in

FileZilla Nedir? (FTP Programı FileZilla Kullanım Rehberi)

Soolence.com

FileZilla kısaca FTP istemcisi olarak tanımlanabilir. FileZilla sunucu yönetimi için kullanılan ve ücretsiz olarak sunulan açık kaynaklı bir yazılım olarak bilinmektedir. Sunuculara uzaktan bağlanma konusunda en çok kullanılan ücretsiz yazılımlar arasında yer almaktadır. FTP programı olarak da ilk akla gelen isimler arasında kendine yer bulmaktadır.

FileZilla ne için kullanılır?

FileZilla, daha önce de ifade edildiği gibi dosya aktarım iletişim kuralı için kullanılan bir programdır. FTP iletişimi için hazırlanan bu yazılım hem Windows hem macOS hem de Linux işletim sistemlerinde kurumsal ve bireysel için en çok tercih edilen sistemlerdendir. Sunucuya uzaktan bağlanarak dosya almak veya sunucuya dosya göndermek için, daha pratik bir kullanım adına tercih edilmektedir. Güvenli ve kolay bağlantı seçenekleri ile kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir.

FTP nedir?

Bu program ile ilgili daha detaylı bilgilere geçmeden önce, “FTP nedir?” sorusu ile birlikte bu konuya da açıklık getirmek daha iyi bir yaklaşım olacaktır. FTP, İngilizcesi ile File Transfer Protocol tanımının kısaltılmış halidir ve web dünyasında sık rastlanan ifadeler arasında yer almaktadır. FTP tabirini Türkçe olarak dosya aktarım protokolü şeklinde kullanmak mümkündür. Açıklamasından da anlaşılacağı üzere, dosya aktarımlarında kullanılmak üzere hazırlanmış bir iletişim şekli yahut protokolüdür. Bir aygıttan uzaktaki başka bir aygıta veri aktarımında, sıklıkla bu yöntem tercih edilir.

FTP programları arasında da makalemize konu olan örnek, en çok tercih edilendir. Ücretsiz ve açık kaynak kodlu olarak bilinmektedir.

FileZilla nasıl kullanılır?

FileZilla server iletişi için kolaylıkla kullanılabilir. Basit ve güvenli yapısı ile hem dedicated hem de sanal sunuculara, gerekli olan bilgilerle birlikte bağlantı sağlanabilir. FileZilla kullanımı için, elbette öncelikli olarak bu uygulamayı indirmek gerekmektedir. FileZilla indir işlemi için, firmanın web sitesine ulaşarak en güncel sürümü kullandığınız masaüstü işletim sistemine göre tercih edebilirsiniz. (Link) Düşük dosya boyutu ve kolay kurulumu sonrasında, aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılaşılacaktır.

Genel anlamda herhangi ek bir ayar yapmadan, hemen kullanıma başlanabilir olarak sunulmaktadır. Bu süreçte ilk olarak “FileZilla dosya aktarımı nasıl yapılır?” sorusu ile karşılaşılacaktır. Bunun için öncelikli olarak sunucuya bağlanmak gerekmektedir. Programın arayüzünde şu önemli bilgiler için bölümler yer almaktadır:

 • Host
 • Username
 • Password
 • Port

Bu seçenekler, sunucuya bağlanmak için gerekli olan bilgiler için hazırlanmıştır. Host bölümü, sunucu olarak da düşünülebilir ve bu noktada en çok, “FileZilla sunucu kısmına ne yazılır?” sorusu gelmektedir. Sunucu kısmına, bağlanmak istenen dedicated veyahut sanal sunucunun, IP numarası yazılmalıdır.

IP adresi, programın diğer bilgilerle söz konusu sunucuya giriş denemesi yapmasını sağlayacaktır. IP adresinin host bölümüne yazılmasından sonra, kullanıcı adı yani username ve password yani parola bilgileri eklenmelidir. Bu bilgiler, sunucu kurulumu sırasında oluşturulmuş bilgilerdir ve eksiksiz bir şekilde eklenmelidir. Daha sonrasında ise Port bölümü yer almaktadır.

