında olması planlanıyordu. Ancak şimdi Crew Dragon yolcu uzay aracı için insansız uçuş testi Kasım ayına, insanlı uçuş testi ise Nisan 2019’a ertelendi. Eğer uçuşlar planlanan bu tarihlerde yapılırsa SpaceX, Boeing’den önce uzaya insan gönderme planını gerçekleştirecek gibi görünüyor.

Bu konuda açıklama yapan Boeing’in Başkan Yardımcısı ve Program Yöneticisi olan John Mulholland, şirketin sadece kendi zaman çizelgesine odaklandığını ve istedikleri tek şeyin yolcuları planladıkları zamanda ve tamamen güvenli bir şekilde uzaya göndermek olduğunu ifade etti. Son dönemin en sabırsızlıkla beklenen projelerinden bir tanesi olan Uluslararası Uzay İstasyonu’na yolcu uzay aracı gönderme programı sürekli olarak erteleniyor olsa da elbette bir gün gerçekleşecek ve bu program ile büyük bir başarıya imza atılacak. Sonuçta ertelemeler yolculukların sorunsuz bir şekilde yapılabilmesi için bazı ek çalışmalar yapılması gerektiğini gösteriyor, projelerin başarısız olduğunu değil. İnanıyoruz ki SpaceX ve Boeing sorunları kısa bir sürede çözecek ve program başarılı bir şekilde gerçekleşecek.

Diğer Makalelerimizi Okumak İçin Tıklayınız.

Written by Ekrem Süyüncü

Soolence.com Blog sahiplerine yönelik bilgi verme, tavsiyede bulunma ve rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Soolence.com

Instagram IGTV Nedir, Nasıl Kullanılır? Instagram Video İzleme Servisi Instagram TV

Soolence.com

Hipersonik Hız, Limitleri Ne Kadar Zorluyor?