in

SMO : Sosyal Medya Optimizasyonu

Soolence.com

SMO : Sosyal Medya Optimizasyonu

Modern olmasına rağmen, kısa sürede ciddi bir ivme göstererek, artık neredeyse alışılagelmiş bir kavram olan Sosyal Medya Optimizasyonu (SMO), sosyal medyadaki online içeriğinizin optimize edilmesi, yani daha “kullanıcı dostu” hale gelmesini amaçlamaktadır. Çoğu sosyal medya otoritesi, SMO için, sosyal medyanın SEO’su adını vermektedir. Bu ismi vermelerinin nedeni de, sosyal medya optimizasyonunun temel amacının, tıpkı SEO gibi, daha fazla kitleye ulaşmak ve marka bilinilirliğini arttırmak olmasıdır. Her geçen gün bu çalışmalara artan talebi düşünerek, SEOZEO okuyucularını bu konuda hem bilgilendirmek hem de kafalarındaki soru işaretlerini silmek için, araştırmalarımı ve fikirlerimi paylaşmak istedim.

SMO çalışmalarının amacı nedir?

Kişiler ve kurumlar, sosyal medyanın pazarlama alanında ne kadar önem taşıdığını farkettiklerinden beri, bu platformlarda; websitelerini, hizmetlerini ve ürünlerini ilgili kitleye tanıtmak için bir çok yeni strateji ve kampanyalar geliştirdiler. Belki de kısa sürede, tahmin edilenden fazla bir geri dönüş alınınca da, bu alanda yapılan profesyonel çalışmalar artarak, yeni bir sektör oluşmasına yol açtı. Sosyal medya platformları üzerinden, tanıtım, pazarlama ve itibar yönetimi adına yapılan strateji ve çalışmalarının bütünü de sosyal medya optimizasyonu adını aldı.  Bu tanımdan da yola çıkarak basitçe; SMO, sosyal medya aracılığı ile, tanıtım amaçlı yapılan hemen hemen
tüm aktivitelerdir diyebiliriz.

Elbette birey ve kurumların, online ortamda sahip oldukları içeriği paylaşmak adına uyguladıkları birçok yöntem var. Bilindiği üzere de, bu yöntemler arasında en kaliteli ve yüksek sayıda geri dönüş sosyal medya platformları aracılığı ile sağlanmaktadır. Örneğin, yayınladığımız bir içeriğin sonuna Facebook, Twitter, Google Plus, LinkedIn vb. platformlar için paylaşım butonları ekleyerek, bu içeriğin, sosyal medya hesaplarımızda anlık kitleye ulaşarak, eş zamanlı olarak viral bir etkiyle, insanlar arasında da kolayca yayılmasını sağlayabiliyoruz. Bu ve buna benzer aksiyonların tümü SMO’nun oldukça basit birer örnekleridir diyebiliriz çünkü, bu çalışmalar sayesinde yayınladığımız içeriğin insanlar arasında kolayca yayılmasına olanak sağlayarak, hem marka bilinilirliğimizi arttırıyor, hem de tanıtımını yapmak istediğimiz ürün ya da servislerin, kısa sürede çok fazla kişiyle paylaşılmasını sağlıyoruz. Bir diğer deyişle de, temelde amacı bu yönde olan tüm optimizasyon çalışmalarını da SMO olarak tanımlıyoruz.

SMO ve SEO arasındaki temel benzerlik ve farklar

SEO bildiğiniz üzere, internet sitenizdeki içeriğinizin, arama motorlarında daha üst sıralarda yer alması için yapılan aksiyonlar bütününe verilen addır. Temel amaç olarak benzerlik gösteren SMO, tıpkı SEO gibi sahip olduğunuz içeriğin daha fazla insana ulaşmasını amaçlamaktadır. Bunun için benzer stratejiler, fakat farklı platformlar kullanılıyor dersek çok da yanlış olmaz.

Kurumlar ve bireysel internet sitesi sahipleri, tanıtım ve pazarlama faaliyetlerini arttırmak amacıyla, içeriklerinin arama motorları tarafından bulunup daha belirgin bir şekilde, üst sıralarda indekslenmesini isterler ve bu doğrultuda da, uzun vadede getirisi yüksek olan SEO hizmetlerinden faydalanmaya karar verirler. Tam da bu noktada, SMO ile SEO’nun ilişkisinden bahsedebiliriz, çünkü, arama motorları, sosyal medya platformlarının bünyelerindeki sayı ve kalite bazında artış gösteren içerikler  açısından ne kadar önemli olduğunun farkına vararak, sosyal medya sonuçlarına ciddi boyutta yer vermeye başlamıştır.

Bu sebepten dolayı SEO ve SMO, özellikle tanıtım, pazarlama ve itibar yönetimi çalışmalarında, bir bütün olarak internet pazarlaması alanında en önemli rol sahipleri olmuşlardır. Doğru ve kaliteli yapılmış SEO ve SMO, “ilgili ve potansiyel kitle“ye ulaşmak açısından çok kıymetlidirler.

