in

WordPress Admin Paneli Kullanımı (Detaylı Anlatım)

Soolence.com

WordPress sisteminin admin panelide kendisi kadar kolay kullanılabilen bir paneldir. Yazılım hem performans, hemde tasarım açısında sıkıntı çıkarmaması için tasarlanmış. Admin panelinde aradığınız birşeyi bulamamanız imkansız. Tabikide bu yazımızdan sonra herşeyi kolaylıkla bulabileceksiniz. Bu yazımda sizlere WordPress admin paneli kullanımı ‘nı anlatıcam. İlk olarak admin panelimize nasıl giriş yapacağımızı anlatalım.

WordPress Admin Paneli Girişi Nasıl Yapılır?

WordPress admin paneline giriş yapmak için anasayfanızda bir buton olabilir veya buton yoksa tarayıcınızın arama çubuğuna “www.siteadi.com/wp-admin” yazarak girrebilirsiniz. Bu adresi yazdığınızda karşınıza giriş alanı gelecektir. WordPress admin paneline girmek için kullanmanız gereken bilgileri “WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır?“ adlı yazımızda anlatmıştık. Kullanıcı adı ve şifreyi girerek panele giriş yapalım.

WordPress Admin Paneli Başlangıç Sayfası

Admin paneline giriş yaptığınızda karşınıza başlangıç sayfası gelir. wordpress admin paneli kullanımı açısından en önemli sayfalardan bir tanesidir.Başlangıç sayfasında sitenizin son değerlerini görebilirsiniz. Sitenizde kaç tane yazı,kategori ve yorum olduğunu görebilirsiniz. Son yazılan yazılar ve yorumlardan 5 tanesi gözükmektedir. Hızlı bir şekilde yazı girişi yapabilirsiniz. Alt tarafta ise WordPress hakkındaki son haberleri, gelişmeleri ve güncellemeleri göstermektedir.

WordPress Admin Paneli Yazılar Sayfası

Admin panelinde belkide en çok kullanacağınız sayfalardan bir tanesi yazılar sayfasıdır. Admin panelinin yazılar sekmesinde alt kategori olarak; tüm yazılar, yeni yazı, kategoriler, etiketler olmak üzere 4 tane alt sayfa bulunur. Tüm yazılar sayfasında sitenizde yayınlanan bütün yazıları görebilirsiniz. Yeni yazı sekmesinde, yeni yazı/içerik girişi yapabilirsiniz. Kategoriler sayfasında ise sitenizde bulunan kategorileri görebilir, yeni kategoriler ekleyebilir veya olan kategorileri silebilirsiniz. Etiketler sayfasında ise yazılarına girmiş olduğunuz etiketleri sıralı bir şekilde görebilirsiniz.

WordPress Admin Paneli Ortam Sayfası

Ortam sayfasının altında kütüphane ve yeni ekle sayfaları bulunmaktadır. Kütüphane sayfasında eklemiş olduğunuz resimleri ve videoları görebilirsiniz. Ayrıca eklemiş olduğunuz dosyalarıda(.zip vb.) görebilirsiniz. Yeni ekle sayfasında ise yeni resim,video veya dosya yükleyebilirsiniz. Bu sayfanın detaylı anlatımını başka bir yazımızda anlatacağız. Dosya yükleme sınırını vb. o yazımızda anlatıcaz.

WordPress Admin Paneli Sayfalar Sayfası

Admin panelinin sayfalar sayfasının altında tüm sayfalar ve yazı ekle olmak üzere 2 alt sayfa bulunmaktadır. Tüm sayfalar sayfasında sitenizde olan bütün sayfalara bakabilir, üzerinde düzenlemeler yapabilirsiniz. Yeni ekle sayfasında ise sitenize yeni sayfalar ekleyebilirsiniz.

 

WordPress Admin Paneli Yorumlar Sayfası

Yorumlar sayfası altında başka sayfa bulundurmayan tek bir sayfadır. Sitenize atılmış olan bütün yorumları bu sayfada bulabilirsiniz. Yorumlar üzerinde değişiklikler yapabilirsiniz. Yeni gönderilmiş yorumları onaylayabilir veya silebilirsiniz.

