in

Rüzgar Nasıl Oluşur, Kaynağı Nedir?

Soolence.com

Sıcak havalarda adeta bir yaşam kaynağı haline gelen ancak soğuk havalarda hayatımızı sorgulamamıza neden olan rüzgarın nereden geldiğini hiç düşündünüz mü? Günümüzde enerji üretiminde de önemli bir rol oynayan rüzgarın kaynağı aslında ne? Bu yazımızda konu hakkındaki önemli detayları kısaca bir araya getiriyor olacağız.

Rüzgarın kaynağı ne?

Texas Tech Üniversitesi Atmosferik Bilimler Profesörü Chris Weiss’in bu konudaki açıklamalarını basitçe anlatacak olursak, rüzgar hava moleküllerinin hareketi olarak nitelendirilebilir. Rüzgarın kaynağını anlamak için ise iki kavram mevcuttur:

  • Hava
  • Hava basıncı

Havanın bileşen dağılımı ise aşağıdaki gibidir:

  • %78 nitrojen
  • %21 oksijen
  • %1 ila %4 arasında su

Oranın geri kalanını ise az rastlanan elementler oluşturmaktadır.

Havayı her soluyuşumuzda içimize çektiğimiz havada da yaklaşık olarak bu oranlarda bileşenleri içimize çekmiş oluruz. İçimize çektiğimiz her havada yaklaşık olarak 1020 molekül bulunur. Elbette bütün bu hava molekülleri oldukça hızlı hareket eder ve birbiriyle çarpışır.

Hava basıncı ise söz konusu moleküllerin belli bir alanda uyguladığı kuvvet miktarıdır. Genel olarak ortamda fazla hava molekülü varsa hava basıncı da yüksektir. Rüzgarın kaynağı da işte bu moleküllerin hareket etmesi ve birbiriyle çarpışmasıdır. Moleküller genellikle yüksek hava basıncından düşük hava basıncına doğru hareket eder ve rüzgar oluşumu da bu şekilde gerçekleşir

Şiddetli fırtınaların kaynağı da aynı mı?

Rüzgarın arkasındaki basınç farklılığı atmosferik basıncın sadece %1’i kadardır ve değişkendir. Ancak şiddetli fırtınaların oluşmasının nedeni daha büyük ve daha yoğun basınç değişimleridir. Sonuç olarak şiddetli fırtınaya neden olan şey yine moleküllerdir ancak bu noktada moleküller daha hızlı hareket ederek daha güçlü çarpışmaktadır. Teknik olarak rüzgarın asıl kaynağı ve fırtınanın kaynağı aslında aynı şeyler.

Tüm bunların dışında elbette ki yenilebilir enerji kapsamında rüzgar enerjisi de çok önemli bir yere sahiptir.

Written by Ekrem Süyüncü

Soolence.com Blog sahiplerine yönelik bilgi verme, tavsiyede bulunma ve rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Soolence.com

Hipersonik Hız, Limitleri Ne Kadar Zorluyor?

Soolence.com

NASA Mars’taki Yaşam İpuçlarını mı Yok Etti?