in ,

Eriyen Buzullar Uzaydan İzlenecek

Soolence.com

NASA, Dünya’da eriyen buzullar için bir adım attı ve uzaya son teknolojiye sahip bir lazer uydu gönderiyor. Bu lazer uydu tam olarak üç yıl boyunca Dünya’nın değişen buz tabakalarını yukarıdan takip edecek.

Eriyen buzullar uzaktan takip edilecek!

ICESat-2 olarak adlandırılan bu görev Eylül ayının ortalarına doğru başlayacak. Uydu sezondan sezona değişen buz kalınlıklarını ölçecek ve bu ölçümleri kayıt altına alacak. Ancak elbette incelenecek alanların son derece büyük olduğuna değinmekte fayda var. Alan büyük olduğu için de incelemeleri yapmak için en ideal yol uydu kullanmak.

Buzulların erimesi hususunda gerekli ölçümleri yapacak olan ICESat-2 tek kişilik bir araba boyutunda. Buz kalınlıklarını inceleyecek olan uydu daha önce NASA’nın bu amaçla uyguladığı iki projeyi takip edecek. Diğer projelere nazaran bu projede ICESat uydusu çok daha geniş bir alanda araştırmalarını devam ettirecek.

ICESat göreve nasıl başladı?

2003 yılında orijinal ICESat uydusu buzulları ölçmek için yedi yıllık görevine başladı. Bu görev sona erdiğinde ikinci nesil ICESat hazır olmadığı için NASA uçak tabanlı görevler tasarlayarak bu araştırmalarına devam etti. Yani uzun yıllardır buzul erimesi hakkında oldukça detaylı araştırmalar yapılıyor.

Ancak yapılan uçak tabanlı araştırmaların pek faydalı olduğu söylenemez zira uçaklar görüntüleri üç boyutlu şekilde aktaracak teknolojiye sahip değil. Bunu sadece lazer destekli bir araç yani ICESat başarabiliyor. Bu noktada ICESat-2’nin diğerlerine göre çok daha etkileyici veriler elde edeceği söyleniyor.

ICESat-2 devrim niteliğinde bir araç!

NASA araştırmacılarından Tom Neumann, ICESat-2’nin devrim niteliğinde bir araç olduğunu ve eriyen buzullar hakkında mükemmel bilgiler toplayacağını ifade ediyor. Üç boyutlu görüntüler elde edecek olan bu araç bilim insanlarının hesaplamalarını çok daha kolay bir hale getirecek diyebiliriz.

15 Eylül’de uzaya fırlatılması planlanan bu lazer uydunun üç yıl boyunca hiç durmadan veri toplayacağı söylüyor. Buzulların erime miktarı, kalınlığı ve daha pek çok konuda bilim insanlarını yönlendirecek olan ICESat-2 buzul değişimlerinin nasıl olacağı yönünde de etkili bilgiler verebilir. Bilim dünyası şimdiden heyecanlı bir şekilde bu uydunun uzaya fırlatılmasını bekliyor.

Written by Ekrem Süyüncü

Soolence.com Blog sahiplerine yönelik bilgi verme, tavsiyede bulunma ve rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Soolence.com

Uzaylıların Yaşamını Öğrenebilmek için Yeni Bir Uzay Teleskobuna İhtiyacımız Var!

Soolence.com

NASA’nın Asteroit Örnekleme Aracı İlk Görüntüsünü Aldı!