in

Seo Nedir ve Neden Önemlidir? – Full Seo Rehberi

Soolence.com

Seo yani namı diğer Arama motoru optimizasyonu günümüzde her zamankinden daha önemli ve her webmaster SEO’nun gerçek anlamını yaptığı her iş için yarattığı potansiyeli yönünden iyi anlaması gerekiyor.

SEO Nedir?

Arama motoru optimizasyonu veya SEO kısaca, arama motorları için web sitelerini optimize etmek ve böylece arama motoru sıralamalarını iyileştirmek için web sitesi (veya blog) sahipleri tarafından uygulanan kurallar kümesidir.

Arama motoru optimizasyonu ayrıca, kullanıcı dostu, daha hızlı ve kolay gezinmek için web sitenizin kalitesini arttırmanın harika bir yoludur.

SEO, bizim açımızdan tüm süreç bir dizi kural (veya kurallar), bir dizi aşama ve bir dizi kontrol olduğundan, bir çerçeve olarak da düşünülebilir.

SEO Neden Önemlidir?

Arama motoru optimizasyonu dediğimiz şey günümüzün rekabetçi pazarında,pazarlama ve etkileşim açısından her zamankinden daha önemlidir.

Eğer bir web siteniz, blogunuz veya e-ticaret mağazanız varsa, SEO işletmenizin büyümesine ve iş hedeflerine ulaşmasına yardımcı olabilir.

Arama Motoru Optimizasyonu önemlidir çünkü:

1 . Arama motorlarının büyük çoğunluğunun, sonuç sayfalarındaki (SERPS) en iyi 5 öneriden birini tıklama olasılığı daha yüksektir. Bundan yararlanmak ve web sitenize veya müşterilerinize e-ticaret mağazanıza ziyaretçi çekmek için web sitenizin en üst sıralarda yer alması gerekir.

2. SEO sadece arama motorları hakkında değil,uygulamaları kullanıcı deneyimini ve bir web sitesinin kullanılabilirliğini geliştirmektedir.

3. Kullanıcılar arama motorlarına güvenir ve kullanıcının aradığı anahtar kelimeler için en üst sıralarda yer alır, web sitesinin güvenini artırır.

4. SEO, web sitenizin sosyal tanıtımı için iyidir. Web sitenizi Google veya Yahoo’yu arayarak bulan kişileri Facebook, Twitter, Google+ veya diğer sosyal medya kanallarında tanıtabilirsiniz.

5. SEO büyük bir web sitesinin düzgün çalışması için önemlidir. Birden fazla yazara sahip web siteleri, SEO’dan doğrudan ve dolaylı olarak yararlanabilir. Bunların doğrudan yararı, arama motoru trafiğindeki artıştır ve dolaylı yararları, sitede içerik yayınlamadan önce kullanacakları ortak bir çerçeveye (kontrol listeleri) sahip olmalarıdır.

6.SEO sizi rekabetde öne çıkarabilir. İki web sitesi aynı şeyi satıyorsa, seo ayarları optimize edilmiş web sitesinin daha fazla müşteriye sahip olması ve daha fazla satış yapması daha olasıdır.

Yeni Başlayanlar İçin SEO

Daha basit bir ifadeyle, Seo web sitenizi iyileştirmenin bir yoludur. Böylece, Google, Yahoo, Bing veya diğer arama motorlarının arama sonuçlarında en üst sıralara daha yakın görünecektir .

Google’da bir arama gerçekleştirdiğinizde, gelen sonuçların görüntülendiği sıra, karmaşık algoritmalara dayanır.

Bu algoritmalar (arama motoru sıralama algoritmaları olarak da bilinir), hangi web sayfasının ilk sırada, ikinci sırada vb. Gösterileceğine karar vermeden önce bir dizi faktörü göz önünde bulundurur.

Web sitenizi arama motorları için optimize etmek, optimize edilmemiş sitelere göre bir avantaj sunacak ve daha üst sıralarda olma şansınızı artıracaktır.

