in

Instagram Önerileri Neye Göre Belirleniyor?

Soolence.com

Instagram önerileri kimi zaman hesap önerme kimi zaman da arama bölümünde önerilen paylaşımları gösterme gibi çalışmalar yapıyor. Bu süreçte de aslında önerilen nasıl meydana geldiği de birçok kullanıcı için merak konusu haline geliyor. Nitekim bu konu da birçok bilgi bulunmaktadır.

Instagram’ın öneri sistemi nasıl çalışıyor?

Bilindiği gibi Instagram, belirli bir hesabı takip ettikten sonra ya da keşfet bölümünde çeşitli farklı önerilerde ve sıralamalarda bulunuyor. Elbette ki bu durum da Instagram algoritması kapsamında yapılan bir çalışmanın sonucu olarak kullanıcılara sunuluyor. Bu noktada farklı durumlardaki öneriler ile ilgili ayrı ayrı maddeler olduğunu söylemek mümkün.

Hesap önerileri

İlk olarak hesaplar ile ilgili önerilere değinmek gerekirse, herhangi bir kişinin ya da kurumun hesabı takip edildiğinde, sistem hemen altında farklı hesaplar ya da kişiler ile ilgili de gösterimler yapmaktadır. Bu gösterimler, ilk olarak o firma ile ilgili diğer firmaları da sıralama yoluyla meydana gelmektedir. Bir diğer ise daha önce o hesabı takip etmiş ve daha sonrasında da takip ettiği diğer hesapların analizleridir. Örneğin A hesabını takip eden bir kişi B hesabını da takip ediyor ise sistem, bu iki hesap arasında ağ kurmaktadır. Elbette ki burada çok fazla bir etkileşim olması gerekmektedir. Nitekim sadece beğeni ve yorumlar da dikkate alınmaz. Etkisi yüksek olmamakla beraber en azından maddeler arasında yer alabilir.

Keşfet bölümü

Bir diğer merak edilen bölüm ise arama yapılan ya da keşfet olarak tanımlanabilecek bölümdeki paylaşımlardır. Bu konuda da hem Facebook hem de Instagram verilerinin birleştirildiğini söylemek mümkün. Ayrıca sizin takip ettiğiniz ya da arkadaşlarınızın takip ettiği hesaplar ya da etiketlerdeki popüler paylaşımlar, bu ekranda görünecektir.

Bu noktada popüler paylaşımlar ifadesi dikkatinizi çekmiş olabilir. Bir gönderinin popüler olabilmesi için aldığı beğeni sayısı ve yorum sayısı temel etken maddelerdendir. Ayrıca paylaşım yapan hesabın genel etkileşimi de büyük bir öneme sahiptir. Kısa sürede çok fazla etkileşim alan gönderiler, keşfet bölümünde sık sık rastlanan örnekler arasında yer almaktadır. Ayrıca her ne kadar beğeni ya da yorum yapılmıyor olsa da gönderilerin gösterim süresi de etkilidir. Örneğin bir videoyu kullanıcı beğenmemesine rağmen uzun bir süre görüntülüyorsa, bu algoritma tarafından analiz edilebilir ve etkileşimli bir hale getirilebilir. Keza fotoğraflar konusunda da benzer bir durum söz konusu olmaktadır.

Akışta önerilen kişiler ya da diğer hesaplar

Bilindiği üzere Instagram, bir süre önce Facebook tarafından satın alındı. Bu satın alma sonrasında her iki platformu da kullanan kişiler bilgileri birbirleri ile örtüştürülmüş oldu. Eğer siz hem Facebook hem de Instagram kullanıyorsanız, algoritma tarafından her iki platformdaki arkadaşlarınız, gönderileriniz ve beğenileriz birbiri ile alaka düzeyi doğrultusunda analiz edilmektedir.

Bununla beraber eğer sizin Facebook’taki bir arkadaşınız da aynı zamanda Instagram kullanıyor ve siz o arkadaşınızı Instagram üzerinde henüz daha takip etmediyseniz, kuvvetle muhtemel akış üzerinde söz konusu bu arkadaşınızız profili ile karşılaşacaksınız. Bunun dışında sizinler birlikte aynı hesapları takip eden ve bu benzerlik çok üst düzeyde olan diğer hesaplar da aynı şekilde bu bölümde yer alacak.

Instagram’ın öneriler sisteminde dikkate aldığı birçok farklı kriter yer alıyor. Şimdiye kadar aktardığımız bilgiler ise en somut nedenler arasında gösteriliyor. Dolayısıyla bu açıklamalardan farklı sonuçlar ile karşılaşıyorsanız, farklı kriterlerin de devrede olduğunu unutmayın. Lakin genel anlamda bu maddeler, sistemde etkin rol üstlenmektedir.

Written by Ekrem Süyüncü

Soolence.com Blog sahiplerine yönelik bilgi verme, tavsiyede bulunma ve rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Soolence.com

Twitter Lite Nedir, Nasıl Kullanılır? Ülkemizde Kullanıma Açıldı!

Soolence.com

Yeni Snapchat Lenses Sese Göre Özelleştirilebiliyor!