in

Intel Yeni Grafik Yongası Geliştiriyor!

Soolence.com

Intel, yeni işe aldığı başarılı grafik şefi Raja Koduri ile grafik yongalarını geliştirerek rakiplerini geri planda bırakmayı hedefliyor.

Bütün silikon uzmanlığı ve araştırmalar için yaptığı milyarlarca dolarlık yatırımlara rağmen Intel grafikte hiçbir zaman lider olamadı. Şimdi firma AMD’nin grafik şefini kullanarak söz konusu durumu düzeltmeyi amaçlıyor.

Raja Koduri bu haftaya kadar AMD’nin üst düzey başkan yardımcısı ve Radeon Technologies grafik bölümünün de baş mimarı olarak çalışmıştı. Şimdi ise Intel ile çalışmaya başlayan Koduri, burada da aynı pozisyonda. Yani AMD’nin grafik patronu artık Intel’in grafik patronu olacak.

Koduri yeni işinde yepyeni bir çekirdek ve görsel hesaplama grubunun liderliğini üstlenecek. Koduri’nin yaptığı açıklamalara göre yeni projeler sayesinde firmanın veri devrimi hızlanacak ve aynı zamanda mimari vizyonu gelişecek. Bunun basitleştirecek olursak Koduri, Intel’in bu zamana kadarki bölük pörçük ve bağlantısız gayretlerine bir mantık ve tutarlılık katmak istiyor. Bu şekilde Intel, grafik teknolojisinin iki lideri olan AMD ve Nvidia ile rekabet edecek düzeye ulaşabilir.

Yeni Intel grafik yongaları yüksek performansı ile dikkat çekecek!

Intel’in üreteceği bu yeni yongalar dizüstü bilgisayarlar için tasarlanmış durumda. Bu yongalar sayesinde cihaz çok daha güçlü bir hale gelecek. Özellikle oyuncuların ihtiyaçlarının rahatlıkla karşılanabileceğini belirtelim.

Bu durumun Nvidia için büyük bir sorun olduğunu söylemek mümkün ancak Intel’in bu projeyi hayata geçirmek için AMD’nin teknolojisini kullanacağını düşünecek olursak Intel’in biraz sıkıntı çekeceğini tahmin etmek zor değil. Ancak firma AMD’nin sadece dizaynlarına değil aynı zamanda yeteneklerine de odaklanmış durumda.

Çok yakın bir zamanda AMD ve Nvidia’nın geleneksel seçenekleri olan Radeon ve GeForce yerine Intel’in üreteceği yongaları görmek şaşırtıcı olmayacak gibi duruyor. Bu noktada Intel’in grafik donanımını ayarlamak ve onu en iyi şekilde kullanmak için elinden gelen her şeyi yaptığı da apaçık ortada. Sonuç olarak Koduri’nin başlıca hedeflerinden bir tanesinin de Intel’in yazılım ve sürücülerini rakiplerinin standardına getirmek olduğunu söyleyebiliriz.

Koduri 2009 ve 2013 yılları arasında Apple’da çalışmıştı. Burada Mac bilgisayarların retina ekrana geçmesine yardımcı olan Koduri’nin geçmişinin aslında son derece iyi olduğunu söylemek mümkün. Şimdi de bu başarılı adamın Intel’de güzel işler yapacağına şahit olacağız. Bakalım ilerleyen günler bize neler getirecek?

Written by Ekrem Süyüncü

Soolence.com Blog sahiplerine yönelik bilgi verme, tavsiyede bulunma ve rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Soolence.com

Nvidia Titan V Özellikleri ve Fiyatı!

Soolence.com

İşte Nvidia GTX 1070 Ti Özellikleri ve Fiyatı!