in

Spam Yorumlardan Kurtulmanın Kesin Yolu (Eklentisiz)

Soolence.com

Spam Yorumlardan Kurtulmanın Kesin Yolu (Eklentisiz)

WordPress spam yorumlardan bıktınız mı? Eklentisiz kesin bir çözüm mü arıyorsunuz? Bunun %100 kesin bir çözümü var desek?

WordPress kullanıcısı olup da spam yorumlarla başı dertte olmayan yoktur heralde. Eklentilerin de bir yaraya derman olamıyorlar bir süre sonra… Aslında tüm spam yorumları engellemenin basit ve kesin bir çözüm yolu var. Listemizde eklentisiz olarak spam mesajlardan %100 kurtulmanın yolunu anlattık. Yöntemin basitliğine şaşıracaksınız.

1- Linkleri Kara Listeye Alma

Hangi eklentiyi kullanırsak kullanalım spam yorumları tam manasıyla engelleyemiyoruz. O çok övülen Akismet mi Akmehmet mi ne zıkkımsa, o bile zaman zaman yetersiz kalıyor.

Spam yorumların hemen hepsi reklam amacı taşır. Spam mesajların içine ya bir internet sitesine ya da bir uygulamaya link verilir. Yani spam yorum içerisinde mutlaka bir link bulunur. Bizim yapacağımız işlem de link başlangıçlarını kara listeye almak.

Nasıl mı? Basit demiştik. Admin penlimizden Ayarlar > Tartışma yolunu izliyoruz. Yorumlar İçin Kara Liste başlığı yanındaki kutuya şunları yazıyoruz:

http://
www.
[url=
[/url]

Daha sonra da sayfada en alttaki Değişiklikleri Kaydet butonuna basıyoruz. İşlem bu kadar. İçerisinde link geçen yorumlar otomatik olarak sistem tarafından reddedilecektir.

2- Otomatik Yorum Denetimi ve Spam Kelime Listesi

Üstteki yöntem sizi kesin olarak spam yorumlardan kurtaracaktır fakat derdini görsellerle anlatmak isteyen ve size görsel sunmak isteyen kullanıcılarınız için problem çıkaracaktır. Malum yorumlara varsayılan olarak görsel eklenemiyor. Bu nedenle bir resim upload sitesi kullanılmak zorunda. Bu aşamada kullanıcınız sistem tarafından engellenecekitr.

Bu yöntem ise üstteki yöntem kadar olmasa da bir nebze işe yarayacak olan kelime engellemesi. Spam mesajlarda çoğunlukla kullanılan kelimeleri denetim listesine ekleyerek, bu kelimelerin geçtiği yorumları bekleyen konumuna alabiliriz.

Liste WP ekibi olarak spam mesajlarda en çok geçen kelimelerin bir listesini hazırladık. Aşağıda butona tıklayarak indirdiğiniz txt dosyasında verdiğimiz listedeki kelimeleri  kopyalayarak, admin panelinizden Araçlar > Tartışma yolunuz izleyerek Yorum Denetimi alanına ekleyin ve Değişiklikleri Kaydet butonuna basın. İçerisinde listedeki kelimelerden herhangi birinin geçtiği bir mesaj direk olarak Bekleyen olarak işaretlenecektir.

Spam yorumları eklentisiz engellemek için bizim çözümümüz böyle. “Ben daha iyi bir yöntem biliyorum.” diyen barnak galdırsın. Sorularınız için yorum alanımız hizmetinizde. Bunun gibi basit ama etkili çözümleri kaçırmak istemiyorsanız, haftalık bültenimize abone olabilirsiniz. Dilerseniz bizi sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz. Güç sizinle olsun, görüşmek üzere…

Written by Ekrem Süyüncü

Soolence.com Blog sahiplerine yönelik bilgi verme, tavsiyede bulunma ve rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Soolence.com

WordPress Admin Paneli Kullanımı (Detaylı Anlatım)

Soolence.com

Resim Optimizasyonu Nedir? Nasıl Yapılır?