in

Hemen Çıkma Oranınızı Düşürecek Altın Değerinde 12 Tavsiye

Soolence.com

Hemen Çıkma Oranınızı Düşürecek Altın Değerinde 12 Tavsiye

Hemen çıkma oranı nedir? Hemen çıkma oranı kaç olmalıdır? Hemen çıkma oranı nasıl düşürülür? Sorularınızın cevapları ve ilaç gibi tavsiyeler listemizde…

Listemize başlamadan, hemen çıkma oranının (bounce rate) ne olduğunu açıklayalım. En basit anlatımla; bir ziyaretçinin sitenize girip başka hiçbir sayfanızı ziyaret etmeden çıkıp gitmesi olayıdır. Ziyaretçi girdiği ilk sayfada kalıp sitenin diğer sayfalarında gezmeden siteden çıkıyorsa hemen çıkma oranı yükselir, açtığı ilk sayfadan sonra diğer sayfaları da geziyorsa hemen çıkma oranı düşer.

Mesela sitenize gün içerisinde 1000 kişi girdi. Bu ziyaretçilerden 750’si girdiği ilk sayfayı okuyup sitenizden ayrıldı. 250’si ise sitenizdeki diğer sayfaları da gezdi. Bu durumda sitenizdeki hemen çıkma oranı %75 oluyor.

Hemen çıkma oranın değerlendirilmesinde yüzde değerlerine bakılır. Bu değerlerin düşük olması, site değerlendirmesi açısından iyi olarak görülür.

Sitenizin hemen çıkma oranına Google Analytics servisini kullanarak bakabilirsiniz.

Hemen Çıkma Oranı – Google Analytics

Hemen çıkma oranlarının yüksekliğini her zaman kötüye yormamak gerekir. Bu konuda yorum yaparken, web sitesinin amacına ve sektörüne bakmak gerekir. Tek sayfalık tanıtım amaçlı web sitelerinin hemen çıkma oranları doğal olarak yüksek olacaktır. Bu, sitenin başarısızlığı olarak yorumlanamaz. Fakat e-ticaret odaklı bir sitenin hemen çıkma oranı yüksek ise, orada bir problem var demektir.

Peki hemen çıkma oranı ne olmalıdır? Bu sektöre göre değişir. Tüm web sitelerini genellersek %0-25 arası mükemmeldir ki bu oranı genelde porno siteleri ve e-ticaret siteleri yakalar. %26-40 arası iyi bir değerdir. %41-55 arası bir değer fena sayılmaz. %56-70 arası birşeyler yapmazsanız tünelin ucu bombok bir yere çıkıyor demektir. %70‘i aşarsanız eyvah Mahmut Hoca…

Listemizde, hemen çıkma oranının önemli olduğu bir sektörde faaliyet gösteren “Ziyaretçilerimi sitemde nasıl tutabilirim?” diye düşünen web sitesi sahipleri için, hemen çıkma oranını düşürecek önerileri, Ramiz Dayı edasıyla sıraladık. İyi dinle yeğen…

 

1- Tasarımınıza Önem Verin

İnsanlar her ne kadar “Önemli olan iç güzelliği aga…” dese de görünümün ilk izlenimde önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Web sitenizin içeriği ne kadar özgün, ne kadar kaliteli olursa olsun, ziyaretçilerinizin ilk bakacağı şey tasarımınızdır. Rahatsız edici, çağı yakalayamamış, her tarafından acemilik akan tasarıma sahip web sitelerinin ziyaretçiyi sitede tutmaları mümkün değildir.

Tasarım konusunda kendi zevklerinizin bir önemi yoktur. Bir web sitesi tasarımı genel zevklere hitap edebilmelidir. İnternet devlerinin tasarımlarına bir göz atın. Milyon dolarla oynayan, ellerinde dünyanın en iyi tasarımclılarını bulunduran bu şirketler sizce neden sade tasarımlara yöneliyorlar bir düşünün.

