in

Bulunamayan Sayfalara Dikkat! 404 Hata Sayfası Kaldırma ve Yönlendirme

Soolence.com

Bulunamayan Sayfalara Dikkat: 404 Hata Sayfası Kaldırma ve Yönlendirme

Dışarıdayız. Acayip sıkıştık. Yana yakıla hela arıyoruz. Yoldan geçen bir amcayı durdurduk, dedik “Amca tuvalet var mı buralarda?”. Dedi “Olmaz mı yiğenim, hemen şu köşeyi dön, halk ekmeğin yaınında…”. Amcanın tarif ettiği yöne doğru depar attık, bir baktık ki tuvalet var ama belediye yıkmış…

Arama motorlarından gelen ziyaretçiler 404 ile karşılaştıklarında tam olarak hissettikleri budur diye tahmin ediyoruz. Siz olsanız “tuvalet yok, bari halk ekmekten iki ekmek alayım, eve döneyim.” mi dersiniz, yoksa başka bir tuvalet aramaya mı koyulursunuz? Bu soruya vereceğiniz cevap, size 404 hata sayfalarının önemini anlatacaktır.

Listemizde 404 hatası karşısında yapacaklarınızı tek tek ele aldık. Faydalı olması dileğiynen…

1- 404 Not Found (Sayfa Bulunamadı) Hatası Nedir?

4= İstemci Hatası | 0= Syntax (Söz Dizimi) Hatası | 4= Not Found (bulunamadı)

Word Wild Web’i (www) bulan güzel abimiz Tim Berners-Lee,  RFC2616 spefikasyonu ile birtakım hata kodları belirlemiştir. 404, 500 gibi numaralı kodlar, web tarayıcı programları tarafından otomatik olarak işlenerek anlaşılır bir mesaja çevrilir. 404 Not Found hatası da, bu hata kodlarından biridir.

Bu kadar entellektüel bilgi yeter. Seviyeyi biraz düşürelim. Kısaca 404 hatası, ziyaretçinin bir web sitesinde var olmayan bir sayfaya gittiğinde karşısına çıkan hata mesajıdır. 404 hatası şu durumlarda ortaya çıkar:

1.Var olan bir sayfanın, site yöneticisi tarafından kaldırılması.
2.Site yöneticisinin link yapılarında değişiklik yapması.
3.Sitenin başka bir domaine taşınması sonucu yöneticinin gerekli yönlendirmeleri yapmaması ya da hatalı yönlendirme yapması.
4.Sitenin hacklenmesi.
5.Ziyaretçinin sayfa linkini yanlış yazması.

Bu sebepler nedeniyle ortaya çıkan 404 hatalarının, SEO açısından sitemize zararı olacağından dolayı, yönlendirilmesi veya kaldırılması gerekiyor.

2- 404 Sayfalarını Arama Motorlarından Kaldırma

İçeriklerimiz arama motorları tarafından indekslenir. Yayınladıktan sonra sitemizden kaldırdığımız içeriklerin adreslerini, arama sonuçlarından da kaldırmak çok önemlidir. Bu sonuçlar kaldırılmadığı zaman, arama motorlarından gelen ziyaretçilerimiz 404 hatasıyla karşılaşıp hayal kırıklığına uğrarlar ve hemen siteyi terkederek başka bir sonuca yönelirler.

Bu durum sitemiz için oldukça olumsuz bir durumdur. Hem prestij kaybı yaşarız, hemen oturum süremiz düşer ve hemen çıkma oranımız yükselir. SEO açısından kritik bir problemdir ve Google bu işten hiç hoşlanmaz. Amcayı kızdırmayalım.

404 sayfalarını kaldırma işlemi için Google Search Console‘u kullanacağız. Bu servis ile detaylı bilgiyi buradaki listemizden edinebilirsiniz.

A. Tek Tek URL Kaldırma

#1 Eğer sitenizden kaldırdığınız içeriğin adresini biliyorsanız bu adımı pas geçip 2. adıma geçebilirsiniz. Öncelikle 404 hatası veren sayfalarımızı tespit edeceğiz. Bunun için Search Console’a girip yan menüden “Tarama > Tarama Hataları” yolunu izliyoruz. Açılan sayfada, indeks anında 404 hatası veren sayfalar “Bulunamadı” sekmesinde listelenmektedir. Sekmeye tıklıyoruz. Listenin tamamını seçerek  “İndirme” butonuna tıklıyoruz. Açılan minnak pencereden “Google Dökümanları”nı seçerek “Tamam” diyoruz.