SMO’nun püf noktaları

Özellikle sosyal medya danışmanlığı tarafında profesyonel bir hizmet almayan birey ve kurumlara yönelik bir kaç püf noktaya dikkat çekmek istiyorum. Oldukça basit ve belki de bir çoğumuzun da öneminin farkında olduğu bu çalışmaları yapmamız, uzun vadede bize pozitif geri dönüşler sağlayacaktır.

Kaliteli İçerik: Tıpkı SEO’daki gibi kaliteli içerik, sosyal medya optimizasyonunda da en önemli faktörlerden biridir. Kaliteli içerik kavramını biraz açacak olursak; örneğin; paylaştığımız bir konu ya da bilgi verdiğimiz bir hizmet hakkında, özellikle son kullanıcının ilgisini çekecek, az, öz ve etkileyici kelimeler tercih edilerek oluşturduğumuz içerik için, kaliteli içerik tanımını yapabiliriz.

Paylaşım Butonları: Web sitenizin ve özellikle blogunuzun alt sayfalarında, sosyal paylaşım butonlarını kullanmak, sadece arama motorlarından gelecek trafikle sınırlı kalmayıp, sosyal medyadaki anlık trafiği de içeriğinize çekmek açısından çok önemlidir. Ayrıca yayınladığınız her içeriğin sosyal medya paylaşım butonlarına sahip olması ve bunun kullanımına teşvik edilmesi doğrultusunda, içeriklerinizin viral bir etkiyle, hem sosyal platformlarda, hem de diğer internet sitelerinde  paylaşılmasına olanak sağlamaktadır.

Uzun vadede bu paylaşımlar, daha çok paylaşıma kapı aralayacağı gibi, birden fazla ortamda adını duyuran içeriğinizin de, arama motorları tarafından daha fazla listelenmesine ve doğal olarak daha olumlu değerlendirilmesine olanak sağlayacaktır.

İnsanların İlgisini Çekin: Yayınladığınız içerik hakkında soru, tartışma ve diyalog yaratmak; bir diğer deyişle, içeriğinizin insanlar tarafından konuşulmasını sağlamak ve bunun yanında, insanların konu üzerine ilgisini çekebilecek diğer tüm stratejiler, SMO için önem taşıyan faktörlerdir. Hedef kitleyi çok iyi analiz ederek yapacağınız bu çalışmalar, yüksek yüzdeli olumlu geri dönüş almanıza olanak sağlayacaktır.

Örneğin son zamanlarda, bazı markaların sosyal pazarlama stratejilerinde temel taşlar arasında olan; Facebook’daki soru, anket ve tekliflerin yanında, Twitter ve Pinterest gibi daha görsel platformlarda yürütülen çeşitli ürün bazlı kampanyalar, bu konuya verilen önemi bir nebze göstermektedir. Bu nedenlerden ötürü, gerek kullanıcılarla, sosyal medya üzerindeki diyaloğunuzu, gerekse kampanya stratejilerinizi hat safhada tutarak, insanların pozitif ilgisine çekebilir ve daha çok insana ulaşabilirsiniz.

SMO araçları: yönetimde otomasyona geçin

Günümüzde, sosyal medya hesaplarının ve içeriklerin yönetilmesini kolaylaştırıp, bunun yanında da kaliteli ve uzun vadeli bir veri raporu sağlayan bir çok sosyal medya yönetimi aracı mevcuttur. Onlarca farklı araç arasından, geniş bir kapsama sahip olan ve her isteğinize cevap verebilecek olanı seçmek oldukça zaman alıcı ve yorucu olabilir. O nedenle bir kaçını da sizlerle paylaşarak, seçiminizi kolaylaştırmak istedim:

SMO araçları olarak göz önünde bulundurduğumuz bu araçların en göze çarpanlarını Hootsuite, Sprout Social ve TweetDeck olarak değerlendirebilirim. Bu ve bunlara benzer araçlardan, tam olarak kendinize ya da kurumunuza uygun olanını seçmeniz adına,  Bu yazı aracılığı ile de sosyal medya yönetim araçları hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir ve en uygun olanını kullanabilirsiniz.

Sonuç olarak; yukarıda bahsettiğim uygulaması basit fakat istikrar isteyen stratejilerle, hem arama motorlarında, hem de sosyal medyada var olan itibarınızı ve marka bilinilirliğinizi arttırabilir, hedef kitlenizi, kalıcı sosyal medya başarınız ile de internet sitenize çekebilirsiniz.

Written by Ekrem Süyüncü

Soolence.com Blog sahiplerine yönelik bilgi verme, tavsiyede bulunma ve rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Soolence.com

Blog Yazarları İçin SEO Önerileri

Soolence.com

Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır ? – ÖRNEKLERLE