Tasarımınızda cırtlak renkler kullanmayın. Şekilli fontlar yerine, okumanın kolay olduğu, herkesçe bilinen fontları tercih edin. Ziyaretçiyi görsel anlamda etkilemek yerine, içeriklerinizi ön plana çıkaran, sade bir tasarım kullanmak daha akıllıca olacaktır.

2- Sitenizi Hızlandırın

Sitenizin açılış hızı, ziyaretçiyi tutma adına en önemli etkenlerden biridir. Çağımız artık hız çağı. İnsanlar çok sabırsız. İstediklerine bir an önce ulaşmak istiyorlar. Bunu sağlayamayan web sitelerini de hemen eliyorlar.

Sayfalarınız en fazla 4 saniyede açılmalıdır. Bu süre tabi ki ziyaretçinin internet hızına da bağlıdır. Fakat sizin web sitenizi, normal bir kullanımda olabilecek en hızlı şekilde açılabilecek şekilde optimize etmeniz gerekiyor. WordPress için, boyutu ayarlanmamış görseller, kullanılan eklentiler, sayfaya gömülü videolar, gereksiz kodlar, sayfa açılış hızını etkileyen en önemli faktörlerdir. Hızlı bir WordPress site için iyi bir optimizasyon şart.

Burak Oran biraderimiz blogunda WordPress site hızlandırma konusuna o kadar detaylı değinmiş ki, ekip olarak tekrar bu konuya sitemizde yer vermeye utandık. Bu yüzden size yazının direk linkini veriyoruz. Elisine kolusuna sağlık: http://wpmavi.com/wordpress-genel-bilgi/wordpress-site-hizlandirma.html

3- Popup Kullanmayın

“Facebook sayfamızı beğenir misin?”, “Sitemizden memnun kaldınız mı?”, “Abone olmak ister misiniz?” gibi olmadık anlarda şak diye önümüze çıkan popupları seven var mı aramızda? Siz her ne kadar iyi niyetle ve getirisi olacağını düşünerek bu popup yöntemlerine başvursanız da, insanların bilinç altında popup meselesinin kötü bir imajı vardır. Ziyaretçilerin büyük bir kısmı, popuplarla karşılaştıkları zaman siteyi terk etme eğilimindedirler.

Sayfa beğendirmenin, geri bildirimde bulundurmanın, abone kazanmanın popup dışında daha az rahatsız edici yöntemleri var. Bu yöntemlere listelerimizde değiniyoruz. Bir çok profesyonel blog yazarı arkadaşımız da içeriklerinde bu yöntemlere yer veriyorlar. Araştırıp uygulayalım. Risk almaya değmez.

4- Mobil Uyumluluğa Dikkat Edin

Artık internete mobil araçlar sayesinde her yerden ulaşılabiliniyor. İnsanların çoğu artık internete cep telefonu ve tabletlerinden giriyorlar. Bu nedenle sitenizi mobil uyumlu hale getirmek oldukça önemli. WordPress için tema seçimi yaparken mobil uyumlu (responsive) temaları tercih edin. Günümüzde mobil uyumlu tema bulmak, eskisi kadar zor değil. Ücretli ücretsiz bir çok tema artık mobil görünümü destekleyecek şekilde kodlanıyor.

5- Reklam Olayını Abartmayın

Babasının hayrına web sitesi kuran kişi sayısı yok denecek kadar az. Elbette sitenize reklam alacaksınız. Fakat bu işi abartmamak lazım.

Aslında hemen çıkma oranınnı önemi bu konuda düğümleniyor. Gelir elde edebilmek; ziyaretçiyi arttırmak ve ziyaretçiyi sitede tutabilmekle mümkün. Siz bu nedenle bu konudasınız. Reklam olayı çok hassas bir mesele. Çok kazanmak için çok reklama yer vermek, aynı zamanda ziyaretçiyi elinizde tutma konusunda zararınıza olabilir. Çok kazanacağım derken avucunuzu da yalayabilirsiniz.