404 hatası veren sayfalarımızın listesi, yeni bir sekmede açılacak. Bu dökümanı, 404 veren sayfaların URL’lerini kopyalamak için kullanacağız. Pratik bir yöntem yani… Toplu URL kaldırmalarda oldukça işimize yarayacak.

#2 404 hatası veren linkleri tespit ettik. Sıra geldi bu URL’leri Google dizininden kaldırmaya. Google Search Console ana menüden “Google Dizini > URL’leri Kaldır” yolunu izliyoruz. Açılan sayfadan “Geçici Olarak Gizle” butonuna tıklıyoruz. “Sitenizde, gizlemek istediğiniz URL’yi girin” adlı minnak bir kutu açılıyor. Bu kutuya 404 hatası veren sayfamızın linkini yabıştırıyoruz. Biz yabıştırıyoruz, siz isterseniz yapıştırın. “Devam” butonuna basıyoruz. Açılan sayfada “İstek Türü:”nü “Sayfayı, arama sonuçlarından geçici olarak gizle ve önbellekten kaldır.” olarak seçiyoruz. “İstek Gönder” butonuna basıyoruz.

Bu işlemden sonra kaldırmak istediğiniz URL beklemeye alınır. En geç de 24 saat içerisinde Google, bu sayfaya ait URL’yi sitenizle ilgili arama sonuçlarından çıkarır.

B. Toplu Olarak URL Kaldırma

Search Console’dan hataları tespit ettiniz ve baya uzun bir listeyle karşılaştınız. Bunları tek tek kaldırmak zahmetli olacağından toplu halde kaldırma yoluna gideceğiz. Search Console’un toplu URL kaldırma için bize sunduğu bir işlev yok.

Bunu bir tarayıcı eklentisiyle halledeceğiz. Bu eklentiyi kullanmak için de tarayıcı olarak Chrome kullanmanız gerekiyor. Eklentiyi kurmak için aşağıdaki butonu bızdıklayın.

Toplu 404 Kaldırma Chrome Eklentisi

#1 Yukarıdaki “A.Tek Tek URL Kaldırma” başlığındaki birinci adımı uygulayıp 404 hatası veren sayfaların listesini edinelim. (Google Dökümanı olarak)

#2 Dökümandaki “A” sütununda bulunan linklerin hepsini seçili hale getirip kopyalayalım. Masaüstüne bir not defteri oluşturalım. (.txt uzantılı) Not defterinin ismi önemli değil. Kopyaladığımız linkleri not defterine yabıştırıp… -tamam ya, öf…- yapıştırıp kaydedelim.

#3 Google Search Console’dan “Google Dizini > URL’leri Kaldır” yolunu izleyelim. Eklentiyi kurduysanız, “Geçici olarak gizle” butonunun yanındaki “Dosya Seç” butonunu göreceksiniz. Butona tıklayarak az önce kaydetiğimiz not defterini seçelim. Seçer seçmez eklenti otomatik olarak kaldırma isteklerini yolluyor. İster arkanıza yaslanıp seyre dalın, ister başka iş yapın. Bu güzide eklentiyi bize sunan MerkezSEO ‘ya teşekkürlerimizi sunuyoruz.

3- 404 Sayfalarını Yönlendirme

404 hatası veren indekslenmiş sayfalarınızı arama motorlarından kaldırmak bir seçenek. Fakat domain değiştirme, içeriğin linkini değiştirme, otoritesi yüksek bir içeriği kaldırma gibi durumlarda yönlendirmelere ihtiyaç duyulabilir. Mesela çok hit alan, otoritesi yüksek bir içeriğiniz var. Bu içeriği telif hakları vb. gibi durumlar nedeniyle kaldırmak zorunda kaldınız. Böyle bir probleminiz varsa ve ziyaretçi kaybı yaşamak istemiyorsanız, ya ilgili linki anasayfaya yönlendirmelisiniz, ya da kaldırdığınız içeriğe benzer bir içerik oluşturup oraya yönlendirme yapmalısınız. Bu konuda karar size kalmış.

