in ,

Süper Ay Nedir? (Supermoon Nedir ve Ne Zaman Olur?)

Soolence.com

Supermoon olarak da bilinen ve son dönemde sık sık adını duyduğumuz Süper Ay, dolunayın yörüngede Dünya’ya en yakın olduğu noktadır. Eskiden daha çok gökbilimcilerin ilgilendiği bir konu olsa da gelişen teknoloji ile birlikte Süper Ay’dan herkes haberdar olmuş durumdadır. Süper Ay’ların çıplak gözle görülmesi oldukça zordur ancak ayın biraz daha parlak ve normale göre daha yakın görünmesine neden olur.

Süper Ay ne demek? & Süper Ay Tutulması

Supermoon ya da Süper Ay kavramı aslına bakılırsa son 40 yıldır kullanılan bir kavramdır. Nitekim çok uzun yıllardır kullanımı ortada olan bir kavram olduğunu söylemek, çok da doğru olmayacaktır. Özellikle 2016 yılının sonlarında üç Supermoon birden oluşmuş ve büyük bir dikkat çekmeyi başarmıştı. Bu durum insanlar için de büyük merak uyandırıcı bir gelişme olarak karşılık bulmuştu. 2016 yılının Kasım ayında ortaya çıkan Ay görüntüleri, son 69 yılın en yakın Süper Ay’ları olmuştur. Bu konu ile ilgili olarak daha önce hazırladığımız şu haberimize göz atabilirsiniz: 2016 Süper Ay Fotoğrafları

Süper Ay nasıl oluşur?

Ay’ın Dünya etrafındaki yörüngesi aslında mükemmel bir daire şeklinde değildir. Dünya’dan 383,900 km uzaklıkta olan bu yörüngenin yerküreye en yakın ve en uzak noktaları her kameri ayda (27 günlük Ay yörüngesi) değişmektedir.

NASA’da çalışan bilim insanı Noah Petro’ya göre Ay’ın yörüngesinin mükemmel bir daire şeklinde olmamasının nedenleri pek çok gelgit ve yer çekimi kuvvetlerin var olması. Ayrıca Dünya, Güneş ve diğer gezegenler de Ay’ın yörüngesinde bir etkiye sahip. Peki, Süper Ay bu sebeplere bağlı olarak nasıl oluşuyor? Supermoon oluşması için temel olarak iki faktöre ihtiyaç var. İlk olarak Ay’ın 27 günlük yörüngesinde yerküreye en yakın konum ve periyotta olması gerekir. Bunun yanı sıra her 29,5 günde bir Güneş’in Ay’ı tamamen aydınlattığı tam fazda olması gerekir.

Yani Supermoon oluşumu, aslında yılda sadece birkaç kez meydana gelebilir. Zira Dünya da bu sırada Güneş etrafında hareketini sürdürür. Bu da Süper Ay’ı her ay görmüyor oluşumuzun nedenini açıklar.

Süper Ay, normale göre Ay’dan %30 daha parlak ve %14 daha büyüktür ancak çıplak gözle bu farkı ayırt etmek son derece zordur. Eğer Süper Ay ufka çok yakınsa bize de çok yakınmış gibi görünebilir ancak aslında konumu değişmemiştir. Bu durum “ay yanılsaması” olarak adlandırılır ve birkaç farklı şeyden kaynaklanır. Pek çok bilim adamı Ay’ın bu kadar yakın görünmesinin yakındaki bina ve nesnelere göre büyük görünmesinden kaynaklandığını savunuyor.

Süper Ay’ın astrolojik kökenleri

İlk Süper Ay terimi 1979 tarihli bir dergide yer aldı ve Dünya’ya yakın olan yeni bir Ay olarak nitelendirildi. Ancak son birkaç yıla kadar bu terim pek çok kişi için anlamlı değildi.

Zira bu konu hakkında Google üzerinden yapılan aramalar incelendi ve 2004 yılında başlayan aramaların 2011 yılına kadar sıklıkla kullanılmadığı görüldü. 2011 sonrasında da çok sıklaşmayan aramalar 2016 yılında oldukça yüksek bir rakama ulaştı. Bunun nedeninden de yazımızın başında bahsetmiştik.

En çok dikkat çeken Süper Ay’lar

Tarihler 27 Eylül 2015’i gösterdiğinde Süper Ay bir Ay tutulması ile çakıştı. Ay tutulmaları Dünya’nın tam Güneş ve Ay arasında kalmasıyla oluşur. Bu iki olayın aynı anda yaşanması ortaya kırmızı ve kahverengi karışımı bir Ay’ın ortaya çıkmasına neden oldu. Çünkü Ay sadece Dünya’dan aldığı ışığı yansıtmıştı. Bundan önceki Süper Ay tutulması 1982 yılında yaşandı ve bir sonraki de 2033 yılında yaşanacak. Bir diğer dikkat çeken görüntü ise 2016 yılında ortaya çıktı. 2016 Ekim, Kasım ve Aralık aylarında tamı tamına 3 adet Supermoon oluştu.

Bunlar arasında en çok dikkat çekeni ise 14 Kasım’da görülen oldu. Zira Dünya’ya en yakın görünen o oldu. Bu da son 69 yılın en yakın Süper Ay’ı unvanını almasını sağladı. Tüm bu oluşumlar büyük dikkat çekmiş olsa da 2033 yılında yaşanacak olan bu gelişmenin, diğerlerine göre Dünya’ya daha yakın olacağı ve bu nedenle de daha fazla ilgi odağı haline geleceği konuşuluyor. Elbette ki henüz daha bu tarih ile ilgili konuşmak için oldukça erken. Bu süreçte yeni gelişmeleri de aktarmaya devam ediyor olacağız.

Bunun gökbilimciler için bulunmaz bir fırsat olacağını söylemek mümkün. Süper Ay’lar gökbilimcileri etkilediği kadar Dünya’daki diğer insanları da etkilemektedir. Elbette ki bu etkinin, görsel şölen anlamında gerçekleştiğini söylemek mümkün. Süper Ay’ın oluştuğu zamanlarda insanların bu mükemmel doğa olayını izlemek için heyecanla beklediğine ve her seferinde hayrete düştüğüne şahit olabilirsiniz. Yani gökbilimciler 2033 yılı için ne kadar heyecanlıysa, diğerleri de aynı şekilde heyecanlı.

Bilim dünyası kadar bir o kadar önemli olan bu gelişme, bir o kadar da bu görüntü ile karşı karşıya kalacak insanlar için görsel açıdan çok büyük bir öneme sahip olacak. Haber Tekno olarak ilerleyen dönemlerde şimdiye kadar olduğu gibi “Süper Ay ne zaman görülecek?” sorularına cevap vermeye ve galeriler oluşturmaya devam edeceğiz. Son olarak sizler de aşağıdaki yorumlar bölümünden bu konu ile ilgili düşüncelerinizi aktarabilir ve konu ile ilgili sorularınızı yöneltebilirsiniz.

Written by Ekrem Süyüncü

Soolence.com Blog sahiplerine yönelik bilgi verme, tavsiyede bulunma ve rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Soolence.com

NASA Yapay Bulut Üretiyor mu?

Soolence.com

Ötegezegen Nedir, Nasıl Keşfedilir?