Pop-up reklamlardan, sitenin herhangi bir yerine tıklandığı zaman açılan reklamlardan, yönlendirmeli reklamlardan, istem dışı açılan sesli videolu reklamlardan uzak durun. Yazı başı, yazı sonu banner reklamlar, sidebarda uygun yerlere yerleşmiş banner reklamlar, içeriğe yedirilmiş metin reklamları tercih edin.

6- Dış Linkler Ayrı Pencerede Açılsın

Bu önemli bir konu. Yazı içerisinde dış bağlantılar için bir link veriyorsanız bu mutlaka yeni bir sekme ya da pencerede açılmalıdır. Aynı sekmede açılırsa, ziyaretçi otomatik olarak sitenizi terk etmiş olur. Çoğu da geri dönmez. Dönerse bizimdir, dönmezse hiç bizim olmamıştır zaten. (Hava soğudu mu ne…)

Dış bağlantılara verdiğiniz linkin “_blank” etiketine sahip olmasına dikkat edin. Böylece link tıklandığı zaman bağlantı yeni bir sekmede açılacaktır. WordPress sitenizde bunu ayarlamak için yazı yazdığınız alanın sağ üst köşesinde “Görsel” ve “Metin” adlı iki sekme bulunur. “Metin” sekmesine tıklayıp verdiğiniz bağlantıyı bulun. Bağlantınızı aşağıdaki kodu örnek alarak düzenleyin.

<a href=”http://siteismi.com” target=”_blank”>Bağlantı Verilecek Yazı</a>

Mesela: Google’da Arama Yapmak İçin Tıklayın

Kodu: <a href=”https://www.google.com.tr” target=”_blank”>Google’da Arama Yapmak İçin Tıklayın</a>

7- Site İçi Aramaya Önem Verin

Ziyaretçilerinizin site içerisinde arama yapabilmesi için arama kutunuz kolay ulaşılabilir bir yerde ve göz önünde olmalıdır. İnsanların sitenizde aradığını kolayca bulabilmesi için de arama işlevini en iyi hale getirin.

WordPress’in kendi site içi arama motoru pek işlevsel değildir. Bunun için “Relevanssi” eklentisini kullanabilirsiniz. Eklentiyle ilgili detaylar burada: WordPress Aramalarınızı İyileştirin: Relevanssi Arama Eklentisi ve Kullanımı

8- Benzer Konulara Yer Verin

İçeriğinizin sonuna mutlaka içeriğinizle alakalı konularınıza bir yönlendirme sağlayın. Bu bir link olabilir, görsel olabilir, yazı içi öneri olabilir farketmez. Bu listenin sonunda bir örnek görebilirsiniz.

WordPress’te bu “Related Post” olarak adlandırılır; “Benzer Konular” demektir. Bununla alakalı bir çok eklenti mevcut. “Eklentiler” kategorimizden takip edebilirsiniz.

9- Dikkat Çekici Başlıklar Kullanın

Ziyaretçinizin sitenizi dolaşırken gözüne çarpabilecek başlıkların, gezinme oranında önemli bir katkısı vardır. İçerikleriniz için başlık seçerken dikkat çekici, merak uyandırıcı, klişelerden uzak başlıklar tercih etmek faydalı olacaktır.

Tabi ki ziyaretçiyi kandırmaya yönelik başlıklardan söz etmiyoruz. “Sitenizi Uçuracak Öyle Bir Yöntem Var ki…” gibi bir başlık koyup, ana teması sadece “eklenti yerine kod kullanmalıyız” olan, bunun hakkında detay vermeyen içerikler ilk etapta fayda sağlasa da uzun vadede zararınıza olur. Ziyaretçiyi hiç bir zaman aptal yerine koymayın. Kaybınız büyük olur.

