in

Google Maps Batarya Yüzdesini de Gönderecek!

Soolence.com

Google tarafından geliştirilen popüler harita uygulaması Google Maps, konum paylaşımlarında gönderen kullanıcının batarya yüzdesini de paylaşacak. Üzerinde çalışmalar yapılan yeni Google Maps 9.71 beta sürümünde ortaya çıkan bu detay ile birlikte kullanıcıların güvenliğine öncelik verilecek gibi görünüyor.

Hem Apple iOS hem de Google Android cihazlarında en çok tercih edilen navigasyon ve harita uygulamalarından olan Google Maps güncellemeri ile daha fazla özellik sunulmaya çalışılıyor. Bu başlamda yeni Google Maps 9.71 beta sürümünde, artık konum paylaşımlarına, konumu gönderen kullanıcının batarya bilgisi de yer alıyor olacak. Böylelikle konum bildiren kişinin herhangi bir şekilde iletişimi koparsa, bu durumun batarya ile ilgili olup olmadığı çıkarımı yapılabilecek.

Beta testinde elde edilen bilgilere göre bu paylaşım, net olarak bilgi vermeyecek. Örneğin bataryanız yüzde 60 seviyesinde ile başka birine Maps üzerinden konum bilgisi paylaşırsanız, bilgi çerçevesinin üst bölümünde batarya miktarı da “yüzde 50 ile yüzde 75 aralığında” olarak belirtilecek. Böylelikle konumu ulaşılmaya çalışıldığında iletişim koparsa, en azından kişinin bataryasının bitip bitmediği anlaşılabilecek. Bu konuda Google’ın herhangi bir izin isteyip istemeyeceği ise şu an için bilinmiyor. 9.71 sürümünün kısa bir süre içerisinde tüm iOS ve Android kullanıcılarına sunulması bekleniyor.

Written by Ekrem Süyüncü

Soolence.com Blog sahiplerine yönelik bilgi verme, tavsiyede bulunma ve rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Soolence.com

Apple Facebook’un Ücretsiz VPN Uygulamasını App Store’dan Kaldırdı!

Soolence.com

Google Kripto Para Mining Uygulamalarını Play Store’dan Kaldırdı!