Birçok durumda Port bölümü boş bırakılsa dahi, sunucu ile bağlantı kurulabilmektedir. Lakin bazı durumlarda bu bilgi de gerekli olabilir. IP adresi ile birlikte servis sağlayıcı, Port bilgisini de size iletecektir. Bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde yazılmasından sonra, bu satırın hemen sağında yer alan “Quickconnect” yani “Hızlı bağlan” butonuna tıklanabilir. Bu buton ile birlikte, daha sonraki girişler için bilgiler kaydedilebilir ve butonun sağındaki ok yardımı ile daha önceki girişlere hızlı bir şekilde erişilebilir.

FileZilla giriş nasıl yapılır sorusuna da verilen cevap ile birlikte başarılı bir girişten sonra, artık sunucu ile bağlantı kurulmuş durumdadır. Bu adımdan sonra artık sunucudan dosya alınabilir yahut sunucuya dosya aktarılabilir. FileZilla sunucuyla bağlantı kurulamıyor diye bir uyarı alıyorsanız, girmiş olduğunuz bilgilerin doğruluğunu kontrol etmeniz gerekmektedir. Zira bu sunucuya bağlantı sırasında oluşabilecek en büyük sorun, giriş bilgilerinin doğru olmamasından ibaret olabilir ve genel itibariyle de bu şekilde olmaktadır.

Giriş aşamasının ardından, solda ve sağla iki farklı pencere oluşmuş olacaktır.

 • Local site
 • Remote site

Local site bölümü yani sol taraftaki pencere, programın kurulu olduğu sistemi yani bilgisayarı temsil eder. Remote site yani sağ taraftaki pencere ise bağlantı kurulan siteyi temsil eder. Bilgisayardaki ve sunucudaki tüm dosyalar, bu pencereler üzerinde gösterilmektedir. Dosya transferi için ise sürükle-bırak yöntemini kullanmak mümkündür.

Tıpkı bilgisayar içerisindeki farklı dosyalar arasında veri gönderimi yapılıyor gibi, bu iki pencere arasında sunucu ile veri transferi yapılabilir. Pencerelerin üst bölümü, bağlı olduğu dosya uzantısını gösterirken, alt bölümü ise söz konusu dosyada yer alan alt dosyaları göstermektedir. Transfer sırasında ise en altta yer alan pencerede, aktarım durumu ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Öte yandan sağ en alt köşede ise yeşil ve kırmızı ışıkları sembolize eden bölüm bulunmaktadır. Dosya aktarım sırasında bu bölüm de aktarımın durumu için kullanılan aktif bildirim bölümüdür. FileZilla 32bit ve 64bit olarak sunulmaktadır.

Eğer işletim sisteminizde 64bit versiyonunu tercih ederseniz, dosya tranfserlerinde de dolaylı olarak bir artı kazanımı sağlamanız mümkündür. FileZilla for mac için ise güncel sürümlerde halihazırda sadece 64-bit indirilebilir durumdadır.

FileZilla alternatifleri nelerdir?

FTP programları arasında her ne kadar FileZilla en popüler ve ücretsiz olarak kendini gösteriyor olsa da elbette birçok alternatifi de bulunmaktadır. Hem ücretli hem de ücretsiz olarak çok farklı programlar ile birlikte FTP işlemleri sağlanabilir.

 • Cyberduck
 • WinSCP
 • Total Commander
 • FireFTP
 • Transmit
 • SmartFTP
 • FTPbox

Bu örnekleri çoğaltmak da mümkündür. Lakin hem güvenlik hem pratik kullanım hem de ücretsiz sunulmasından ötürü, alternatiflere yönelmek için farklı bir sebep dışında tercih sebebi bulunmamaktadır. Sektörde en çok bilinen ve en çok kullanılan program olması ve güncellemeler ile yenilikleri kaçırmaması, uzun süreden beri olduğu gibi bundan sonra da popülerliğini koruyacağı anlamına gelmektedir.

Written by Ekrem Süyüncü

Soolence.com Blog sahiplerine yönelik bilgi verme, tavsiyede bulunma ve rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Soolence.com

Bilgisayardan WhatsApp Kullanma ve WhatsApp Web Masaüstü Uygulaması

Soolence.com

Kaos Mühendisliği Yani Chaos Engineering Nedir?