in , , , ,

Tok tutan yiyecekler nelerdir? Ramazanda hangi besinler tok tutar?

Ramazan ayında iştahınızı dengelemek ve iftar sonrasında tatlı yeme ihtiyacınızı kontrol etmeniz için size şifa dağıtıcı besinler önereceğiz. Diyetisyen Derya Zünbülcan, Ramazan ayında alışveriş sepetinize eklemenizi önerdiği 7 besini şöyle açıkladı:

TARÇIN

Türk yemek ve tatlı kültüründe önemli bir yere sahip olan Tarçın ile ilgili yapılan sayısız araştırmanın sonuçları bir tutam kadar tarçının bile yemek sonrasında insülin tırmanışlarını engelleyip, açlık duygusuna son verdiğini göstermiştir. Ramazanda kan şekerinin dengelenmesinin yanında trigliserid ve kolesterol seviyelerin düşürülmesi için de sürekli olarak her gün silme bir çay kaşığı miktarı tarçın tüketilebilir. Sahurda içeceğiniz 1 çay kaşığı tarçın katılmış 1 Su bardağı yarım yağlı süt, bir sonraki gün daha kolay ve zorlanmadan oruç tutmanızı sağlar.

YUMURTA

Dünyada bilinen iki çeşit örnek proteinden birinin Anne Sütü, diğerinin ise yumurta olduğunu biliyor muydunuz ? Anne sütünden sonra en kaliteli Protein olması, uzun süreli tokluk hissi sağlaması ramazan ayında sahur sofralarında yumurtanın yer almasını zorunlu kılıyor. Kahvaltıda yumurta tüketilen günlerde gün içindeki iştah seviyesi daha düşük seviyede kalır. Yapılan çalışmalarda da kahvaltıda yumurta yiyen kişilerin, o günkü kalori alımları daha düşük olduğu gözlenmiştir. Yumurta kan şekeri kontrolü de sağlayarak yemek yeme isteğini frenliyor.

KEFİR

Orta Asya Türk’lerinden beri yaygın olarak tüketilen kefir, sindirimi ve hazmı kolay, besleyici bir içecektir. Tıpkı yoğurt gibi sindirim sisteminin desteklenmesine yardımcı bir fermente edilmiş süt ürünüdür. Yoğurttan daha yoğun olan probiyotik içeriği ile bağırsaktaki iyi huylu bakterilerin artmasına yardım eder, kötü huylu bakterilerin yerleşmesini önler. Laktoz intoleransı olan, mide problemleri olan bireyler tarafından da rahatlıkla tüketilebildiği için değerlidir. İçeriği zengin Mineral, vitaminlerle dolu Kefir kavurucu sıcak yaz günlerinde sıvı alımını arttırmak için kullanılabilecek serinletici bir içecektir. Kefir; Bağışıklık sistemini güçlendirir, mide barsak florasını dengeler, hazmı kolaylaştırır, kabızlığı önler, kansere karşı koruyucu etkide bulunur, yüksek tansiyonkolesterol düşürülmesinde yarar sağlar.

KURU FASULYE

Bir beslenme kılavuzu olan My Pyramid 2005’te haftada 3 su bardağı dolusu fasulye tüketilmesi önerildiğini biliyor muydunuz ? Günümüzden 7000 yıl önce çeşitli medeniyetler ve kültürler tarafından yetiştirildiğini bildiğimiz fasulye, ramazanda kilo kontrolü esnasında en büyük yardımcılarımızdan biri olabilir. Yapılan araştırmalarda baklagil tüketen kişilerin kan şekeri kontrolünün daha iyi olduğu ve baklagillerin tam bir tokluk hissi verdiği tespit edilmiştir. 1999–2002 yılındaki Ulusal Sağlık ve Beslenme Sınama Araştırmasındaki araştırmacılar, fasulye tüketen bireylerin tüketmeyenlere oranla daha iyi kilo kontrolü sağladıklarını tesbit etmiştir. Ramazanda fasulye tüketiminizi ana yemeğin yanında bol mevsim yeşillikli, kişi başı bir tatlı kaşığı yağlı bir piyaz olarak veya fasulyeyi ana yemek olarak pişirerek ilave edebilirsiniz.

ESMER BUĞDAY

15. yüzyılda Avrupa’ya gelen esmer Buğday Japonya öncelikli olmak üzere Rusya, Kanada, Fransa ve Türkiye de yetiştirilmektedir. Magnezyum, B vitamini ve manganezin zengin bir kaynağıdır. Esmer buğdayın bu zengin içeriği sayesinde Çin ordusu tarafından güçlerinin artması için tüketildiği de bulunmaktadır. Yapılan bilimsel çalışmalarda esmer buğday tüketen bireylerin beden yağ yüzdelerinin düştüğü, sağlıklı yağ oranlarına doğru yol ilerledikleri gösterilmiştir. E vitamini, selenyum, fenolik Asit ve kolesterol düzeylerini düşüren flavonoidlerce zengin olan esmer buğday ramazanda salatalara, ekmeklere katılarak hem iştah kontrolünün sağlanması hem de kolesterol seviyelerinin düşürülmesi için kullanılabilir.

ÇÖREKOTU

Ölümden başka birçok derde deva olduğu söylenen çörekotu birçok faydası yanında doygunluk hissi vermeseyle de ramazan ayında tüketilmesini önerdiğimiz bir baharattır. Sahurda öğütülerek ya da normal şekilde salatalara, yoğurda eklenecek çörekotu doygunluk hissi dışında zindelik de verir. İçerdiği sağlıklı yağlar tokluk hissi yaratır. Maydanoz, dereotu, nane, fesleğen gibi yeşilliklerle hazırlayacağınız bir sahur kahvaltısına serpeceğiniz çörekotu kilo kontrolünüzü sağladığı gibi, ayrıca  mide ve barsak sisteminin de desteklenmesinde etkili olacaktır.

YEŞİL ÇAY

Yeşil çay, hasat zamanı çay yaprakları toplandıktan sonra, hemen kurutulan yapraklardan meydana gelir. Eski tıbbi kaynaklarda çayın uyarıcı özelikte olduğu, yorgunluğu giderme ve beyin fonksiyonları üzerinde olumlu etkilere sahip olduğu aktarılmıştır. Yeşil çayla ilgili olarak yapılan çalışmaların birçok çalışmada yeşil çay tüketiminin, içerdiği kateşin sebebiyle kilo kontrolünde ve vücut yağını azaltmada önem taşıdığı görülmüştür. Yeşil çay tüketimi kalbin endotel fonksiyonun yükseltilmesinde de etkilidir. Şayet bir sağlık probleminiz yok ise ramazanda Günde 2–3 fincan yeşil çay içerek kalbinizi ve bedeninizi rahat ettirip zindelik sağlayabilirsiniz.

Written by Ekrem Süyüncü

Soolence.com Blog sahiplerine yönelik bilgi verme, tavsiyede bulunma ve rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ağız ve Diş Sağlığı Neden Önemlidir ?

Soolence.com

Minecraft Filmi Gecikecek!