in

Neden Fortnite Google Play Store’da Olmayacak?

Soolence.com

Fortnite oyununun iOS tarafında kendini göstermesinden sonra, Android tarafı için de çalışmalar devam ediyor. Bu süreçte ilk olarak desteklenen telefon modelleri açıklandı ve daha sonrasında da Fortnite’ın Google Play Store üzerinde olmayacağı, bunun yerine Fortnite APK dosyası olarak dağıtılacağı ifadeleri kendini gösterdi.

Bu durum, aslında resmi olarak çıkış yapan uygulamalar ve oyunlar için çok da alışıldık bir davranış şekli olmuyor. Dolayısıyla da neden böyle bir adım atıldığına ilişkin de soru işaretleri meydana geliyor. Peki, Fortnite neden böyle bir adım atmayı tercih edecek?

Fortnite Google’ın komisyonlarından memnun değil!

Epic Games tarafından böyle bir adım atılmasının tek sebebi, ticari olarak açıklanabiliyor. Google ve Apple, Play Store ve App Store tarafındaki ücretli sistemlerden, belirli bir komisyon almaktadır. Çoğunlukla mağazaların avantajlarından ve güvenlik sebeplerin ötürü, firmalar bu komisyonlardan sık sık şikayet etmezler. Lakin söz konusu Epic Games tarafından Unreal Engine 4 ile geliştirilen Fortnite olduğu zaman, farklı bir gelişme yaşanmış oldu.

Google, Play Store üzerinden yaklaşık olarak yüzde 30’luk bir komisyon alıyor. Apple’ın da farklı tarifeleri bulunuor. Anlaşılan o ki Epic Games, söz konusu bu yüzde 30 komisyon oranını uygun bulmamış. Firmanın ücretsiz olarak iOS tarafında yayınladığı oyunundan 150 milyon dolar gibi kısa bir sürede gelir elde ettiği hesaba katıldığında, bazı kesimler tarafından böyle bir çıkış yapılmasının mantıklı olduğu konusunda da ifadeler kendini gösteriyor.

Yüzde 30’luk bir komisyon, oyununun Android tarafında 100 milyon dolar gelir elde ettiğinde bunun 30 milyon dolar gibi bir bölümünü Google’a aktarması anlamına geliyor. Miktarlar oldukça sıra dışı olduğu için, Epic Games böyle bir adım atmayı uygun bulacak gibi görünüyor. Ancak firmanın ticari kaygıları kendi için iyi bir hamle gibi görünse de kullanıcılar için o kadar iyi olmayabilir. Fortnite Android çıkış tarihine doğru ilerlerken, bu konuda çok daha fazla akıl karıştıran gelişme de yaşanabilir.

Fortnite’ın bu hamlesi, Android kullanıcıları için güvenlik sorunları oluşturabilir!

APK kullanımı, Android dünyasında uzun süredir yaygın olarak bir kullanım biçimi olsa da aslında çeşitli güvenlik sorunlarını da beraberinde getirebiliyor. Birçok kullanıcının çeşitli güvenlik sorunları ile karşı karşıya kalmasının altında yatan sebep, APK dosyalarına eklenen zararlı ek yazılımlar oluyor.

Elbette ki Epic Games tarafından resmi web sitesi üzerinden Fortnite APK dosyası yayınlanacaktır. Ancak bu durum dolaylı yoldan kötü niyetli kişiler tarafından bir fırsat haline de döndürülebilir. İnternete yayılan APK dosyalarına dahil edilecek çeşitli zararlı yazılımlar, bu konuda tecrübeli olmayan Android kullanıcıları içerisinde kolay bir şekilde yayılabilir. Resmi olmayan sitelerin Google aramalarında da üst sıralarda yer almaya başlaması, kullanıcıların resmi dosyalara ulaşmasında da çeşitli sorunları beraberinde getirecektir.

Ek olarak benzer isimlerle çeşitli oyunların da mağazada yer almaya başlaması, yine bazı kullanıcı kesimleri için kafa karışıklığına yol açabilir. Hem mağazada resmi olmayan ancak benzer isimlerle var olan oyunların hem de resmi olarak APK ile dağıtılan oyunun olması, bir yandan da Android ekosisteminde ne derece bir karşılıklığın olduğuna dikkat çekiyor.

Firma tarafından önlem alınması gereken bölümlerin çok daha fazla bir hale gelmesi, kullanıcı deneyimi konusunda da farklı konuları gündeme getirebilir. Bununla birlikte oyun içi ödemelerde de Google Play Store’un devre dışı kalması, benzer sorunların ödeme sırasında da yaşanmasına vesile olabilir. Şu an için bu ve buna benzer farklı konular, soru işaretleri ile beraber kendini gösteriyor. İlerleyen dönemlerde Google ile yapılacak olası bir komisyon anlaşması, tüm bu tartışmaların bir kenara çekilmesi ile birlikte yeni oyunun, Play Store’da resmi olarak yayınlanması ile sonuçlanabilir.

Written by Ekrem Süyüncü

Soolence.com Blog sahiplerine yönelik bilgi verme, tavsiyede bulunma ve rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Soolence.com

Elon Musk’tan Mobil Oyun Geliştiricilerine Tesla için Çağrı!

Soolence.com

Yeni Asphalt 9 Legends Çıktı!