in

Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır ? – ÖRNEKLERLE

Soolence.com

Bir serüvendir ortada gidiyor. Seo uyumlu makale yazılır falan diyorlar. Yazılarına baktığım zaman ise seo ile gerçekten alakaları yok. Hepsi değil tabi ki, sadece bazıları. Burada seo uyumlu makale tam olarak ne demektir? Nasıl yazılır, ondan bahsedeceğim.

Seo Uyumlu Makale Nedir?

Google, yahoo, bing, yandex, baidu, ask vs. gibi arama motorlarının her sayfası analiz etme ve sıralamalarda yer belirleme kriterleri vardır. En profesyonel iş tahmin edildiği gibi google tarafından yapılıyor. Sıralama etkileri için nelerin yapılması gerektiğini zaten kendileri kullanıcılarına bildiriyor. Bu belirli kriterlere uyarak hazırlanan yazılara bir seo uyumlu makale diyoruz. Yani kısaca günlük hayattaki konuşma tarzı değil de belirli bir algoritma baz alınarak yazılan makalelerdir.

Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Yazının belirli kriterleri var dedik. Peki bu kriterler nelerdir? Sıralamadaki yerlerini neye göre belirlenir? Adım adım anlatacağım.

1. Özgünlük

Birinci şartımız özgünlük. Yani sitemize ekleyeceğimiz yazılar şimdiye kadar hiç bir sitede yayınlanmamış olmalı. Kendiniz yazmak zorundasınız. Kopyala/yapıştır içerikler pek ilgi görmez ve sıralamalarda üst sıralarda çıkamaz. Hatta sitenize copy/paste eklediğiniz yazılar, zarar verecektir. Anahtar kelimenizde düşüş yaşamanıza neden olabilir.

2. Kelime Sayısı

Yazılan her ne ile ilgiliyse en az 200 kelimeden oluşması sizin yararınıza olacaktır. Bu sadece benim tavsiyem. 50 kelime olan yazılarda olabilir tabi ki. Piyasadaki çoğu arkadaşımız kafasından bir kelime sayısı belirliyor. İlla 125 kelime olacak diyorlar mesela. Bunu neye göre söylüyorlar çok merak ediyorum. Bu sayı tamamen sizin klavyenize kalmış bir şey fakat dikkat edilmesi gereken bir kaç nokta var. Alt adımlarda onlardan bahsettim. Bu adımı tamamlayacak olursak, istediğiniz kelime sayısı kadar yazabilirsiniz. Burada önemli olan kelime sayısına oranla kullanabileceğiniz anahtar kelime yoğunluğu ve backlinklerdir.

3. Anahtar Kelime Yoğunluğu

Bir yazıda anahtar kelime yoğunluğu minimum %2 ve maksimum %4 olmalıdır. Tamamen %4 olması daha faydalıdır. Örnek veriyorum, “wordpress seo” ile ilgili bir anlatım yapıyorsunuz. Bu anlatım toplamda 100 kelime tuttu. Siz bu 100 kelimede en fazla 4 adet “wordpress seo” kelimesi kullanabilirsiniz.

5. kelimeyi kullandığınız zaman tehlike çanları sesini duyurmaya başlar. 2 kelimenin altında kullandığınız zaman da iyi sonuç alamazsınız. Çünkü anlattığınız bir şeyi yazmanız gerekir. Anahtar kelimenizi makale içerisinde kullanmadığınız zaman algoritmalar sizin aslında çok da yararlı olmayan bir paylaşım yaptığınız kanaatine varacaktır.

4. H1, H2, H3 Etiketleri

Anahtar kelimeniz her ne ise konu içerisinde mutlaka “<h1>anahtar kelime</h1>“, h2 ve h3 için aynı özellikle eklemeniz gerekmektedir. Bu olmasa da olur tabi ki ama her şeyin mükemmel olmasını istiyorsanız 3 etiketin içerisinde mutlaka anahtar kelimenizi kullanın. Sadece bir tanesini değil, üçünü de kullanmanız gerekiyor.

