in

Dişler Neden Sararır? Diş Sararması Nedenleri ve Çözümleri!

Soolence.com

Pek çok ünlü ve model inci beyazı dişleri ile bizleri büyülüyor olsa da aslında genel olarak insanların gülümsemesinin daha donuk olduğunu söylemek mümkün. Elbette bunun şaşırtıcı olmaması gerek zira dişlerin rengini pek çok şey etkileyebilir. Birçok insan bu konuda kendini kötü hissediyor olsa da dişlerin sararması anormal bir durum değildir.

Dişler neden çabuk sararır?

ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi’ne göre beyaz ya da sarımsı beyaz dışındaki diş renkleri bir anormallik olduğunun göstergesidir. Dişlerin zaman içerisinde renk değiştirmesinin nedeni ise iki kategoride incelenir: Dışsal lekeler ve içsel lekeler. Genellikle dişlerin sararması yetersiz diş fırçalama ve ilaç kullanımı gibi pek çok nedenden kaynaklanabilir.

  • Dışsal lekeler

Dışsal lekeler dişlerin en dış ve en sert tabakası olan diş minesinin yüzeyini etkiler. Diş minesi her ne kadar kolay lekelenebiliyor olsa da bunun tedavisi oldukça kolay. Yani ortada endişe edilecek ciddi bir durum yok.

Ünlü diş hekimi Justin Philipp dişlerin sararmasının başlıca nedeni olarak yaşam tarzını gösteriyor. Dişlerin sararması konusunda en önemli etkenlerin ise sigara içmek, tütün çiğnemek ve çay kahve içmek olduğunu ifade ediyor. Özellikle tütün içerisinde yer alan nikotin ve katran, sigara içen ya da tütün çiğneyen insanların dişlerinin yüzeyinde sarı lekeler oluşmasına neden olabilecek oldukça güçlü kimyasallar olarak biliniyor.

Genel olarak elbiselerimizi kirleten yiyecek ve içeceklerin dişlerimizi de kirletebileceğini söylemek mümkün. Yani kola, şarap, koyu soslar ve çikolata gibi pek çok gıda dişlerde ciddi lekeler bırakabilir. Ayrıca her ne kadar sağlıklı olsalar da üzüm, kiraz, nar ve yaban mersini gibi meyveler de dişlerin renk değiştirmesi konusunda öne çıkıyor.

Bunların yanı sıra asitli yiyecek ve içecek tüketmek de “Dişler neden sararır?” sorusunun cevabı olabilir. Bu gıdalar diş minesini aşındırır ve lekelenmeyi destekler. Özellikle çay ve şarapta bulunan Tannin adlı bir bileşen lekelerin diş minesine yapışmasına neden olur. Ancak çayı biraz süt ile birlikte tüketen kişiler için iyi haber! Çaya ekleyeceğiniz biraz süt sayesinde dişlerin sararmasına çözüm bulabilirsiniz. Zira sütteki proteinler Tannin bileşeninin kötü etkilerine karşı savaşır.

Dişleri yetersiz fırçalama, düzenli diş bakımı yapmama ve diş ipi kullanmama gibi durumlar diş sararmasına neden olan faktörler arasında yer alır. Düzenli diş bakımı yapılmadığı takdirde leke üreten maddelerin ağızdan atımı mümkün olmadığı için dişlerde sararma ve renk kaybı olması son derece normaldir.

  • İçsel lekeler

“Dişler neden sararır?” sorusunun cevaplarından biri olan içsel lekeler dentin adı verilen dişin iç kısmında meydana gelir ve bu lekeler dışsal lekelere göre daha zorludur. Bu içsel diş lekelerine pek çok ilaç sebep olabilir. Özellikle antibiyotik gibi güçlü ilaçlar içsel diş lekeleri oluşumunda büyük bir role sahiptir. Çocuklarda ilaç kullanımı ciddi diş lekelerine neden olabilirken aynı zamanda hamilelik döneminde ilaç kullanan kadınların bebekleri doğduğunda renksiz dişlere sahip olabilir.

Yetişkinlik döneminde ise diş eti rahatsızlığından kurtulmak için verilen bazı reçeteli gargaralar içsel diş lekelerine neden olabilir. Bunun yanı sıra akne ilaçları da dişlerin sararması ya da renk değiştirmesi konusunda bir faktördür. Ayrıca kemoterapi tedavisi ve radyasyon da içsel diş lekelerinin ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Bizler florürü genellikle dişleri güçlendiren ve diş minesini güçlendiren bir mineral olarak biliyoruz ancak çok fazla mineral almak diş rengi için faydalı bir durum değil. Fazla mineral alındığında dişlerde soluk beyaz çizgiler ya da kahverengi lekeler oluşabilir. Yani diş sararmasının nedeni faydalı bileşenlerin fazla miktarda alınması da olabilir.

  • Ek nedenler

“Diş lekelerinin neden oluşur?” ve “Dişler neden sararır?” sorularına cevap verdikten sonra bir de renksiz dişlerden bahsedelim. Renksiz dişler genellikle yaş, hastalık ve genetik nedeni ile ortaya çıkar. Bazı insanların diş renkleri sarıya daha yakındır ve bunun esas nedeni genetiktir. Bazı kalıtsal bozukluklar da dişlerin yanlış gelişmesine ve dişlerde renk bozukluğu yaşanmasına neden olabilir.

Dişlerinizin rengi yaşınız ilerledikçe de koyulaşabilir. Siz yaşlandıkça diş mineleriniz de yaşlanacak yani incelecektir. Bu da alt katmandaki koyu rengin ortaya çıkmasına neden olacaktır. Ayrıca çeşitli hastalıklar ve yaralanmalar da diş renginin koyulaşmasına sebebiyet verebilir.

Diş sararması nasıl önlenir?

Dişlerin sararmasını önlemek için öncelikle yiyip içtiğiniz şeylere dikkat etmelisiniz. Özellikle sigara tüketimi diş rengi ve diş sağlığı açısından oldukça tehlikelidir. Aynı zamanda düzenli olarak dişlerinizi fırçalamalı ve ağız bakımı yapmalısınız. Diş sararmasının başlıca sebebi plak oluşumudur ve plak da dişler üzerinde oluşan bakteriler olarak nitelendirilebilir. Bu durumda ağız hijyenini sağlayarak plağa karşı önlem alabilirsiniz. Bu noktada her gün en az iki kez dişlerinizi fırçalamanız ve her yemek sonrası ağzınızı suyla çalkalamanız ağız sağlığınıza büyük katkı sağlayacaktır.

Written by Ekrem Süyüncü

Soolence.com Blog sahiplerine yönelik bilgi verme, tavsiyede bulunma ve rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Soolence.com

Dünyanın İlk Renkli 3D X-Ray Tarayıcısı/Röntgeni Geliştirildi!

Soolence.com

Starbucks Plastik Bardak Kullanımına Çevre İçin Son Vermeye Hazırlanıyor!