A. 404 Sayfalarını Anasayfaya Yönlendirme

Kimi SEO uzmanları, bu işlemin siteye zarar vereceği, bazıları da kesinlikle zararı olmayacağı konusunda görüş bildiriyorlar. Mantıklı düşünecek olursak, Google’ın 404 sayfalarını sevmediğini biliyoruz. Bu nedenle anasayfaya yönlendirme iyi bir çözüm gibi durabilir. Ama ziyaretçi açısından düşünürsek, aradığı içerik yerine ana sayfanıza açılan bir arama sonucu, ters tepebilir. Hele ki bu 404 sayfalarından bolca varsa, sitemiz kafadan mimlenir. Bu mantığa göre kararı kendiniz vermelisiniz.

Bu yönlendirme için .htaccess dosyasını düzenleyeceğiz. Buradaki listemizde bu dosya ile ilgili ayrıntılara ulaşabilirsiniz. Yönlendirme yapmak için aşağıdaki kodları düzenleyerek .htaccess dosyanıza ekleyin.

ErrorDocument 404 http://www.siteismi.com

B. 404 Sayfalarını Yeni URL’ye Yönlendirme

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, otoritesi yüksek bir içeriğinizi kaldırmak zorunda kaldınız ve ona benzer bir içerik oluşturdunuz. Ya da kaldırmadınız ama URL yolunu değiştirdiniz. Yani eski içeriğinizin URL’si “http://listewp.com/ikizleretakke” iken bunu “http://listewp.com/toparlayici” olarak düzenlediniz.

Bu durumda arama motorlarından gelen ziyaretçilerinize 404 sayfası göstermek yerine, yeni URL’ye yönlendirilmesini sağlayabilirsiniz. Böylece kayıp yaşamazsınız. Eğer bu şekil bir yönlendirme düşünüyorsanız, eski URL’nizi Search Console kullanarak kaldırmamanızı öneriyoruz.

Bunun için yine .htaccess dosyasına kod ekleyeceğiz. Aşağıdaki kodları düzenleyerek .htaccess dosyanıza ekleyin.

Options +FollowSymlinks
RewriteEngine On
RewriteRule ^eski link uzantısı(.*)$ /yeni link uzantısı$1 [L,R=301]

Örnek Kullanım:

Options +FollowSymlinks
RewriteEngine on
rewriterule ^ikizleretakke(.*)$ /topralayici$1 [r=301,nc]

4- 404 Hata Sayfaları İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bulunamayan sayfalar, sayfa oturum süresinin düşmesine, hemen çıkma oranının yükselmesine ve prestij kaybına yol açar. Dolayısıyla SEO açısından önemli bir yere sahiptir. Bu sayfalar sıkı takip edilmelidir.

Sayfa otoritesi yüksek sayfaları Search Console kullanılarak kaldırılmamalıdır. Bunun yerine yönlendirme yapmak SEO açısından daha uygundur. Sayfalarınızın otorite puanlarını buradaki siteyi kullanarak tespit edebilirsiniz.

Yönlendirmeleri alakasız içeriklere yapmayın. Sitenizde, kaldırılan içerikle alakalı başka bir içerik yoksa, bırakın 404 hata sayfası olarak kalsın. Mümkün olduğunca anasayfaya yönlendirme yapmayın.

404 sayfalarınızda mutlaka arama kutusu bulundurun. Anasayfaya link çıkışı sağlayın. Varsa kategorilerinizi listeleyin.

404 hata sayfaları konusunda bizim sizlere aktaracaklarımız bu kadar. Konu hakında eklemek istedikleriniz, kafanıza takılan sorular falan varsa yorum kısmına yazabilirsiniz. Kendinizi fazla üzmeyin arkadaşlar. Görüşmek üzere…

Written by Ekrem Süyüncü

Soolence.com Blog sahiplerine yönelik bilgi verme, tavsiyede bulunma ve rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Soolence.com

5 Adımda WordPress Admin Şifresi Değiştirme

Soolence.com

WordPress Başlangıç : Yönetim Paneli