5. Bold, Strong, Italic Özellikler

Yine yazıya ait keyword hangisi ise onu makalenin herhangi bir bölümünde kalın, güçlü veya italik yapmak gerekmektedir. Bunu tahmin etmek çok da zor değildir. Bir konuda yazı yazıyorsanız, anlatmak istediğiniz olayın asıl kelimesini kalın yapmanız daha çok ilgi çeker değil mi? Üçünü de ayrı ayrı kullanmanıza gerek yok. Sadece bir tanesini kullanmak yeterli olacaktır.

6. Title Seçimi

Bu çok önemli bir nokta. Anahtar kelimeniz mutlaka sayfanın başlığında bulunmalıdır. Aramalarda en büyük etken başlıklar ve meta tag’lerdir. Birazdan meta tag’lerde nasıl davranmalıyız ondan da bahsedeceğim. Animasyon ile ilgili bir yazı yazdınız fakat başlığı “Naber, Nasılsın?” yaptınız. Pek de mantıklı bir şey olmaz değil mi? Başlığı “Animasyon Nasıl Yapılır?” yapabilirsiniz mesela. Altını çizdiğim gibi anahtar kelimeyi başlığımızda kullandık.

7. Meta Description Seçimi

Meta Description dediğimiz olay, sayfanın açıklamasıdır. Google sizin bir sitenizi indexledi diyelim. Başlığınız mavi renkte görünür. Sayfanın adresi yeşil renkte sayfa açıklamanız siyah renkte görünür. Meta description tam olarak bu siyah bölümdür. Bu alanda da mutlaka anahtar kelimemiz bulunmalıdır. Kısacası hem yazınızda, hem başlığınızda, hem meta açıklamanızda bu kelimenin varlığı çok önemlidir.

8. Meta Tag Seçimi

Makalenizin anahtar kelimelerinde konunuzun tam başlığı geçerse; tam olarak başlığın aratılması konusunda sizi üst sıralarda çıkartmak için faydası dokunabilir. Her ne olursa olsun anahtar kelimenizi mutlaka bu bölümde de belirlemelisiniz. Zaten meta tag olayının da amacı budur.

9. Yazıyı Zenginleştirmek

Yazınız ne kadar zengin olursa o kadar iyi. Örneğin bir tablo ekleyelim.

Anahtar kelime yoğunluğu
%2 ve %4 arasında olmalı

H1, h2, h3, bold, italic
Anahtar kelimeler mutlaka bunlar arasında da kullanılmalı.

Zengin içerik
Table, form, list-type ile zenginleştirilebilir.

10. Resim Seçimi

Arama motorlarının resim özelliği geliştirilmiş durumda fakat yeterli değil. Hacklink nasıl yapılır diye bir soru sorulsa, bunun nedenlerinden bir tanesi de resim analizlerinin iyi yapılmaması denilebilir. Yazınızda mutlaka bir adet resim de bulunmalı ve resmi ftp bölümüne yüklediğiniz boyutlarda kullanmalısınız.

Mesela 500 x 500 boyutlarında bir resim yüklediniz fakat konuya yüklerken css yöntemi ile 250 x 250 boyutuna küçülttünüz. Bu sayfa yükleme hızını etkileyecek ve aramalarda gerilere atılmanız için küçük bir sebeptir. Seo uyumlu makalelerde resimlerin alt etiketine(açıklama bölümüne) mutlaka konu başlığınızı yazmalısınız. Daha detaylı bir açıklama da yazabilirsiniz, tabi başlığın aynısı geçmek koşuluyla.

11. Konu Dışı

Seo uyumlu makale nasıl yazılır?   sorusuna cevap vermeye çalıştım. Bir de bunların dışında üst sıraları zorlamak için bu özelliklerin dışında yapılması gereken bir kaç özellik var. Belki ayrı bir konuda da anlatabilirdim fakat bu konu altında daha yararlı olur diye düşündüm.

Written by Ekrem Süyüncü

Soolence.com Blog sahiplerine yönelik bilgi verme, tavsiyede bulunma ve rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Soolence.com

SMO : Sosyal Medya Optimizasyonu

Soolence.com

Seo Nedir ve Neden Önemlidir? – Full Seo Rehberi