Seo Sürecinin Ana Aşamaları Nelerdir?

Yukarıda da belirttiğim gibi, SEO statik bir süreç değil, kurallar ve süreçler ile bir çerçevedir.

Basit olması için, SEO 3 ana aşamaya ayrılabilir:

Teknik SEO : Teknik SEO ile arama motorlarının web sitenizi tarayarak ve herhangi bir sorunla ilgili olarak dizine ekleyebildiğinden emin olabilirsiniz.

Site içi SEO : Sitenizi ve içeriğinizi arama motoruna uygun hale getirecek kurallar.

Site dışı SEO : Arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alabilmek için web sitenizi veya blogunuzu tanıtmanın yolları.

 

Teknik SEO

SEO sürecinde ilk aşamaya Teknik SEO denir. Adından da anlaşılacağı gibi, Teknik SEO’nun bir web sitesinin gerçek içeriği veya web sitesi tanıtım yöntemleri ile ilgisi yoktur.

Teknik Seo arama motorlarının işini kolaylaştırmak için yapılandırmanız gereken ayarlarla ilgilidir. Genellikle, teknik SEO’nuzu doğru bir şekilde alırsanız, tekrar ele almak zorunda kalmayabilirsiniz.

Öte yandan, tarama ve dizine ekleme ile ilgili sorunlarınız varsa, sıralamanızı olumsuz etkileyebilir.

Site İçi SEO

İkinci aşama On-Page SEO. Site İçi SEO  öncelikle blog sahibi bir sayfada bulunan içerik ve diğer öğelerle ilgilenmelidir.

Teknik ve site dışı SEO’dan farklı olarak, site içi SEO’nun ana odak noktası, içeriğinizin anlamını ve içeriğini anlayabilmeleri için arama motorlarına yeterli sayıda sinyal sağlamaktadır.

Bu aşamada, web sitesi yapısı, olarak anahtar kelimeler, başlık optimizasyonları, başlıklar, iç bağlantılar, resim SEO, yapısal veri işaretleme ve sitenizin arama motorlarına doğru iletilerek gönderebileceği diğer tekniklerle  ilgileneceksiniz .

Eğer bu aşama doğru şekilde izlenir ve takip edilirse, yapılan SEO da bir web sitesinin veya blogun kullanılabilirliğini ve güvenilirliğini artıracaktır.

Site Dışı SEO

Üçüncü aşama Off-Page SEO.

Web sitenize yapabileceğiniz değişikliklerin yanı sıra SERP’lerde daha üst sıralarda yer alması için yapılan çalışmaların, sitenizin sıralamasını iyileştirmenin diğer bir yolu da site dışı SEO teknikleri kullanmaktır.

Site dışı SEO genellikle bağlantı kurma olarak bilinir, ancak ben bu tanım için web sitesi tanıtım terimini kullanmayı tercih ederim çünkü bir web sitesinin tanıtımını yapmak için uygun bir yol, bağlantı oluşturmadan çok daha fazla yöntem ve teknik içerir.
Site Dışı SEO Neden önemlidir?

Genel olarak, bir kullanıcı bir arama yaptığında, arama motoru algoritmaları indekslerine bakar ve kullanıcının doğru arama terimini bulmasına yardımcı olmaya çalışır.

Ön sıralarda yer alan olan sayfalar, arama sonuçlarının ilk başlarında görünürler.

Bir web sayfasının aram sonuçlarında konumunu belirleyen faktörlerden biri de, gelen bağlantıların sayısıdır yani backlink dediğimiz kaynak linklerdir.

Backlink’ler siteniz için bir güven sinyalidir ve gelen bağlantıların nereden geldiğine bağlı olarak sıralama konumunuzu büyük ölçüde etkileyebilme potansiyeline sahiptirler.

Gelen backlink bağlantıları iyi bilinen ve güvenilir sitelerden geliyorsa, sıralamanız olumlu yönde etkilenir.

Ancak bağlantılar, kötü amaçlı dediğimiz yöntemler ile elde ediliyorsa ve google bunu spam olarak algılar ise sıralamanız olumsuz etkilenir.

