in ,

NASA, SpaceX’in Uzay Aracı Yakıtı Yükleme Fikrine Olumlu Bakıyor!

Soolence.com

Yaklaşık iki yıllık bir çekişmenin ardından NASA, SpaceX’in mürettebat içerideyken uzay aracına yakıt yükleme fikrini onayladı. Elbette bu hamle pek çok havacılık uzmanı tarafından riskli görülüyor. Bu noktada SpaceX’in uzay aracı yakıtı yükleme fikrini gerçekleştirebilmesi içinse beş başarılı deneme yapması gerekiyor.

SpaceX mürettebat araçtayken uzay aracı yakıtı yükleme denemeleri yapacak!

NASA verdiği bu kararı geçtiğimiz Cuma günü kendi web sitesi üzerinden duyurdu. Yapılan açıklamada uzay ajansının ilk önceliğinin güvenlik olduğu dile getirildi. Bu kapsamda SpaceX’in planının oldukça detaylı bir şekilde gözden geçirildiğinin de altı çizildi.

SpaceX uzun bir süredir “yükle ve git” prosedürünü kullanarak uzay araçlarına yakıtı kalkıştan yarım saat önce yüklüyor. Bu firma için ideal bir prosedür zira SpaceX uzay aracı yakıtını soğuk kullanmayı tercih ediyor. Bu aynı zamanda roketin performansını ciddi anlamda artırıyor.

Bu durum da NASA ile ortak gerçekleştirilen uçuşta uzay aracına yakıt yükleme işinin mürettebat aracın içindeyken yapılması anlamına geliyor. Ancak şu anda bazı uzmanlar bunun iyi bir hamle olmadığını ve mürettebat için büyük bir tehlike haline gelebileceğini düşünüyor. 2016 yılında SpaceX’in Falcon 9 roketinin patlamış olması da bu düşüncede olan uzmanlar için yeterli bir sebep gibi görünüyor.

Elon Musk bu fikre oldukça güveniyor!

Ancak yaşanan bu kaza sonrasında SpaceX her zaman önceliklerinin güvenlik olduğunun altını çizdi. CEO Elon Musk ise bu durumun biraz fazla abartıldığını ve ortada telafi edilemeyecek bir sorun olmadığını defalarca dile getirmişti. Şimdi ise Crew Dragon uzay aracı için, mürettebat araçtayken yakıt yükleme fikrini hayata geçirebileceklerini söylüyor.

Elbette sadece bunu söylemek yeterli değil ve NASA da aynı düşüncede. Zira Amerikan Uzay Ajansı SpaceX’in bunun iyi bir fikir olduğunu beş başarılı deneme ile kanıtlamasını istiyor. Bu uzay aracı yakıtı yükleme denemelerinin elbette insansız şekilde gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Crew Dragon’un ilk test uçuşu Kasım ayında gerçekleşecek ve insanlı uçuşun da Nisan ayında yapılması planlanıyor. Bu durumda Kasım ve Nisan ayları arasında SpaceX’in beş başarılı denemesini yapması gerekiyor. Bakalım bu denemeler başarılı olabilecek mi?

Written by Ekrem Süyüncü

Soolence.com Blog sahiplerine yönelik bilgi verme, tavsiyede bulunma ve rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Soolence.com

NASA’nın Uzay Aracı Kurşundan 250 Kat Hızlı Olacak!

Soolence.com

Yapay Zekalı Robotlar Çocuklar İçin Bir Tehlike Olabilir Mi?