in

Theme Test Drive ile Yeni Temaları Sitenizde Test Edin

Soolence.com

Theme Test Drive ile Yeni Temaları Sitenizde Test Edin

Beğendiğiniz WordPress temalarını, ana temanızı değiştirmeden test etmek ister miydiniz? Theme Test Drive ile bu mümkün. Detaylar listemizde…

Bazen WordPress site sahipleri olarak önümüze çıkan yeni temaların sitemizde nasıl görüneceğini test etmek isteriz. Ya da var olan temamız üzerinde değişiklik yapmak isteriz fakat herhangi bir kazada rezil olmamak için bunu ziyaretçilerimize çaktırmadan nasıl yapacağımızı düşünür dururuz.

Artık düşünüp durmaya gerek yok. Çare “Theme Test Drive” adlı basit, minnak, sevimli mi sevimli WordPress eklentisi. Eklentimiz sayesinde yüklediğimiz temaları, ziyaretçilerimize göstermeden test edebiliyoruz. Aynı şekilde var olan temalarımıza yaptığımız değişiklikleri de kullanıcılara yansıtmadan uygulayıp test edebiliyoruz. Listemizde bu eklentinin kullanım detaylarına değindik. Oh iyi yaptık, çok da güzel yaptık taam mı…

1- Theme Test Drive Kurulumu

Eklentimizi ister admin panelinden istersek de FTP’den kurabiliriz. FTP’den kurmak isteyenler için indirme dosyaları: https://tr.wordpress.org/plugins/theme-test-drive FTP falan uğraşmadan direk admin panelinden kuralım. Admin panelinden “Eklentiler > Yeni Ekle” yolunu izliyoruz. Sağdaki arama kutusuna “Theme Test Drive” yazıp enter’a basıyoruz. Çıkan sonuçlardan geliştiricisi “Vladimir Prelovac” olan sonucun içindeki “Şimdi Kur” butonuna basıyoruz. Kurulum işleminden sonra eklentiyi etkinleştirmeyi unutmuyoruz.

Theme Test Drive Kurulumu

2- Theme Test Drive Kontrol Paneli

Eklentimizin kontrol sayfasına ana menümüzden “Görünüm > Theme Test Drive” yolundan ulaşıyoruz. Kontrol paneli İngilicçe. Eklenti çeviriyi desteklemiyor. Zaten detaylı bir kontrol paneli olmadığından çeviriye gerek de yok. Test edeceğimiz temayı bu panelden aktif edebiliyoruz.

3- Themes Test Drive Kullanımı

Kullanımı gayet basit. Test edeceğiniz temayı yükledikten sonra eklentinin kontrol paneline geliyoruz. Sayfanın ortalarında bulunan zımbırtıya tıklayıp sisteminizdeki temaları görebilirsiniz. Oradan test etmek istediğiniz tema ismine tıklayıp biraz aşağıdaki “Enable Theme Drive” butonuna basıyoruz.

Theme Test Drive Kullanımı

Bu adımdan sonra temanızın ve tema ayarlarınızın değiştiğini göreceksiniz. Fakat ziyaretçileriniz daha önceden kullandığınız varsayılan temayı göreceklerdir. Eğer zaten varolan tema üzerinde ziyaretçilere hissettirmeden bir takım değişiklikler yapıp test etmek isterseniz var olan temanızı seçebilirsiniz. Yaptığınız değişiklikler ziyaretçiye yansımayacaktır.

Eğer sitenize kayıtlı editörleriniz, yazarlarınız varsa ve onların da fikrini almak istiyorsanız kontrol panelindeki “Access level” yazan kutuya “7” yazıp “Enable Theme Drive” butonuna basıyoruz. Aynı kutuya “4” yazdığınızda hem editörlere hem de yazarlara test işlevini açmış olursunuz. “1” yazarsanız da sitenizde kayıtsız ziyaretçiler hariç tüm rollerdeki kişilere açılmış olur. “10” numarası, sadece adminler içindir.

Eklentimizde tek dikkat etmeniz gereken nokta bileşen alanları. Bileşen alanlarında, yani sidebar, header gibi bölümlerde bulunan bileşenlerinizi değiştirirdiğiniz zaman, asıl ziyaretçilerinize gösterilen temadaki bileşenler de değişebiliyor. Geliştirici de bu problemin farkında ve hala bununla ilgili araştırma yaptığını belirtmiş. Çözümü bulamamış ki yaklaşık 7 aydır güncelleme yapmamış.

Test işleminiz bittiğinde “Disable Theme Drive” butonuna basarak yine eski temanıza dönebilirsiniz. Ya da eklentiyi etkisizleştirin; aynı şey.

Eklentimiz gayet kullanışlı ve hayat kurtaran cinsten. Eklenti ile ilgili sorularınız varsa yorum kısmına yazabilirsiniz. Elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız. Bunun gibi işe yarar eklentilerden kaçırmamak için de haftalık bültenimize abone olmanız yeterli. Görüşmek üzere…

Written by Ekrem Süyüncü

Soolence.com Blog sahiplerine yönelik bilgi verme, tavsiyede bulunma ve rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Soolence.com

Google Adsense Reklam Yerleşimi Nasıl Olmalı ?

Soolence.com

WordPress Cron Fonksiyonunu Düzenleyerek CPU ‘yu Rahatlatalım