Genelde backlink bağlantılarını bu şekilde almak, Google yönergelerine aykırıdır ve büyük olasılıkla bir Google Cezası ile sonuçlanır.

Daha Fazla Backlink Almak için Neler Yapabilirsiniz?

Aslında bu çok güzel bir soru ve internette bu cümle için arama yaparsanız yüzlerce farklı cevap alacağınıza eminim.

Size tavsiyem ana odak noktanız bağlantıların nasıl elde edileceği değil, web siteniz için nasıl kaliteli içerik oluşturulacağıdır.

Bu  sayede iyi içerik yani kaliteli içerik dediğimiz şey size sıradan bağlantılar ve trafik verecek doğal linkler sağlayacaktır.

Eğer kötü amaçlı backlink satın almayı veya kolay bir şekilde sıralamaya girmeyi denerseniz, geçici bir başarı elde edebilir ve web sitenizi bir sonraki Google güncellemesinden sonra sıralamalarda en altlara doğru yol aldığını görebilirsiniz.

SEO Öğrenmeye Başlamak İçin En İyi Yol Nedir? Derseniz

SEO öğrenmenin en iyi yolu SEO’yu düzgün ve kuralına uygun olarak uygulamaktır.

Farklı kavram ve teorileri öğrenmenin yanı sıra, öğrendiklerinizin işe yarayıp yaramadığını öğrenmenin tek yolu, bir web sitesinde çeşitli teknikleri uygulamak ve sıralamalarınızı izlemek olmalıdır.

SEO ve İnternet Pazarlamacılığı Arasındaki Fark Nedir?

Bazı insanlar sık ​​sık bana “SEO, İnternet Pazarlama ile aynı mı?” Diye soruyor. Verebileceğim en basit cevap, SEO’nun İnternet Pazarlaması için elinizde mevcut olan araçlardan biri olmasıdır.

Seo, internet pazarlama aracı gibi değildir, ancak normalde sosyal medya tanıtımı, içerik stratejisi vb. Gibi diğer şeyleri de içeren genel İnternet Pazarlama kampanyanızın bir parçası olabilir.

İyi Ve Kaliteli İçerik SEO Veya SEO Olmadan da En Önemli Başarı Faktörüdür.

Arama motoru optimizasyonu bölümünde bu girişi kapatmadan önce, iyi ve kaliteli içeriğiniz yoksa SEO’nun size yardımcı olamayacağını aklınızda bulundurmalısınız.

Başka bir deyişle, SEO’yu çok iyi ve kaliteli içerik barındırmayan bir web sitesinde denerseniz, başarılı olma şansınız (uzun vadede) minimumdur.

Öte yandan, iyi ve kaliteli bir içeriğe sahip bir web sitesi SEO veya SEO olmadan iyi bir yol yapabilir. Bu sayede SEO sadece web sitesine ekstra bir destek verecek biçimde görünecektir.

Arama Motoru Optimizasyonu Günümüz Şartlarında Her Web Sitesi İçin Zorunlu Bir Hale Gelmiştir.

Özetlemek gerekirse, Arama motoru optimizasyonu veya SEO dediğimiz şey, web sitenizi optimize etmenin başka bir yoludur, böylece arama motorları sitenizi veya blogunuzu daha iyi anlar ve size daha yüksek sıralamalar sunar.

İyi bir SEO yapılmasının ardından web sitenize, blogunuza veya e-ticaret mağazanıza daha fazla trafik çekmesi ve daha fazla müşteri kazanması, satış yapması ve iş hedeflerinizi gerçekleştirmesi nedeniyle bu açıdan önemli bir yer kaplar.

Written by Ekrem Süyüncü

Soolence.com Blog sahiplerine yönelik bilgi verme, tavsiyede bulunma ve rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Soolence.com

Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır ? – ÖRNEKLERLE

Soolence.com

WordPress Tablo Ön Ekini Change DB Prefix ile Değiştirelim