in ,

NASA Yapay Bulut Üretiyor mu?

Soolence.com

Yapay yağmur yağdırma konusuna, bu defa Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi dahil oldu. Facebook’ta dolaşan bir videoda NASA’nın yapay bulutlar ürettiğine dair bazı bilgiler veriliyor. Yapay Bulut Üretimi Sistemi başlıklı bu videoda NASA roketleri bulut üretiyormuş gibi gösteriliyor. NASA’nın yapay bulut ürettiğini iddia eden bu video 350 binden fazla paylaşılırken 71 binden fazla beğeni almış durumda. Söz konusu video NASA’nın hava durumuna etki ettiğini iddia eden tek video da değil. Facebook’ta hızla yayılmış olan bu video, NASA’nın Mississippi’deki Stennis Uzay Merkezi’nde gerçekleştirdiği iki farklı roket motoru testini bir araya getirerek oluşturulmuş.

Videonun ilk saniyelerinde uzay mekiğinde kullanılan bir motor olan ve NASA’nın büyük roketi SLS’te kullanılacak olan RS-25’in ateşleme testleri yer alıyor. Videonun geri kalanında ise RS-68 roket motoru testleri yer alıyor. Bu motor United Launch Alliance tarafından üretilmiş ve Delta IV ailesi roketlerde kullanılan bir motor. Ancak motorlar videoda görünmüyor zira özenle gizlenmiş durumdalar. Bununla beraber de suni yağmur oluşumundaki kimyasal reaksiyonlar tekrar gündeme gelmiş oldu.

Yapay bulutlar aslında sadece buhardan oluşuyor!

Yapay bulut üretimi olduğunu iddia eden bu video her ne kadar motor testlerini barındırıyor olsa da tamamen bu süreçte üretilen yapay bulutlara odaklanmış durumda. Ancak yapay bulutlar yalnızca çok sıcak bir buhardan oluşuyor. Test edilen bu motorlar sıvı oksijen ve sıvı hidrojen yakıtları ile çalışıyor. Bu iki materyal motorda birleşerek yakıldığında da ortaya 6 bin Fahrenheit sıcaklığını aşan buhar bulutları çıkıyor.

Bu yüksek sıcaklıklı yapay bulutlar sadece roket motoru gökyüzündeyken görülebiliyor. Yerde yapılan testlerde çıkan buhar toprağa yatay bir şekilde hareket ettiği için bir bulut gibi görünmüyor.

Yapay bulutlar yağmur yağdırabilir mi?

Bu tür videolarda yapay bulut oluşumu fikrinin tersine gerçek olabilecek şey ise roket motorlarının yağmur yağdırabileceği. Testler esnasında ortaya çıkan buhar yükselerek havada soğur. Sonrasında ise tekrar suya dönüşerek yağmur şeklinde tekrar yeryüzüne düşebilir. Elbette testlerin amacı hava şartlarını değiştirerek yağmur yağdırmak değil.

Bunun sadece motor testlerinin keyifli bir yan etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca motor testlerinde ortaya çıkan buhar sudan oluştuğu için atmosfere de herhangi bir zarar vermiyor.

Bütün bunlar 1 Nisan şakası mı?

1 Nisan tarihinde ortaya çıkmış olan bu videonun neden son günlerde popüler olduğu da büyük bir merak konusu. Belki de videoyu 1 Nisan şakası olarak düşünebiliriz. Zira videoda yer alan detaylar ve videoyu paylaşan hesap biraz şüpheli görünüyor. Dolayısıyla eğer haber bülteninizde NASA’nın yapay bulutlar üretmek için bir makineye sahip olduğunu iddia eden bu tür videolar görürseniz NASA’nın kendini buna adamadığını bilmelisiniz. Ancak teknik olarak roket motoru testleri sonucunda bazen yağmur yağması son derece normal bir durum.

Written by Ekrem Süyüncü

Soolence.com Blog sahiplerine yönelik bilgi verme, tavsiyede bulunma ve rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Soolence.com

NASA Ay Görevi İptal Ediliyor!

Soolence.com

Süper Ay Nedir? (Supermoon Nedir ve Ne Zaman Olur?)