in

Instagram Gönderileri Nasıl Sıralanıyor, Algoritması Nasıl Çalışıyor?

Soolence.com

Instagram gönderi akışı yani Instagram feed, çalışma şekli ile birçok kullanıcının etkileşimini yönlendiriyor. Dünyanın en çok tercih edilen sosyal medya platformlarından biri olan ve gelişmeyi sürdüren sistem, kullanıcıların birbiriyle kolayca etkileşime geçmesini sağlıyor. Instagram üzerindeki içerikler ise belirli bir düzene göre organize ediliyor.

Instagram gönderi algoritması düzeni nasıl sağlanıyor?

Instagram üzerinde gezinirken hem keşfet bölümünde hem de ana sayfanızda mutlaka ilginizi çeken gönderilere rastlamışsınızdır. Hatta sayfanızdaki içerikler bazen tam da aklınızdan geçen sorulara yanıt verebilir. Bu elbette bir sihir değil, karşınıza çıkan içeriklerin sıralaması tamamen mevcut olan algoritmanın becerisidir. Kullanıcıların etkileşim kurması, beğeni ve yorum alması için kullanılan algoritma öncelikle kullanıcıların ilgi alanlarına yönelerek hareket ediyor. İlgi alanınızı beğendiğiniz ve sürekli takip ettiğiniz içeriklere göre belirleyen bu algoritma sayesinde ilginizi çekebilecek gönderiler hep üstte yer alıyor.

Algoritmanın kullandığı diğer bir faktör ise yeni gönderiler olarak kendini gösteriyor. Bu noktada algoritma size en iyi yayınları göstermek ister ve bu doğrultuda genellikle yeni gönderiler karşınıza çıkar. Instagram gönderi bildirim sistemi de bu konuda etkili bir rol üstlenmektedir. Bu şekilde yeni gönderilere hakim olmak ve Instagram etkileşimleri artırma hedefine ulaşmak da kolaylaşır. İlişki de algoritmanın kilit noktalarından bir tanesidir.

Algoritma ilişkiyi incelerken en fazla etkileşim kurduğunuz kullanıcılara odaklanır. Yani eğer biriyle diğerlerine göre daha fazla etkileşim kurduysanız bu kullanıcıyı ön sıralarda görmeniz muhtemeldir. Bu etkileşimler ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Gönderiye yorum yapılıp yapılmadığı
  • Gönderilerin beğenilip beğenilmedi
  • Gönderilerin kaydedilip kaydedilmedi
  • Aramalarda söz hesabın aranıp aranmadığı

Etkileşim kurarken incelenen diğer faktörler ise şu şekildedir:

  • Sıklık
  • Takip
  • Kullanım

Sıklık, uygulamayı ne sıklıkta kullandığınızı incelemek anlamına gelir. Takip faktöründe ise algoritma size takip ettiğinizde daha fazlasını gösterebilir. Yani takip edebileceğiniz potansiyel kullanıcıları size göstererek etkileşimi artırmanızı sağlayabilir. Son olarak kullanımdan bahsedecek olursak, bu noktada algoritma Instagram gönderileri için ne kadar vakit harcadığınızı analiz eder. Bu şekilde size en iyi içerikleri ne zaman göstereceğini belirleyebilir.

Instagram gönderileri ana sayfada asla kaybolmuyor!

Düşünülenin aksine çok fazla hashtag kullanan ve çok sık paylaşım yapan kullanıcıları aşağı sıralara yerleştirmiyor. Elbette ki shadowban durumunu göz ardı edecek olursak. Instagram algoritması değişti ve belli başlı konularda da farklılık getirmiş oldu. Bunun yanı sıra ana sayfada hiçbir gönderiyi de gizlemiyor. Yani aşağı inmeye devam ederseniz takip ettiğiniz her kullanıcının paylaştığı gönderileri görebilirsiniz.

Sonuç olarak Instagram gönderi sıralaması öncelikle daha fazla önemsediğiniz kullanıcıların gönderilerinden başlıyor. Verimli bir algoritmanın yapması gereken de şüphesiz ki budur. Günümüzde pek çok kullanıcı etkileşim kurmayı istiyor ve gönderilerinin takipçileri tarafından görülemeyeceğinden epey korkuyor. Neyse ki etkileşimler belirli bir düzene göre ve tamamen eksiksiz bir şekilde gerçekleşebiliyor. Bu noktada özellikle fazlaca takipçiye sahip olan fenomenler, işletmeler ya da markalar endişe duyuyor olsa da ortada herhangi bir sorun yok. Bununla birlikte uygulamanın kullanım sıklığına göre kullanıcıların herhangi bir detayı kaçırmaması durumu için de özel bir çalışma gerçekleştiriliyor.

Instagram’daki gönderiler hiçbir yere kaybolmuyor ve takipçileriniz tarafından eninde sonunda görülüyor. Böylece aktif olunmadığı sürede takip edilen hesapların gönderileri, etkileşimsiz kalmamış oluyor. Belirli aralıklar ile Facebook çatısı altındaki görsel paylaşma temelli bu sosyal medya platformu, bu süreç ile ilgili değişikleri ve yenilikler de getiriyor.

Written by Ekrem Süyüncü

Soolence.com Blog sahiplerine yönelik bilgi verme, tavsiyede bulunma ve rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Soolence.com

YouTube’da Twitch Reklamı Yaparsanız Kanalınız Kapanabilir!

Soolence.com

Apple Gözlüğü 2020 Yılında Çıkabilir!