in

Telefonlardaki Dual Core, Quad Core ve Octa Core İşlemci Özellikleri

Soolence.com

Mobil işlemci teknolojileri tarafındaki gelişmelerle çok çekirdekli yani multi core sistemler kendini göstermeye başladı. Mobil işlemci çekirdek isimlendirmeleri de en çok öne çıkan başlıklar arasında yer almaya başladı. Bu bağlamda işlemci çekirdek isimlendirmeleri konusunda ve GHz yani saat ya da hız frekansı konusundaki detayları bir bu yazımızda bir araya getiriyoruz.

Dual, quad, hexa ve octa isimlendirmeleri, en çok kullanılan isimlendirmeler arasında yer alıyor ve aslında bu isimlendirmeler, işlemcinin içerisindeki toplam çekirdek sayısını ifade ediyor. Masaüstü işlemcilerden sonra bu isimlendirmeler, mobil tarafta da aktif bir şekilde kullanılmaya başladı ve hem performans hem de verimlilik anlamında önemli bir yol kat edilmesine vesile oldu.

İşlemci çekirdek sayıları isimlendirmeleri

Multi core işlemci, temel olarak çok çekirdekli işlemci anlamına gelmektedir. Daha önceleri masaüstü ve mobil işlemciler, single core yani tek çekirdekli işlemci yapısına sahipti. Lakin daha önce de belirtildiği gibi artık multi core yani çoklu çekirdek sistemine geçiş yapılmış oldu. Buna göre çok çekirdekli işlemcilerin isimlendirmesi ve tekabül ettikleri çekirdek sayıları listesi şöyle:

  • Single core: tek yani 1 çekirdekli işlemci
  • Dual core işlemci: 2 çekirdekli yani çift çekirdekli işlemci
  • Quad core işlemci: 4 çekirdekli işlemci
  • Hexa core işlemci: 6 çekirdekli işlemci
  • Octa core işlemci: 8 çekirdekli işlemci

Elbette şu an için masaüstü tarafta 16, 32 ve 64 çekirdekli çipler kendini gösteriyor. Ancak bu çekirdek sayısına ulaşan çipler henüz mobil tarafa entegre olmuş değil. Bununla birlikte bunlar için özel bir ifade de kullanılmamaktadır. Bunlarla beraber GHz ifadesi için de bir kısa açıklama yapmak gerekiyor.

GHz, kısaca çekirdeklerin hızlarını ifade eder. Örneğin 1.2GHz gibi bir ifade, bu işlemcinin ulaştığı hızı göstermektedir. Çok çekirdeklilerde iki farklı GHz ifadesi yer alabilir. Örneğin 8 çekirdekli bir işlemcinin 4 çekirdeği 1.6GHz hızında ve diğer 4 çekirdeği de 2.4GHz hızında olabilir. Bunun temel sebebi, tamamıyla enerji verimliliği adına gerçekleştirilmektedir.

Örneğin telefonda çok fazla performans gerektirmeyen işlerde, işlemci daha düşük frekanslı olan yani enerji tasarruflu 4 çekirdek kümesini kullanır. Böylece daha fazla enerji harcanmamış, batarya da çabuk bitmemiş olur. Diğer yandan eğer performans gerektiren bir durum olursa, diğer 4 çekirdek yani yüksek saat hızına ulaşan çekirdek kümesi kullanılıyor. Bunun dışında 8 çekirdeğin tamamı da kullanılabilir. Bu durumda tüm çekirdeklerin maksimum ulaştıkları GHz değerleri eş zamanlı olarak aktif hale gelir.

Written by Ekrem Süyüncü

Soolence.com Blog sahiplerine yönelik bilgi verme, tavsiyede bulunma ve rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Soolence.com

Huawei Mate 20 Pro Sızdırıldı! Çentikli Ekran ile Geliyor!

Soolence.com

Alcatel 7 Özellikleri ve Fiyatı Resmi Olarak Firma Tarafından Açıklandı!