in

Geçtiğimiz Yıl Dünya’ya Çarpan Parçacık Konusunda Büyük Yol Kat Edildi!

Soolence.com

Geçtiğimiz yıl Dünya’ya çarpan yüksek enerjili parçacığın derin uzayını keşfetmiş olabilirler. Nötrino olarak adlandırılan bu Dünya’ya çarpan parçacık görünüşe göre 4 milyar ışık yılı uzakta konumlanmış olan hiperaktif bir kara delikten geliyor. Bugüne dek bilim insanları ilk defa bu yüksek enerjili nötrinolardan birinin kökenini tespit etmeye yaklaştı. Yani kısa zamanda bu parçacıkları üreten nesneler de ortaya çıkarılabilir.

Dünya’ya çarpan parçacık nereden geldi?

Geçtiğimiz Eylül ayında araştırmacılar Güney Kutbu’nda yüksek enerjili parçacık olduğunu tespit etti. Bu tür parçacıklar normalde iz bırakmadan hareket ediyor olsa da bu kez buzun içine çarpan nötrino araştırmacıların IceCube ile ölçüm yapabileceği bir iz bıraktı. Sonrasında ekip parçacığın geldiği yöne doğru harekete geçti.

Bu yolda ilerlerken araştırmacılar nötrino için olası bir suçlu buldu: merkezinde süper kütleli bir kara delik olan aşırı aktif bir galaksi. Bu galaksiler genellikle ‘Blazar’ olarak bilinir ve bu galaksilerdeki kara delikler Dünya’ya radyasyon ve benzeri şeyler yayar.

Son dönemde yayınlanan bazı makalelere göre yapılan bir keşif nötrinoların böyle bir kara delikten geldiğine dair güçlü kanıtlar ortaya koyuyor. Elbette gökbilimcilerin daha önce yüksek enerjili nötrinoların oluştuğu yer hakkında bir ipucuna sahip olmadığını düşünecek olursak bu son derece büyük bir adım.

Nötrinoların nereden geldiğini bulmak insanoğluna büyük bir araştırma alanı yaratabilir!

Dünyaya çarpan parçacık gibi bir nötrinonun nereden geldiğini bulmak gökbilimcilere kozmosu incelemek adına bir araç sunabilir. Bazı düşüncelere göre bu yüksek enerjili küçük parçacıklar genellikle ölmekte olan yıldızlar, çarpışan gökadalar ve kara delikler içerisinde ortaya çıkmaktadır. Ancak bilim insanlarına göre bu konuda yapılacak daha çok araştırma var.

İnsan vücudundan da geçebildiği düşünülen bu parçacıklar aynı zamanda hayalet parçacıklar olarak da adlandırılıyor. Evren boyunca düz bir çizgi üzerinde seyahat edebilen bu parçacıklar her gezegenden de geçebiliyor.

Aynı zamanda nötrinolar evrendeki en gizli parçacıklar olarak görülüyor. Bilinen en temel parçacık olarak nitelendirilirken elektron ve protonun aksine bu parçacıklar bir yüke sahip değil. Bu nedenle de nötrinolar manyetik alanlardan etkilenmiyor.

Nötrinolar nereden geldi, nerede bulunur?

Dünya’ya çarpan parçacıklar olarak ün kazanan nötrinoların Büyük Patlama sonrasında ortaya çıktığına ve şimdi de kozmosa nüfus ettiğine inanılıyor. Nötrinolar her ne kadar küçük olsa da nükleer bomba ya da patlayan yıldız gibi şeyler yaratabilir.

Nötrinoların ne kadar gizli olduğundan bahsetmiştik. Bu nedenle de bu parçacıkların ne kadar zor bulunacağını tahmin edebilirsiniz. Bu parçacıkların bulunabilmesi için günümüzde özel bir dedektör kullanılıyor. Yazımızın başında da bahsettiğimiz IceCube bu iş kullanılan dedektöre verilen isim.

IceCube, Dünya’ya nadir olarak çarpan nötrinoları ölçe yeteneğine sahip bir dedektör. Bugüne dek pek çok ölçüm yapmış olan IceCube nötrinonun enerjisini ve aynı zamanda seyahat ettiği yörüngeyi belirleyebiliyor.

Dünya’ya çarpan nötrino nereden geldi?

Geçtiğimiz Eylül ayında Dünya’ya çarpan parçacık da bu yüksek enerjili nötrinolar arasında yer alıyor. IceCube bu parçacığı tespit ettiğinde ekip, parçacığın kaynağını araştırmak üzere teleskoplara uyarı gönderdi.

Pek çok teleskop parçacığın kaynağını bulmaya çalışırken NASA’nın teleskopları Blazar’dan gelen büyük bir dalgalanma tespit etti. Yani bu bulgulara göre bu yüksek enerjili parçacık Blazar’dan gelmiş olabilir. Elbette ortada kesin kanıtlar yok.

Şu an için bu konuda yetersiz olan araştırmalar her geçen gün gelişimini sürdürüyor. IceCube ekibi sinyal çeşitlerini artırmak ve daha detaylı araştırmalar yapabilmek adına iş birliklerini artırmayı amaçlıyor. Bu şekilde gelecekte nötron kaynaklarını bulma şansımız ciddi anlamda artabilir.

Hatta belki de bir gün gökbilimciler uzak nesnelere uzanan yolları tespit edebilir ve Dünya’ya gelen ya da çarpan garip temel parçacıkları inceleyerek evren hakkında daha fazla bilgi edinebilir. Gelişen uzay teknolojileri sayesinde evren hakkında öğreneceğimiz şeyler son bulmayacak gibi görünüyor.

Written by Ekrem Süyüncü

Soolence.com Blog sahiplerine yönelik bilgi verme, tavsiyede bulunma ve rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Soolence.com

Uzay Biletinin Fiyatı Ortaya Çıktı! Uzay Turisti Olmanın Bedeli Ne Kadar?

Soolence.com

Facebook Gönderi Silme Toplu Olarak Nasıl Yapılır? (2020)