in ,

NASA’nın Asteroit Örnekleme Aracı İlk Görüntüsünü Aldı!

Soolence.com

NASA’nın Osiris Rex adlı asteroit örnekleme uzay aracı Güneş’in Bennu aslı asteroitine gönderilmişti. Güneş sistemi hakkında bilgi toplamak ve asteroit madenciliğine hazırlanmak için gönderilen araç sonunda hedefinin ilk görüntüsünü yakaladı. Bu da oldukça büyük bir başarı olarak görülüyor.

1,4 milyon mil uzaktan çekildiği için bu görüntüde Bennu yalnızca uzayda hareket eden birkaç piksel niteliğinde. Ancak bu Osiris Rex uzay aracının doğru yolda olduğunu gösteriyor. Ekipteki kişiler bu iş için yıllardır çalıştıklarını ve bu görüntünün mükemmel bir ilerleme olduğunu ifade ediyor.

Asteroit örnekleme aracı Osiris Rex, Güneş Sistemi hakkında pek çok bilgi verebilir

2016 yılının Eylül ayında yola çıkmış olan aracın görevi Bennu’nun yüzeyinden asteroit örnekleri toplamak ve bu örnekleri dünyaya getirmek. Güneş Sistemi hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için bu örneklerin son derece yararlı olacağını söylemek mümkün. Bennu gibi asteroitlerin Güneş Sistemi’nin ilk gününden bu yana aynı kaldığı düşünülüyor. Bu da gezegenlerin yapı taşları hakkında birçok bilgiye ulaşmamızı sağlayabilir.

Şu anda alınan görüntüye göre aracın yolu oldukça açık ve Bennu’ya giderek yaklaşıyor. Araştırmacılar zaman içerisinde çok daha net ve detaylı görüntüler elde edileceğini söylüyor. Osiris Rex asteroit örnekleme uzay aracı önümüzdeki iki yıl boyunca yolculuğuna devam edecek. 2020’de Bennu’nun yüzeyine ulaşması planlanan aracın 2023 yılında Utah Çölü’ne iniş yaparak Dünya’ya geri dönmesi bekleniyor.

Written by Ekrem Süyüncü

Soolence.com Blog sahiplerine yönelik bilgi verme, tavsiyede bulunma ve rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Soolence.com

Eriyen Buzullar Uzaydan İzlenecek

Soolence.com

Gezegen Avlamak Ne Anlama Geliyor?