in

Daha Hızlı İndekslenme Teknikleri

Soolence.com

Daha Hızlı İndekslenme Teknikleri

Google tarafından indekslenmiş sitelerin çoğunda aynı şey yaşanmaktadır. Herkes “Nasıl daha hızlı indeksletebilirim?” diye araştırma yapmıştır. Tabiki de indekslenme hızı çok önemli bir etkendir. Google bir yeniliği veya haberi ilk giren siteyi yenilikçi ve güncel olarak göreceği için daha fazla öncelik verecektir. Bu sitenin aramalarda da ilklerde çıkması normaldir. Bende size bu yazımda Hızlı İndekslenme Teknikleri ‘ni anlatıcam.

Güncel İçerik

Sitenizde hangi aralıklarla içerik yayınlanıyorsa, Google Botlarının ziyareti de ona göre şekilleniyor. Siteye gün aşırı içerik giriliyorsa, Google Botları da gün aşırı siteye giriyor. Eğer ki 3 saatte bir veya saatte bir içerik giriliyorsa, Google Botları da sitenize o kadar sıklıkla girer. Tabiki bu durum her zaman aynı şekilde gerçekleşmiyor. Bunun için diğer hızlı indekslenme teknikleri ‘ni de uygulamak gerekiyor.

İmleme Siteleri

İmleme siteleri, en çok içerik girilen sistemlerdir. Öyle imleme siteleri vardır ki, dakika başı link eklenmektedir. Google Bot neredeyse bu sıklıkla güncellenen imleme sitelerinden çıkmamaktadır. Dolayısıyla yeni yazılan yazılarınızın linkini bu sitelere eklemek, Google’ın yazınızı anında fark etmesini sağlayacaktır.

Sosyal Siteler

Sosyal sitelere genel olarak imleme siteleride dahil olmakla birlikte, onların dışındakilerden de bahsedeceğim. Özellikle Facebook ve Twitter gibi uygulamalara linklerinizi göndermek oldukça iyi bir tercih olacaktır.

Ping Siteleri

Ping siteleri, arama motorlarına yeni yayınlanan yazılar hakkında bilgi gönderen sitelerdir. Sisteminiz destekliyorsa otomatik ping servislerine gönderme yapmalısınız. Eğer desteklemiyorsa, el ile bu servislere yazılarınızı göndermenizi tavsiye ediyoruz.

Sitemap Oluşturma

Site içerisindeki yazılarımızın bir güncelleme sıklığı varsa, site haritasının da güncellenme sıklığı vardır. Özellikle ana sayfanızdan bir link çıkışında bulunduysanız bu daha fazla olmaktadır. Google Webmaster araçlarından sitemap ekledikten sonra, Google daha hızlı ziyaret edebilmektedir. Aynı zamanda sitemap eklentisi kullanıyorsanız bununda oldukça faydası olacaktır. Çünkü sitenize her eklenen içeriği teker teker el ile sitemap’e eklemektense, otomatik olarak Sitemap’e eklenerek arama motorlarına bilgilendirmede bulunmaktadır.

Anasayfa Güncelliği

Anasayfa ne kadar güncel ise, ana sayfanızda yer alacak son yazıda o kadar daha erken fark edilir ve indekslenir. Ana sayfanızın güncelliği, sayfadaki farklılık ve çeşitlilik ile olur. Bunları ana sayfanıza son yorumlar,rastgele yazılar,forumdaki son konular,benzer yazılar gibi bileşenler ekleyerek sağlayabilirsiniz.

Yazıya Etiket Eklemek

Yazılan yazıya, daha önce kullanılmış bir etiket eklerseniz, bu etiket sayfasının Google tarafından ziyaret edilmesi halinde son yazınız da fark edilerek indekslenecektir.

Sonuç olarak, buradaki tüm yöntemleri aynı yazıda uygularsanız indekslenme hızınızı saniyelere kadar düşürebilirsiniz.

Written by Ekrem Süyüncü

Soolence.com Blog sahiplerine yönelik bilgi verme, tavsiyede bulunma ve rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Soolence.com

WordPress Tema Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Soolence.com

Blog Yazarları İçin SEO Önerileri