10- Yazılarınıza İç Bağlantılar Yerleştirin

Bu da önemli bir konu. Bu listedeki 7. maddede örneğini görüyorsunuz. Hazırladığınız içerikle ilgli sitenizde başka içerikleriniz varsa, yazı içerisinde bu konulara mutlaka bağlantı verin. Hemen çıkma oranının düşürülmesinde en etkili yöntemlerden biri de budur. Bu bağlantıların da ayrı bir sekmede açılması daha faydalı olur.

11- Bütün İçeriğinize Aynı Önemi Gösterin

Bazı konular sizin için diğerlerine nazaran daha önemsiz olabilir. A konusunda tüm detayları verip, sizin için daha önemsiz olan B konusunu yalapşap hazırlamak, akıllıca bir hareket değildir. Çünkü ziyaretçilerin arama motorlarından hangi içeriğinize geleceği belli olmaz. Ziyaretçinin sitenizde açtığı ilk sayfa, diğer içeriklere bir referans oluşturur. Karşılarına çıkan ilk sayfa ne kadar özensizse, diğerlerini ziyaret etmeleri de o kadar düşük bir ihtimaldir.

12- 404 Sayfalarından Kurtulun

Arama motorlarınca indekslenmiş içeriğinizi bir zaman sonra kaldırdıysanız, bu indeksi mutlaka sildirin ya da yönlendirin. Sildirmezseniz arama motorlarından gelen kullanıcılarınız “404 Sayfa Bulunamadı” hatasıyla karşılaşacaklardır. Bu da ziyaretçi kaybına neden olacaktır. 404 sayfalarını kaldırma ve yönlendirme ile ilgili detaylar için buradaki listemize göz atabilirsiniz: Bulunamayan Sayfalara Dikkat: 404 Hata Sayfası Kaldırma ve Yönlendirme

Yine de dizinleri sildirene kadar kullanıcının karşısına çıkacak 404 sayfalarını iyi kurgulamanız faydalı olacaktır. Bu sayfalarda mutlaka bir arama kutusu bulunmalı. Kategorilerinize link verebilir, hatta kaldırdığınız içeriğe en yakın konuları listeyebilirsiniz. Bunlar için kodlarla uğraşmanız gerek fakat en azından bir arama kutusu mutlaka koyun.

Şimdi açık konuşalım. Bu listenin başlığında “Altın Değerinde Tavsiyeler” ifadesi geçiyor. Peki tavsiyelerimiz gerçekten altın değerinde mi? Kesinlikle değil. Burada farklı bir şey söylemedik. Herkesin dile getirdiği, çoğu kişinin aslında bilip de nedense uygulamadığı tavsiyeler bunlar. Siz belki bunları uygulayacaksınız. Uygulamanıza rağmen hemen düşme oranınızda bir değişim görmeyip yine bildiğinizi okuyacaksınız.

Asıl mesele ne biliyor musun yeğen? Okuyucuyla empati kurmak. Siz bir internet sitesinden ne beklersiniz? Bir sitede nasıl daha fazla vakit geçirirsiniz? Neler hoşunuza gider, neler gitmez? Bunları iyice düşünüp web sitenizi ona göre şekillendirdiğiniz zaman bu konuda başarı sağlayacaksınız. Başarının anahtarı, ziyaretçi gibi düşünebilmektir.

Hemen çıkma oranını düşürmeyle ilgili bizim tavsiyelerimiz bu kadar. Bu konuda sizin de tavsiyeleriniz, ipuçlarınız varsa duymak isteriz. Yorum alanımız hizmetinizde. Görüşmek üzere, esen kalın…

Written by Ekrem Süyüncü

Soolence.com Blog sahiplerine yönelik bilgi verme, tavsiyede bulunma ve rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Soolence.com

Yeni Bir Blog Açmak İstiyorum! Başlangıç Adımlarım Neler Olmalıdır?

Soolence.com

Sosyal medya yönetiminde en sık yapılan hatalar +5