in

Mars Gezgini Curiosity Tam 6 Yıldır İş Başında!

Soolence.com

NASA yani ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi tarafından Kızıl Gezegen Mars üzerinde derin çalışmalar yapması için gönderilen Curiosity, ayak basışının tam 6. yılını kutluyor. Uzay aracı için bir Twitter hesabı açmış olan NASA, bu durum ile ilgili de uzay aracının ağzından bir paylaşım bulundu. Yapılan bu paylaşım ile birlikte şimdiye kadar ortaya çıkartılan keşiflere de dikkat çekilmiş oldu.

2002 yılında bu yana Curiosity çalışmaya devam ediyor!

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi tarafından Kızıl Gezegen’i keşfetmesi için gönderilen ve 2002 yılında ilk kez yüzeye iniş yapmış olan uzay aracı için üstünden geçen süresi ile ilgili bir paylaşımda bulunuldu. Daha önce sosyal medya yöneticileri tarafından Curiosity için bir Twitter hesabı açılmış ve tıpkı kendisi atıyor gibi onun ağzından paylaşımlar yapılıyordu. Son olarak da 6 yıllık mücadelesine ilişkin bir tweet attı.

 

Attığı tweet kapsamında Mars’taki 6. yılını, demir oksit ile kutladığı yönünde espirili bir açıklama yapılmış oldu ve şimdiye kadarki sürecine de dikkat çekildi. Hatırlatmak gerekirse kısa bir süre önce Mars’taki metan gazına ilişkin sonuçlar elde edilmesine vesile olan Curiosity uzay aracı, halen daha aktif bir şekilde çalışmalar yapıyor ve son elde edilen bilgilere göre de şu an için oradaki kum fırtınaları ile ciddi bir mücadele içerisinde yer alıyor. Kaşif aracın detaylarını da sık sık resmi web sayfası üzerinden aktaran NASA, şimdiye kadar elde ettiği bilgiler ile ciddi bir yol kat etmeyi de başarmış oldu. Bundan sonra ne kadar daha aktif görevde kalacağı ile ilgili de bir bilgi bulunmuyor. Daha öncesinde de Opportunity aracı ile birçok önemli gelişme yaşanmıştı.

Written by Ekrem Süyüncü

Soolence.com Blog sahiplerine yönelik bilgi verme, tavsiyede bulunma ve rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Soolence.com

NASA’nın Yeni Uzay Aracı Güneş’e Uçacak!

Soolence.com

Nvidia GeForce RTX 2070, RTX 2080 ve RTX 2080 Ti Özellikleri ve Fiyatı!