in ,

Boston Dynamics Robot Köpekleri Kapılara Dadandı! (Güncellendi)

Soolence.com

Boston Dynamics tarafından geliştirilen yeni robot köpekler, farklı bir noktaya ulaştı ve artık organize çalışıp kapıları birbirleri için aralayabiliyorlar.

Boston Dynamics robot köpekleri SpotMini kapıları açabiliyor!

Marc Raibert tarafından 1992 yılında kurulan ve esas amacı insan ve hayvan benzeri robotlar üretmek olan Boston Dynamics, bu konudaki çalışmalarını da hız kesmeden sürdürüyor.

Daha önceleri Boston Dynamics Atlas ile gündeme gelen firma, şimdi de yeni robot köpekleri ile bilim dünyasında ilgi odağı haline geldi.

Yeni geliştirilen Boston Dynamics robot köpekleri, bu defa daha ince ve sarı renkli olarak kendini gösterdi. Yayınlanan videodaki en büyük dikkat çeken nokta ise robot köpeklerin kapı açma işlemlerini de büyük bir başarı ile gerçekleştirebilmesi oldu. Yayınlana video kapsamında destekli bir kapıyı açamayacağını düşünen ilk robot köpek kendini gösteriyor. Daha sonrasında ise ek bir uzantı ile desteklenmiş diğer Boston Dynamics robot köpek kendini gösteriyor.

 

Öncelikle desteklenmiş olan kapının kolunu çeken ve ardından kapıyı aralayan köpek robot, daha sonrasında ise ek bir kol ile desteklenmemiş diğer robotun geçmesine müsade ediyor.

Daha sonrasında ise kapının kapanmasına engel olmaya devam ederek, eşikten kendi geçiyor. Kapı açan robot köpek videosu, yayınlanmasından kısa bir süre sonra oldukça popüler bir hale gelmeyi başardı.

Daha önceki modellere kıyasla çok daha hızlı bir hale gelmesi de dikkatleri çeken Boston Dynamics’in yeni robot köpekleri, çalışmaların hangi noktalara doğru ilerlediğini somut bir şekilde göstermiş oldu.

Boston Dynamics için bu bir ilk değil!

Aslında söz konusu olan bu yeni robot köpekleri, Boston Dynamics’in ilk çalışmaları değil. Daha önce de robot köpek ve daha hacimli robotlar ile gündeme gelmişti.

Zorlu arazi şartlarında yük taşıma amacı ile ilk etapta kendini gösteren robot köpekler, anlaşılan o ki çok daha fazla amaç için kullanılabilir olacak. Anlaşılan o ki firma, yazılım mühendisliği tecrübesi konusunda çok daha fazla yol almayı sürdürecek.

İşte kısa bir süre önce yayınlanan Boston Dynamics sarı robot köpekleri videosu!

Son olarak hatırlatmak gerekirse daha önce de Robot arı The RoboBee ve Hotoya’nın insan taklit eden robotu, bu konudaki çalışmaların son örnekleri olarak dikkatleri üzerine toplamayı ve robot teknolojisinin nasıl ilerlediğini göstermişti.

Boston Dynamics’in yeni robotu ile ilgili düşüncelerinizi, aşağıdaki yorumlar bölümünden siz de ifade edebilirsiniz.

Written by Ekrem Süyüncü

Soolence.com Blog sahiplerine yönelik bilgi verme, tavsiyede bulunma ve rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Soolence.com

Ötegezegen Nedir, Nasıl Keşfedilir?

Soolence.com

Standart Kozmolojik Model Yeni Bulgularla Değişebilir!