in ,

NASA Ay’a Robot Göndermeye Hazırlanıyor! NASA’nın Ay Görevi Astronot Değil, Robot Olacak!

Soolence.com

NASA Ay’a uzay aracı göndermeye hazırlanıyor. Bu defa Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin Ay görevi insanlı değil, robot ile gerçekleştirilecek.

Ulusal Havacılık ve Uzay DairesiAy görevini insanlı olarak yapmama kararı aldı. NASA’nın Ay görevi kapsamında bu defa uzay aracı gönderilmeye hazırlanıyor.

NASA Ay’a uzay racı gönderecek!

Uzay seyahatlerinin söz konusu olduğu günümüzde, Ay’ı daha fazla keşfetmek için sayısız çalışma yapılıyor. Olası kaza ve aksaklıklar nedeniyle astronotların hayatını riske atmadan keşif yapılmasını sağlayacak yeni teknolojiler hakkında çalışmalar yürütülüyor.

Ay tozlarının astronotların sağlığı için ciddi ölçüde risk yarattığı düşünüldüğünde, insanlar yerine robotların gönderilmesi muhtemelen en iyi seçenek oluyor. Bu nedenle NASA, önümüzdeki yıla kadar uzaya robot göndermeyi içeren bir dizi planı hayata geçirmeye hazırlanıyor. Mayıs ayında yapılan açıklamaya göre çalışmanın amacı Ay’ın yüzeyindeki suyu ve hidrojeni belirlemek için gereken araç gereçlerin ve teknolojinin iletilmesi.

Gönderilen bu malzemeler sayesinde ayın yüzeyinde önemli bilimsel veriler elde edilebilecek ve Ay’a ait özelliklerin daha anlaşılır olması sağlanmış olacak.

NASA 1969 yılından sonra yeniden Ay çalışmalarını hızlandıracak!

Neil Armstrong’un 1969 yılında aya ilk adımını atan ilk insan olmasının ardından yaklaşık 50 yıl sonra, Donald Trump Amerikan astronotlarını bu küçük gezegene geri yollamak için talimat verdi. Hükümeti, özel sektörü ve uluslararası çabaları birleştirmeyi amaçlayan bu politika Yeni Ulusal Uzay Meclisi’nin oybirliği ile önerilmesiyle ortaya çıktı. Bu yeni kararla da insanların bir gezegene gönderilmesi için 2010 yılında Barack Obama’nın imzaladığı çalışma da sona ermiş oldu.

1972 yılının Kasım ayında Ay’dan son ayrılışın ardından buraya insanların gönderilmesiyle ilgili yürütülen çalışmalarda başarılı olan tek ülke konumundaki Amerika Birleşik Devletleri, o zamandan beri Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin yaptığı çalışmalar ile birçok başarı elde etti.

Mars’ı keşfetmek için araçlar gönderdi, Saturn ve uydusu ile ilgili çalışmalar yürüttü, Pluton’dan veriler topladı, güneş sistemi dışında binlerce gezegen keşfetti ve astronotların alçak yörüngeyle ilgili keşiflerine imkan sağladı. Tabii bu araştırmaları yürüten yalnızca Amerika Birleşik Devletleri değil…Amerikan astronotlar yeniden ayı keşfetmeye hazırlanırken, Japon bilim insanları da burada koloni kurmak için çalışıyor.

Araştırmacılar Dünya ve uydularının tek bir ekosistem olduğu ve “Ay Vadisi” ile birleştiği, insanlar tarafından değil, robotlar tarafından yapılmış, cesur ve yeni bir dünya düşünüyor. Yaklaşık 3.8 kg ağırlığındaki bu robotlar, ay yüzeyinden kaynaklar çıkarmak ve bazı araç gereçleri taşımak için tasarlanıyor. Karbon-fiber gövdelerinde dört adet 360-derece görüş sağlayabilen kamera ve olası riskleri saptayabilmek için de ayrıca bir kamera bulunuyor.

Bu sırada, MIT ve Avrupa Uzay Ajansı da Ay’da ve hatta Mars’ta üsler oluşturup, binalar inşa etmek için 3B baskıyı araştırıyor.

Written by Ekrem Süyüncü

Soolence.com Blog sahiplerine yönelik bilgi verme, tavsiyede bulunma ve rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Soolence.com

Starbucks Plastik Bardak Kullanımına Çevre İçin Son Vermeye Hazırlanıyor!

Soolence.com

Antimadde Nedir, Nerede Bulunur? Madde ve Antimadde Hakkında Tüm Detaylar