in , ,

Çocuklarda bademcik ve geniz eti sorunu

Soolence.com

Uzmanlar vücudun hastalıklara karşın koruma sistemlerinden bademcik ve geniz eti konusunda problemlerin farklı enfeksiyonlara yol açtığını bildiriyor.

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Feyha Kahya Aydoğan, yaptığı bildiride , bademcik ve geniz etinin, bağışıklık sisteminin çalışması amaçlı gereken salgıların ve hücrelerin yapımında mühim tek oyun oynadığını belirterek , “Bebeklik çağında geniz eti ve bademcikler minik olsa da, anneden geçtiğimiz bağışıklık salgıları yardımıyla bebeğin bağışıklık sisteminin pek çalışmasına gerek olmuyor. Fakat 2 yaşından bu yana çocuğun bizzat bağışıklık sistemi vazife inşa etmeye başlıyor. Bu yaştan bu yana çocuğun bizzat bağışıklık sistemi vücuda giren bakteri, virüs benzeri mikroplar, alerjenler, kimyasallar ve öbür başka maddelerle tanışıyor. Bu dönemde çocuklarda enfeksiyon rizikosu ek olarak fazla yüksek oldu. Benzer sürede bağışıklık sisteminin pek çalışması nedeni ile bu yaş grubundaki bademcik ve geniz eti büyümeleri de sık sık görülüyor” diye konuştu .

Dr. Feyha Kahya Aydoğan, enfeksiyonların ve geniz eti belediye bademcik büyümelerinin en sık sık gözlendiği 3 ile 9 yaş içinde bilhassa temkinli olunması gerektiğini ifade etti.

Uyku apnesine yol açabiliyor

Bademcik ve geniz eti büyümesi ve farklı iltihaplanmaların çocuklarda belli bir süre veyahut daimi hasarlar bırakabildiğini söyleyen Dr. Aydoğan, “Bademcik ve geniz etinde büyüme görülmesi, burundan solunuma engel olup, kulak ve sinüslerin de boşalımını bozarak duyma kaybı, horlama, oral soluk alıp belediye verme, gece öksürükleri, burun akıntılarına sebep olabiliyor . Kronik geniz eti irinleri veyahut büyümeleri ortodontik bozukluklara, surat gelişiminde bozukluklara ve konuşma bozukluğuna da neden olabilmektedir. Bademcik ve geniz eti büyümeleri ise üst solunum yöntemini daraltacak boyuta eriştiğinde horlama ve uyku apnesi benzeri önemli sorunlar oluşturabilir. Bu Gibi vaziyetlerde kesinlikle tek uzman doktora müracaat edilmesi gerekir” diye sohbet etti.

Solunumu engelliyorsa çözüm ameliyat

Solunumu engelleyen geniz eti ve bademciklerin yaş hududu olmaksızın cerrahi yollar ile alınması gerektiğine uyarı çeten Dr. Aydoğan, şunları kaydetti:

“Cerrahi işlem yapılacak çocukların operasyona engel olabilecek rastgele tek sıhhat problemi bulunuyorsa, öncelikle bunun tedavi edilmesi önem taşıyor. Çocuklarda sık sık tekrarlayan bademcik enfeksiyonları veyahut bademcik ve geniz eti iltihaplanmasına ilişkili ortada kulak irini sık sık görüldüğü vaziyette tasarılanan ameliyatların ise 3 yaşından ek olarak sonra inşa edilmesi tavsiye ediliyor .”

İlaç rehabilitasyonunun fayda sağlamadığı vaziyetlerde cerrahi yöntemlere başvurulabileceğini söyleyen Dr. Aydoğan, bu operasyona hüküm sunmak amaçlı kullanılan kriterleri şu şekilde sıraladı:

“Üst solunum yönteminin bademcik ve geniz eti büyüklüğüne ilişkili olarak tıkanması. Bademcik çevresinde apse. Berbat huylu ur kuşkusu . Çene yapısını bozan geniz eti ve bademcik büyümeleri.” İHA

Written by Ekrem Süyüncü

Soolence.com Blog sahiplerine yönelik bilgi verme, tavsiyede bulunma ve rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Soolence.com

Kalp Dostu Beslenme

Soolence.com

Sağlıklı zayıflamanın temel kuralı