in ,

SpaceX NASA Astronotlarını Uzay Yolculuğu İçin Eğitiyor!

Soolence.com
Crew Dragon uzay aracı için hazırlıklarını sürdüren SpaceX NASA astronotlarını uçuş için eğitmeye başladı!

SpaceX NASA ile iş birliğinde gerçekleşecek olan ve merakla beklenen uçuşu için astronotlarını seçti ve astronotların uçuş tarihleri bile belirlendi. Şimdi geriye bir tek onları yapacakları uzay yolculuğu için eğitmek kaldı. Geçtiğimiz Pazartesi günü SpaceX Başkanı Gwynne Shotwell, firmanın yeni uzay aracı Crew Dragon ile uzaya yolculuğa çıkacak olan dört astronotu ağırladı ve onlara ilk uçuşları ile ilgili bilgiler verdi.

SpaceX NASA astronotlarını seçti ve eğitimlere başlıyor!

Astronotlar resmi olarak seçildi ve seçilen kişiler önümüzdeki aylarda ve yıllarda SpaceX ile birlikte çalışarak uzay yolculuğuna hazırlanacaklar. Proje her ne kadar SpaceX ve NASA anlaşması içerisine olsa da Crew Dragon SpaceX’in uzay aracı olduğu için firma araçlar için gereken eğitim ekipmanlarını da karşılayacak. Bu ekipmanlar astronotların kapsülün iç kısmını tanıması için kullanılacak iki büyük simülasyon parçasından oluşuyor ve SpaceX geçtiğimiz Pazartesi günü bu parçaları sergiledi.

Simülasyondaki ilk kurulum kaptan ve pilot için hazırlandı. Bu kurulumda kapsülün içinde iki koltuk yer alıyor ve aynı zamanda astronotların kullanabileceği dokunmatik ekran ve düğme ara yüzü de bulunuyor. Sistem SpaceX tarzında geliştirildiği için son derece akıcı ve şık bir görüntüye sahip.

Sistemde astronotların acil durumlarda kullanacağı sadece birkaç düzine gerçek buton bulunuyor. Örneğin olası bir yangında astronotların bunu önlemek için gerçek bir düğmeye basması gerekiyor. Ancak diğer bütün etkileşimler kapsüldeki üç dokunmatik ekran yüzeyinde yer alıyor. Bu dokunmatik ekranlar ekibin uzay giysisi eldivenlerine duyarlı şekilde geliştirilmiş durumda.

Bu kontrol ekranı üzerinden astronotlar daha pek çok seçeneğe sahip olacak. Örneğin, SpaceX Crew Dragon uzay aracının kontrol görünümüne geçme imkanı var. Yani bu şekilde aracı elle yönetmek mümkün olabilir. Bunun yanı sıra basit dokunuşlar ile aracın iticilerini tutuşturmak ve yönünü hafifçe değiştirmek de mümkün olacak. Yani bu kontrol ekranları sayesinde astronotlar aracı diledikleri gibi kontrol etme olanağına sahip olacak.

Astronotların ayrıca “Eject” adlı bir butonu kullanma imkanı var ancak şüphesiz ki bu hiçbirimizin istemeyeceği bir şey olacaktır zira bu çok acil durumlarda kullanılması gereken bir buton. Ancak gerçekten acil bir durum olursa astronotlar bu butonu kullanarak tehlikeyi uzaklaştırabilir. Yine de bu buton onlar için son seçenek diyebiliriz ve umuyoruz ki o butonu kullanmaya ihtiyaç duymazlar.

SpaceX Crew Dragon’un esas hedefi tam otomasyon!

SpaceX NASA astronotları için geliştirdiği bu uzay aracında tam otomasyon hedefini benimsemiş durumda. Eğer uçuş esnasında her şey yolunda giderse astronotların yapması gereken tek şey arkalarına yaslanarak yolculuğun keyfini çıkarmak olacak. Ancak elbette astronotlar her ihtimale karşı en iyi şekilde eğitiliyor. Yani bir sorunla karşılaşırlarsa bununla baş etmeyi öğrenecekler.

SpaceX özellikle yangın ve basınçsızlaştırma gibi son derece karmaşık sorunlara neden olabilecek durumlar için önlem almak istiyor ve astronotları da bu doğrultuda eğitmeyi amaçlıyor. Ancak elbette astronotların uçuş esnasında nasıl hissedeceğini kestirmek kolay değil. Bunun için firma uzay aracını titreşime maruz bırakarak astronotları test etmeye çalışacak. Zira gerçek yolculuğu boyunca SpaceX uzay aracı yoğun titreşimlere maruz kalacak.

Test uçuşları ne zaman olacak?

SpaceX NASA iş birliğinde uzaya yolculuk yapacak olan astronotların üçü kıdemli biri ise tecrübesiz. Firmanın Uluslararası Uzay İstasyonu’na yapılacak iki haftalık yolculuğu bir nevi test uçuşu olacak ve uçuş Doug Hurley ile Bob Behnken tarafından yönetilecek. Bu ikili Space Shuttle mürettebatı üyesiyken aynı zamanda son derece yakın arkadaşlar.

2019 yılının Nisan ayında gerçekleşmesi planlanan bu uçuşun, Crew Dragon’un kendini kanıtlaması için son derece hayati bir adım olacağı apaçık ortada. Eğer bu uçuş başarıyla tamamlanırsa Crew Dragon ilk gerçek uçuşunu dört mürettebat ile gerçekleştirecek ve bir ay sürecek olan bir yolculuğa çıkacak.

Bu uçuşta yer alacak isimler arasında daha önce Rus Soyuz roketiyle uçmuş olan NASA astronotu Mike Hopkins ve bir uzay gemisi ile ilk defa karşılaşacak olan Victor Glover yer alıyor. Özellikle bu uçuş Glover için son derece önemli ve kendisi de bu konuda heyecanlı olduğunu dile getiriyor.

SpaceX ve NASA işbirliğinde gerçekleşecek bu uzay uçuşu uzun bir süredir gündemde yer ediniyor ve bu yeri korumaya da devam edecek gibi görünüyor. Test uçuşları için tarih belirlenirken bu esnada astronotların uçuş için eğitimlerine de gereken özen gösteriliyor. Ancak şüphesiz ki her şeyden önce düşünülen şey astronotların güvenliği ve bu konuda gereken tüm önlemler alınıyor. Shotwell de bu konuda son derece titiz olduklarını ve hem roketin hem de kapsülün güvenli olması için ellerinden geleni yaptıklarını ifade ediyor. Ayrıca yapılan testler ve eğitimlerin de üzerinde durduklarını vurguluyor. Umuyoruz ki tüm Dünya için büyük bir gelişme olacak olan bu uzay uçuşları başarılı bir şekilde gerçekleştirilir.

Written by Ekrem Süyüncü

Soolence.com Blog sahiplerine yönelik bilgi verme, tavsiyede bulunma ve rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Soolence.com

Yapay Zekalı Robotlar Çocuklar İçin Bir Tehlike Olabilir Mi?

Soolence.com

Yakın Arkadaşını Yapay Zeka Olarak Geri Getirmeye Çalışan Mühendis!