in ,

NASA’nın Uzay Aracı Kurşundan 250 Kat Hızlı Olacak!

Soolence.com

NASA’nın uzay aracı Parker Solar Probe sonunda Güneş’e doğru yola çıktı ve bugüne dek Güneş’e en çok yaklaşan uzay aracı olacak!

Geçtiğimiz Cumartesi günü sabahı Florida’da saatler 3.30’a yaklaşırken herkes NASA’nın uzay aracı fırlatışı için geri sayıma hazırdı. Geri sayımın bitmesine dört dakika kala meydana gelen bir sorun nedeni ile her şey durduruldu ve fırlatma iptal edildi. Bu noktada kimse roketin tekrar fırlatılacağını tahmin etmiyordu.

Ancak ertesi gün yani Pazar günü, gün doğumundan birkaç saat önce Delta IV roketi tekrar fırlatmaya hazır hale getirildi. Bu kez mühendisler gereken tüm kontrolleri gerçekleştirdi ve uzay aracını fırlatmaya hazır hale getirildi. Her şey ayarlandıktan sonra da NASA uzay aracı Güneş’e doğru yolculuğuna başlamaya hazırdı.

Bu fırlatmaya şahit olan isimler arasında NASA’nın Parker Solar Probe uzay aracına adını verdiği Eugene Parker da bulunuyordu. Bu da NASA’nın tarihinde bir ilk oldu. Ünlü uzay ajansı ilk defa yaşayan birinin adını bir görevde kullandı. 1958 yılında Eugene Parker, güneş rüzgarlarının var olduğuna dair bir araştırma yayınlamıştı ancak Mariner 2 görevine kadar bunun doğruluğu kabul görmemişti. Sonrasında Parker NASA için son derece önemli bir isim haline geldi.

NASA’nın uzay aracı en büyük yıldıza uçuyor!

NASA’nın uzay aracı Parker Solar Probe, Güneş’in yüzeyine 4 milyon uzaklıktaki bir bölgeye uçacak ve buraya uçmak da yedi yıl sürecek. Güneş’e gönderilen uzay aracı bu zamana kadar en büyük yıldıza en fazla yaklaşan ilk araç olacak.

Güneş’e yaklaşmak son derece zor zira aşırı sıcaklık nedeni ile uzay aracının zarar görmesi olası. Parker Solar Probe’un bu noktada sorun yaşamaması için ileri teknoloji ile hazırlanan kalkanlar, onun Güneş’e olabildiğince yaklaşmasını ve sıcaklık konusunda bir sorun yaşamamasını sağlayacak.

Bu yolculuk esnasında Parker uzay aracı Venüs etrafında yedi kez dolaşacak ve bu esnada hız kazanarak Güneş’e daha fazla yaklaşabilecek. Üstelik bu sayede Parker bugüne dek geliştirilen bütün uzay araçlarından da daha hızlı olacak. Söylenenlere göre uzay aracının hızı kurşun hızından 250 kat daha fazla olacak.

Bugüne dek Güneş’e en fazla yaklaşan uzay aracı Parker olacak!

NASA’nın uzay aracı ilk haftalarında yolculuğunu yavaş geçirecek. Bu esnada anten ve diğer araçlar da uzay aracına yerleştirilmeye başlanacak. Araç Venüs’e Ekim ayında ulaşırken Kasım ayına kadar da Güneş’in 15 milyon mil uzaklığına varmış olacak. Bu zamana dek hiçbir uzay aracının Güneş’e bu kadar yaklaşamamış olmasından bahsetmekte fayda var.

Fırlatmayı izleyen Eugene Parker, yaptığı röportajda heyecanlı olduğunu ve uçuşun başarılı bir şekilde gerçekleştiğini ifade etti. Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde bir şeyler öğrenmeye başlayacağımızı dile getiren Parker, tarifi olmayan duygular içerisinde olduğunu da vurguladı.

Parker Solar Probe şimdiden bilim dünyasında bir ilki başarması ile büyük ses getirdi. Umuyoruz ki yedi yıl sürecek olan yolculuğunda insanlık için büyük sırları çözer ve bize Güneş sistemi hakkında çok daha fazla şey söyler.

Written by Ekrem Süyüncü

Soolence.com Blog sahiplerine yönelik bilgi verme, tavsiyede bulunma ve rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Soolence.com

Ay’da Su Bulunduğuna Dair Kesin Kanıtlar var!

Soolence.com

NASA, SpaceX’in Uzay Aracı Yakıtı Yükleme Fikrine Olumlu Bakıyor!