in

Instagram Lite Nedir, Nasıl Kullanılır? İnternet Kotasına Instagram Lite Çözümü

Soolence.com

Instagram Lite versiyonu yayınlandı. Uzun süredir kullanıcılardan gelen “Instagram Lite var mı?” sorusu, en sonunda resmi olarak yayınlanan mobil uygulaması ile birlikte cevaplanmış oldu. Haber Tekno olarak bu yazımızda, kota dostu Instagram Lite uygulaması ile ilgili detayları aktarıyor olacağız.

Instagram Lite nedir, özellikleri nelerdir?

Instagram Lite uygulaması, diğer tüm benzer uygulamaların Lite versiyonları gidi sadeleştirilmiş ve daha az internet harcayan Instagram uygulaması olarak tanımlanabilir. Hem kapladığı yer bakımından hem de internet kullanımı bakımından kullanıcıları sevindiren yeni uygulama, birçok kullanıcı için de çok önemli bir çözüm olarak kendini göstermiş oldu. Lite uygulamasının özelliklerini ise şu şekilde sıralamak mümkün:

 • 1 megabayt altında kalan uygulama büyüklüğü
 • Sadeleştirilmiş arayüz
 • Fotoğraf filtreleme özelliği
 • Hikayeler yani Stories bölümü

Klasik özellikler bazılarının kullanılabilir olmasına rağmen, bazı özellikler de tahmin edilebileceği gibi kısıtlanmış durumda. Örneğin video yayınlama özelliği, şu an için kullanılabilir özellikler arasında yer almıyor. Her ne kadar hali hazırda paylaşılmış olan videolar izlenebiliyor olsa da ne yazık ki bu versiyon üzerinden video paylaşımı yapılamıyor.

Bir diğer önemli eksiklik ise Direct özelliği oluyor. Bu versiyonda video paylaşımında olduğu gibi direkt mesaj yani DM özelliği de kullanılamayan diğer özelliklerden bir diğer önemli detay olarak kendisi gösteriyor. Diğer eksiklik de arayüz üzerinden de anlaşılabileceği üzere IGTV bölümünün üst barda yer almaması oluyor. Bu konuda daha önce hazırladığımız “IGTV Nedir, IGTV nasıl kullanılır?” isimli haberimize de bakabileceğinizi hatırlatmakta fayda var.

Nasıl indirilir?

Özellikleri ve eksiklikleri konusunda bilinmesi gereken detayları bir araya getirdikten sonra, daha da merak edilen kısım olan nasıl indirileceği bölümüne de geçilebilir.

Öncelikle belirtmek gerekirse her ne kadar bu uygulama resmi olarak Google Play Store üzerinde yayınlanmış olsa da ne yazık ki sadece belirli ülkeler için kullanıma açılmış durumda. Resmi bir açıklama olmasa da ilerleyen dönemlerde kullanıcı geri dönüşlerine göre Türkiye mağazasında da yayınlanacağı söylemek mümkün. Elbette ki Play Store üzerinden indirilemiyor olması, bu uygulamaya erişilemeyeceği anlamına gelmiyor. Instagram Lite APK indir bağlantısı ile birlikte tüm Android cihazları üzerinden kullanılmaya başlanabilir. Bunun için ise birkaç adımı takip etmek gerekiyor.

İlk olarak kullanılan akıllı telefon modelinde, APK dosyalarının yüklenmesine izin verilmiş olması gerekmektedir. Bu ayara cihazın Google Play Store dışından gelen uygulamaların yüklenmesi bölümünden ulaşılabilir. Daha sonrasında ise yükleme dosyası için aşağıdaki bağlantıyı kullanmak gerekiyor. İndirme işlemine geçmeden önce önemli bir notun altını çizmekte fayda var ki o da bu uygulamanın sadece Android 5.0 ve daha üst versiyonlar ile birlikte kullanılabilir olduğu detayıdır. Eğer Android 5.0 sürümünden daha aşağı bir sürümlü cihaz kullanıyorsanız, ne yazık ki bu uygulamayı kullanmanız mümkün olmayacaktır.

Instagram Lite indir: https://play.google.com/store/apps/details?hl=en&id=com.instagram.lite

Instagram Lite APK indir: https://apkpure.com/instagram-lite/com.instagram.lite

Eğer indirme işlemini herhangi bir bilgisayar üzerinden yaptıysanız, bu dosyayı hafıza kartı veyahut dosya paylaşım sistemi ile uygulamanın kurulacağı cihaza aktarabilirsiniz. Doğrudan akıllı telefon üzerinden indirme işlemi yaptıysanız, indirilen dosyayı açmanız ve kurmanız, yeni versiyona erişmeniz için yeterli olacaktır.

Uygulama boyutunun 1 MB altında kaldığını düşünürsek, doğrudan cihaz üzerinden indirme işlemi yapmak daha basit bir yöntem olacaktır. Söz konusu bu uygulama, Google Play Store haricinde yükleneceği için APK dosyasından kaynaklı oluşabilecek herhangi bir sorun, doğrudan doğruya indirme yapılan site ile ilgili olacaktır. Bu konudaki güvenlik uyarıları, tamamıyla sizin tercihiniz ile sınırlı kalacaktır.

Uygulamayı yükledikten sonra, normal versiyon benzeri bir arayüz ile karşılaşıyor olduğunuzu da fark edeceksiniz. Tek farklılık ise logodaki beyaz renk tonu olarak ifade edilebilir. HaberTekno olarak bu konuda yaşanacak olan yeni gelişmeleri aktarmaya devam ediyor olacağız. Bu konu ile ilgili olarak daha önce hazırladığımız şu haberimize de bakabilirsiniz: Twitter Lite Nedir, Nasıl Kullanılır? Sizler de aşağıdaki yorumlar alanından, yeni uygulamayla ilgili düşüncelerinizi ve sorularınızı ifade edebilirsiniz.

Written by Ekrem Süyüncü

Soolence.com Blog sahiplerine yönelik bilgi verme, tavsiyede bulunma ve rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

One Comment

Leave a Reply

  One Ping

  1. Pingback:

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Soolence.com

  YouTube’da Twitch Reklamı Yaparsanız Kanalınız Kapanabilir!

  Soolence.com

  Instagram Gönderileri Nasıl Sıralanıyor, Algoritması Nasıl Çalışıyor?