in

NASA Ay Görevi İptal Ediliyor!

Soolence.com

NASA Ay yüzeyine yapılacak olan tek robotik görevinin fişini çekiyor. Ay görevleri arasına bir yenisi daha eklenecek gibi görünüyorken, tam aksi bir gelişme kaydedilmiş oldu. Amerikan uzay ajansı, Ay’ın kutuplarındaki hidrojen, oksijen ve su gibi materyalleri kazmak için tasarlanmış olan Resource Prospector adlı küçük gezgini iptal ettiğini bildirdi. Bu hamle pek çok Ay bilimcisini oldukça kızdırdı.

Şimdi bilim insanları NASA’nın yeni yöneticisinin programı canlı tutmasını istiyor ve ayrıca NASA Ay görevi programının insanların tekrar Ay’a gidebilmesi için son derece önemli olduğunu söylüyor. Resource Prospector’ın ana hedefi, NASA’nın Ay’ın kutuplarında hangi tür materyallerin var olduğunu anlamasına yardım etmekti. Her ne kadar pek çok uzay aracı suyun Ay’da buz şeklinde olduğunu kanıtlamış olsa da buzun neye benzediği hala bilinmiyor.

NASA’dan gelen verilerin çoğu Ay’ın yörüngesi üzerinde bulunan Lunar Reconnaissance Orbiter adlı kameradan ve yüzeyde hızlıca ölçüm yapabilmek için kasıtlı olarak Ay’a çarpan birkaç uzay aracından geliyor. Bu nedenle Resource Prospector’ın yüzeyden alınan suyun tutarlılığı ve miktarı hakkında bilgi sahibi olabilmesi için oldukça uzun bir zamana ihtiyaç var.

NASA’nın Ay’a gitmek için planladığı başka bir görev yok!

Söz konusu hayati bilgiler sayesinde ileride gerçekleşebilecek Ay görevleri ciddi anlamda değişebilir. Daha önce bilim insanları kutuplardaki su madenciliği yapma fikrini ortaya atmış, bu sayede suyun roket yakıtına ya da içme suyuna dönüştürülebileceğini iddia etmişti. Ancak şu anda Ay’a bir robot göndermeden oradaki değerli kaynağa erişip erişemeyeceğimizi bilemiyoruz ve NASA da bunu öğrenmenin en hızlı yolu olan Ay görevini iptal ediyor. Üstelik hali hazırda bunları öğrenebilmemiz için gerçekleşecek olan herhangi bir NASA Ay görevi de yok. NASA bu konuda yaptığı açıklamalarda Resource Prospector görevinden elde edilen dökümanların daha sonraki Ay görevlerinde kullanılabileceğini ifade ediyor. Ancak küçük gezginin kaderi tamamen belirsiz durumda.

NASA Ay görevi konusunda kararlı olduğunu söylüyor!

NASA’nın yeminli yöneticisi olan Jim Bridenstein, açıklamasında Ay keşfi konusunda son derece kararlı olduklarını ve projelerin genişletileceğini ifade etti. Ancak Resource Prospector’a dair herhangi bir bilgi vermedi. Söz konusu görevin iptal edilmesi ABD hükümetinin NASA için yaptığı planlarla çelişiyor. Geçtiğimiz Kasım ayında Başkan Donald Trump, Uzay Politikası’nın bir parçası olarak NASA’nın insanları Ay’a geri döndürmesini istediklerini açıklamıştı. Görevin iptal edilmesi sonrasında da bir grup bilim insanı Bridenstein’a bir mektup yazarak Resource Prospector hakkındaki kararın tersine çevrilmesini istedi. Bu bilim insanları arasında yer alan Clive Neal verdiği bir röportajda, Uzay Politikası’nın neden görmezden gelindiğinin sorgulanmasını istediklerini ifade etti.

NASA Ay görevi neden iptal ediliyor?

Resource Prospector görevi hiçbir zaman tam olarak finanse edilemedi ancak NASA bunun üzerinde dört yıldır çalışıyor. Bu noktada mühendisler tasarımları mükemmelleştirmek için uğraştı ve hatta dünya üzerinde bir prototip gezgin ile bazı testler yaptı.

Ay’a geri dönüş konsepti aslında oldukça iyi gidiyordu ve 2022 yılında yapılacak olan fırlatma için hazır gibi görünüyordu. Ancak 23 Nisan tarihinde NASA Resource Prospector ekibine bütün operasyonlara Mayıs ayının sonuna kadar son vermelerini söyledi. Söylenenlere göre Resource Prospector aslında insan keşifleri için finanse edildi ve sonrasında bilimsel görevler için de finanse edilmeye başladı. Lakin araştırmacılar Resource Prospector’ın sadece robotik bir görev olmadığını, aynı zamanda ekonomik bilim yaptığını söylüyor. Bu noktada pek çok araştırmacı projenin bilim müdürlüğünün önceliklerine ve bütçesine uymadığı için iptal edildiğini düşünüyor.

NASA Ay görevi SLS yüzünden mi iptal edildi?

Son dönemde NASA’nın dev bir roket olan Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) üzerinde çalışıyor olması Ay’a yolculuk hamlesinin geride kalmasına neden olmuş olabilir. Zira bu dev proje büyük bir finansman gerektiriyor ve NASA Ay görevinin aradan kalkması finansmanın da artması demek. Araştırmacılar şu anda Ay görevinin kesinlikle yapılması gerektiğini düşünüyor.

Çünkü Resource Prospector astronotlara Ay yüzeyi ve daha pek çok detay ile ilgili oldukça önemli bilgiler verebilir. Bu şekilde Ay’daki su-buz birikintileri gibi kaynaklardan fayda sağlayabilmek için birçok teknoloji geliştirilebilir.

Ay’daki kaynaklardan nasıl fayda sağlanabilir?

Söz konusu su-buz birikintileri pek çok farklı şekilde kullanılabilir. İlk olarak su ayrıştırılabilir ve uzay aracını fırlatmak için kullanılan roket iticiye dönüştürülebilir. Bu şekilde NASA’nın bütün yakıtı Dünya’dan taşımasına gerek kalmaz. Böylece büyük maliyetlerden kurtulmak mümkün hale gelebilir. Bunun yanı sıra karbonun su buzu içinde saklandığına dair bazı işaretler vardır.

Bu şekilde habitatları radyasyona karşı koruyabilen plastikler üretilebilir. Tüm bunların sonucunda Ay’da su madenciliği yapılmaya başlanabilir. Kısacası Ay’da bulunan su-buz birikintileri bizi oldukça güçlü teknolojilere yönlendirebilir ve ciddi maliyetlerden kurtarabilir. Sonuç olarak Resource Prospector bizlere Ay’da gizlenen şeyler hakkında pek çok bilgi verecekti ancak bu durum mevcut yönetimin istediği bir şey gibi görünmüyor. NASA Ay görevi iptal edildiği için artık astronotlar Ay’a gönderildiğinde sıfırdan başlamak zorunda. Bu durumun uzay araştırmalarına nasıl bir etki edeceğini yakında göreceğiz.

Written by Ekrem Süyüncü

Soolence.com Blog sahiplerine yönelik bilgi verme, tavsiyede bulunma ve rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Soolence.com

HAARP Nedir, Ne İşe Yarar ve Depremlerle Bir İlgisi Var mı?

Soolence.com

NASA Yapay Bulut Üretiyor mu?