in ,

Cep Telefonu Radyasyonu Zararsız Olabilir mi? Yeni Araştırma!

Soolence.com

Yeni bir araştırma raporuna göre, ciddi bir radyasyona maruz kalan erkek farede küçük bir kalp tümörü artışı olduğu gözlendi. Ancak uzmanların söylediğine göre farenin maruz kaldığı cep telefonu radyasyonu normal bir kullanıcının maruz kaldığı radyasyondan kat kat daha fazla. Bu durum cep telefonu radyasyonunun insanlara aslında büyük bir zarar vermediğinin göstergesi olabilir.

Günümüzde cep telefonlarının kansere neden olup olmadığına dair pek çok şüphe var ve cep telefonları en çok radyasyon yayan cihazlar olarak bile nitelendirilebiliyor. Evet, cep telefonlarının radyasyon yaydığı doğru ve bu radyasyonun kansere yol açabilecek DNA hasarları yaratabilmesi de mümkün. Ancak cep telefonları pek çok cihaza göre çok daha küçük bir radyasyon yayıyor ve son dönemde yapılan araştırmalar da bunu kanıtlar nitelikte.

Cep telefonu radyasyonu farelere zarar vermiyor!

Bu konuda yapılan bir araştırmada, son derece yüksek seviyelerde radyasyona maruz kalan farelerin kalplerinin etrafında tümörler oluştuğu görüldü. Günümüzdeki pek çok iddiaya göre akıllı telefon radyasyon etkisi nedeni ile beyin tümörü oluşuyor ancak bu araştırmada özellikle beyin tümörüne dair biz ize rastlanılmadı.

Bu çalışma 2G ve 3G frekansları kullanılarak gerçekleştirildi. Araştırmacılar farelerin bütün bedenlerini 2 yıl gibi bir süre ile günde 9 saatten daha fazla radyasyona maruz bıraktı. 2 yaşındaki bir farenin 70 yaşında bir insana eş değer olduğunu göz önünde bulunduracak olursak aslında farelerin bir insanın yaşamı boyunca maruz kalacağı radyasyondan daha fazlasına maruz kaldığını söyleyebiliriz.

Farelerin maruz kaldığı bu yüksek cep telefonu radyasyonu seviyelerine rağmen, yapılan açıklamalar kanser ile radyasyon bağlantısının belirsiz olduğu yönünde. Aslında radyasyona maruz kalan farelerin diğerlerine göre daha fazla yaşadığı da bulgular arasında yer alıyor. Ancak bu farkı şans olarak değerlendirmek de mümkün.

Peki ya insanlar?

Peki, bu cep telefonu radyasyon değerleri insanlar üzerinde nasıl bir etki yaratıyor? Uzmanlara göre bu etki çok da fazla değil. Yapılan araştırmalara göre akıllı telefonların günlük kullanımında bile beyin tümörü gibi durumlara rastlanılmamış. Bunun yanı sıra henüz insanlarda görülen kanserin cep telefonları ile ilgili olup olmadığına dair herhangi bir kanıt bulunamamış durumda. Yani aslında cep telefonu radyasyonu düşünüldüğü gibi insanlara zarar vermiyor.

Written by Ekrem Süyüncü

Soolence.com Blog sahiplerine yönelik bilgi verme, tavsiyede bulunma ve rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Soolence.com

Standart Kozmolojik Model Yeni Bulgularla Değişebilir!

Soolence.com

SpaceX Falcon Heavy Ateşleme Testi Gerçekleştirdi!