in ,

Uzay Madenciliği İçin Ders Almak Mümkün!

Soolence.com

Hunter Williams eskiden bir İngilizce öğretmeniydi ve öğretmenliğinin üçüncü yılında The Moon Is a Harsh Mistress adlı kitabı okudu. Kitap 2070leri ele alıyordu ve Ay’da bir koloni kurulduğunu anlatıyordu. Kitapta insanlar önce Ay’da yaşadı sonra Ay’da uzay madenciliği yaptı. Williams da insanoğlunun bunu gerçekten yapabileceğine inandı.

Günümüzde bu fikir gerçeklerden hiç de uzak değil ve Williams yıllardır bu yoldaki inancını hiç kaybetmedi. Hatta uzay madenciliğinde uzmanlaşmak adına verilen Space Resources Fundamentals isimli bir derse kaydoldu. Son dönemde uzay araştırmalarının ciddi anlamda arttığını düşünecek olursak bu tür bir derse kaydolmanın da akıllıca olduğunu söyleyebiliriz.

Uzay madenciliği nedir, nasıl yapılır?

Uzay yolculuğuna çıkmadan önce uzay aracına her şeyi almak mümkün değil. Alınabilecek olsaydı bile bu epey pahalı olurdu. Günümüzde bu yolculuklar için ciddi paralar harcanırken aynı zamanda bu paraların bile yetersiz kaldığını görmek mümkün.

Ay’da bulunan suyu örnek verelim. Keşfedilen bu sudan yakıt üretmek mümkün hale gelebilir. Eğer bu başarılırsa Dünya’dan ekstra yakıt götürme ihtiyacı da ortadan kalkacak. Bu şekilde hem maliyetler azaltılabilecek hem de uzayda daha uzun süre yolculuk yapılabilecek. Bu noktada Ay’dan su çıkarmak uzay madenciliği örneği olarak gösterilebilir.

Williams da şüphesiz ki insanoğlunun bunu yakın zamanda olmasa bile başaracağına inanıyor. Bilim kurgu filmleri ve kitapları ile zamanının çoğunu geçiren Williams’ın uzay ile ilgilenmesine de şaşmamak gerek. 2012 yılında havacılık mühendisliği için okula giden Williams sonrasında Florida’da bulunan Cape Canaveral’de çalıştı ve her gün işe geldiğinde karşılaştığı yepyeni teknolojiler ile büyülendi. Tüm bunların ilham verici olduğunu söyleyen Williams’ın uzaya olan ilgisi her geçen gün artıyordu.

Tüm bunlar Williams için yeterli değildi ve uzay madenciliği alanında profesör olan Christopher Dreyer ile konuşmaya başladı. Aslında bu zamanlama mükemmeldi zira o yıl Uzay Kaynakları bölümünde bir yüksek lisans programı başlatıldı. Bunun üzerine Williams işini bırakarak uzay madenciliği eğitimi için yola koyuldu.

Uzay madenciliği eğitimi pek çok kişinin dikkatini çekti!

Elbette eğitim haberinden etkilenen tek kişi Williams değildi. Dünyanın dört bir yanından pek çok insan bu programa başvuru yaptı. Bunun üzerine Dreyer ve iş arkadaşı Angel Abbud-Madrid sanal dersler yapmaya karar verdi. Sanal dersler için gereken bütün ekipmanlar da kısa sürede bir araya getirildi. Bir süre sonra dersler başladı ve dünyanın çeşitli yerlerinden insanlar uzay madenciliğinin eğitimi için ekrana yani Dreyer’e kilitlendi.

Ayrıca Bakınız: Ay’da Su Bulunduğuna Dair Kesin Kanıtlar var!

Elbette bu sanal dersler öğrencilere -en önemlisi de Williams’a- inanılmaz şeyler kattı ancak şu anda dünya etkili bir uzay madenciliğini yapacak durumda değil. Zira bunun için zaman, gelişmiş teknolojiler ve para gerekiyor. Şu an için araştırmacılar uzay madenciliği ekipmanları hakkında bile tam olarak bilgi sahibi değil.

Yine de çok yakın zamanda engellerin aşılacağını ve uzay madenciliğinde önemli adımlar atılacağını söylemek mümkün. Şimdiden bu alan hakkında dersler bile verilmeye başlanmışken insanların gerekli teknolojilere ulaşması pek fazla zaman almayacak gibi görünüyor.

Written by Ekrem Süyüncü

Soolence.com Blog sahiplerine yönelik bilgi verme, tavsiyede bulunma ve rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Soolence.com

Gezegen Avlamak Ne Anlama Geliyor?

Soolence.com

Ay’da Su Bulunduğuna Dair Kesin Kanıtlar var!