in

Samsung 96 Katmanlı 3D NAND SSD Üretimine Başlıyor!

Soolence.com

Samsung 96 katmanlı NAND yongalarının seri üretimine başlayacağı resmi olarak duyurdu. 5. nesil V-NAND olarak Samsung tarafından ifade edilen yeni nesil yongalar hem daha yüksek kapasite hem de daha yüksek hız anlamına gelecek.

Samsung 5. nesil V-NAND seri üretimlerine başlıyor!

Samsung tarafından 3D NAND üretimi için kullanılan özel V-NAND isimlendirmesinin beşinci nesli ile birlikte 96 katmanlı bir yapıya geçiş yapılıyor. DDR 4.0 arayüzü ile birlikte üretilecek olan yeni yongalar, açıklanan bilgilere göre 1.4 Gbps hızlarına kadar ulaşılmanın yolunu açıyor olacak.

Açıklanan bilgilere göre 64 katmanlı V-NAND yongalarına göre yaklaşık olarak 1.5 kat daha yoğun olan yeni yongalar, her ne kadar daha fazla yoğunluk sunsa da enerji verimliliği tarafında bir önceki nesil ile benzerlik gösteriyor.

Veri yazma hızı ise 500 mikro saniye olacak gibi görünüyor. Tepki süresinde ise yaklaşık olarak yüzde 30’luk bir artış yaşanıyor ve 50 mikro saniye değerlerine ulaşılabiliyor. Yapılan açıklamalara göre Samsung, üretim sürecini de kademeli olarak artırıyor olacak.

Yeni üretim teknolojisine geçilmesi ile birlikte daha yüksek kapasiteli SSD modellerini de daha uygun fiyatlarla görmek mümkün olacaktır. Her ne kadar şu an için yüksek kapasiteleri SSD modellerini satın almak mümkün olsa da fiyatlandırma çok ciddi yükselebiliyor.

Yeni üretim teknolojisinin standart haline gelmesi ile birlikte yongadaki yoğunluğun artması, 10 TB HDD kullanımı yerine 10 TB SSD kullanımı tercihlerinin yapılmasına giden süreci hızlandırmaya yardımcı olacaktır.

Written by Ekrem Süyüncü

Soolence.com Blog sahiplerine yönelik bilgi verme, tavsiyede bulunma ve rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Soolence.com

Nvidia GeForce RTX 2070, RTX 2080 ve RTX 2080 Ti Özellikleri ve Fiyatı!

Soolence.com

Windows 10 Bozuk RAM Testi