Switch to the dark mode that's kinder on your eyes at night time.

Switch to the light mode that's kinder on your eyes at day time.

in

NASA’nın Uzay Kıyafetleri Tükenmek Üzere Olabilir Mi?

Soolence.com

NASA’nın Uzay Kıyafetleri Tükenmek Üzere Olabilir Mi?

Popüler uzay ajansı NASA uzay kıyafetleri hakkında bazı sorunlar yaşıyor. Peki, sonuç ne olacak? Yeni kıyafetler üretilecek mi?

Bugünün uzay kıyafetleri astronotların Uluslararası Uzay İstasyonu’nun dışında yeterince rahat bir şekilde gezinmesi için tasarlanıyor. Ancak bu kıyafetler Ay ya da Mars’ta gezinmek için yeterince iyi değil. Zira oldukça ağırlar ve kalçaların ya da dizlerin rahat hareket etmesini sağlayamıyorlar. Bu nedenle de NASA derin uzayı keşfetmek için yeni nesil bir uzay kıyafetine yatırım yapıyor.

Bununla birlikte NASA’nın eski uzay kıyafetlerinin tükendiğine dair bazı haberler yayılıyor. Yayınlanan bir rapora göre 18 orijinal kıyafetten yalnızca 11 adet kalmış ve 2024’te ISS yani Uluslararası Uzay İstasyonu’nun devre dışı kalmasına kadar bu kıyafetler yeterli olmayabilir. Bu kıyafetlerin yenisini sipariş etmekse oldukça pahalıya patlayacak.

Soolence.com

Kullanılan uzay kıyafetleri yeteri kadar iyi mi?

Yedi eksik kıyafetin dördü Challenger ve Columbia felaketlerinde, biri SpaceX patlamasında, biri test esnasında kaybedildi ve biri de uçmak istemeyen bir prototipti. Ancak kalan 11 kıyafette de bazı sorunların olduğu söyleniyor. Yeni kıyafetlerin de yeterince hızlı sonuçlanmadığını söylemek mümkün.

Yeni uzay kıyafetleri 2023 yılına kadar hazır olmayacak ve bu nedenle de ISS’deki yeni bileşenleri test etmek için yeterli zaman kalmayabilir. NASA yeni bir kıyafet yaratmak için 10 yıl ve 200 milyon dolar harcadı. Ancak bunlara rağmen ortada pek de gösterilecek bir şey yok.

Soolence.com

Neden uzay kıyafetleri hakkında sorun yaşanıyor?

Öncelikle NASA’nın sıkı bir plana ihtiyacı olduğunu söyleyebiliriz. Rapora göre uzay ajansı belirli görevleri düşünerek kıyafet tasarlıyor ve gelecekteki görevleri düşünmeden hareket ediyor. Ancak şu sıralar uzun vadeli planlar yapmanın oldukça zor olduğu konuşuluyor. Bunun nedeni de yetersiz fon olarak gösteriliyor.

Bu noktada NASA’nın yumurtalarını çok fazla sepete koyduğu ifade ediliyor. Bu da sağlam bir işe büyük bir yatırım yapmak yerine birden fazla küçük işe yatırım yapmak olarak anlatılabilir. Tüm bunlar da pek çok kişi tarafından akıllı bir adım olarak görülmüyor.

Sıradaki adım ne?

Geriye kalan 11 uzay kıyafetinin ISS astronotlarını 2024 yılına kadar idare etmesi bekleniyor. Hali hazırda kıyafetler yıllar boyunca kullanıldı. Ancak yeni tasarlanan kıyafetlerin gerekli test aşamalarından geçmesi gerekiyor ve NASA’nın planı da ISS’in ömrünü biraz daha uzatmak. Bu şekilde kıyafetler daha iyi bir şekilde test edilebilecek. Ancak şu anda kullanılan kıyafetlerin ne durumda olacağını bilemiyoruz.

Written by Ekrem Süyüncü

Soolence.com Blog sahiplerine yönelik bilgi verme, tavsiyede bulunma ve rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Soolence.com

Google Files Go, Play Store’da Yayınlandı! Google Files Go Nedir?

Soolence.com

Karanlık Madde, Kara Deliklerden Mi Meydana Geliyor?

Back to Top