WordPress Admin Paneli Görünüm Sayfası

Görünüm sayfası altında temalar,özelleştir,bileşenler,menüler ve düzenleyici olmak üzere 5 alt sayfa bulundurur. Temalar sayfasında sisteminizi yüklü olan bütün temaları görebilirsiniz. Kullandığınız temayı değiştirebilir, yerine başka bir tema kullanabilirsiniz. Özelleştir sayfasında sitenizin tasarımı üzerinde kendinize özel değişiklikler yapabilirsiniz. Adı üzerinde sitenizin tasarımını kendinize göre özelleştirebilirsiniz. Bileşenler sayfasında sitenizde görünmesini istediğiniz bileşenleri etkinleştirebilir, düzenleyebilir veya silebilirsiniz. Menüler sayfasında, sitenize özel menüler oluşturabilirsiniz. Kategorileri ve sayfalarınızı menünüze ekleyebilirsiniz. İsterseniz normal bir linkte ekleyebilirsiniz. Düzenleyici sayfası ise WordPress’in kod editleme sayfasıdır. Temanıza ait dosyalar bu sayfada listelenir. Bu sayfaların kodları üzerinde ekleme,çıkarma veya düzenlemeler yapabilirsiniz.

WordPress Admin Paneli Eklentiler Sayfası

Admin panelinde siteyi ilk yüklediğinizde kullandığınız sayfalardan bir tanesidir. Siteminize dahil etmek istediğiniz eklentileri yükleyebilir, silebilir veya etkinlik durumunu değiştirebilirsiniz. Dilediğiniz zaman eklentiyi pasif duruma alabilirsiniz.

 

WordPress Admin Paneli Kullanıcılar Sayfası

WordPress sitenize ekli olan bütün kullanıcıları(üyeleri) görebileceğiniz sayfadır. Bir bakıma sitenize üye olan kişileri görebileceğiniz, üyelerin bilgileri üzerinde değişiklik yapabileceğiniz veya silme işlemini gerçekletirebileceğiniz bir sayfadır. Alt sayfalarından olan Profiliniz sayfasında ise kendi profilinizi görebilir, üzerinde değişiklik yapabilirsiniz.

WordPress Admin Paneli Araçlar Sayfası

Admin panelinde belki hiç kullanmayacağınız bir sayfadır. Sitenizi taşımayacağınız sürece pek kullanacağınız bir sayfa olduğunu sanmıyorum. Bu sayfada sitenizin bilgilerini bir dosya şeklinde çıktı olarak alabilirsiniz. Bu çıktıyı başka bir wordpress sistemine yükleyebilirsiniz. Dışa Aktar/İçe Aktar sayfalarını kullanarak bu işlemi gerçekletirebiliriz.

WordPress Admin Paneli Ayarlar Sayfası

Admin panelinde ilk yükleme kullanacağınız bir sayfadır. Sonralarda bu sayfayı pek kullanacağınızı sanmıyorum. Ayarlar sayfası genel, yazma, okuma, tartışma, ortam ve kalıcı bağlantılar olmak üzere 6 alt sayfadan oluşmaktadır. Ayarlar sekmesinin genel sayfasında Sitenin adı,sloganı,site adresi,admin e-posta adresi, tarih,saat gibi ayarları yapabilirsiniz. Yazma sayfasında ise sitenizin yazı editörünü düzenlediğinizi düşünebilirsiniz.

Sitenizde bir yazma işlemi gerçekleştirecekseniz bütün ayarlar bu bölümdedir. Okuma sayfasında sitenizde yayınlanan içeriklerin görünümü hakkında değişiklikler yapabilirsiniz. Tartışma sayfasını ben bu güne kadar daha kullanmadımO yüzden bu sayfayı anlatmayacağım. Anlatmamı isteyen arkadaşlar yorum bölümünden destek isteyebilirler.

Ortam sayfasında sitenize eklediğiniz resimlerin değerleri ve görünümü hakkında değişiklik yapabilirsiniz. Kalıcı bağlantılar sayfasında ise sitenize yayınladığınız yazıların linklerinin nasıl gözükeceğini, kategori ve etiket sayfalarının linklerde nasıl gözükeceğini düzenleyebilirsiniz.

WordPress admin paneli kullanımı ‘nı sizlere en detaylı şekilde anlattım. Eğer ki bir bölümde takılmış arkadaşlar olursa yorum bölümden sorabilirler veya sitemizde bulunan soru/cevap bölümünden sorularını gönderebilirler.

Bir önceki yazımız olan WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde wordpress kurulum aşamaları, wordpress kurulumu ve wordpress kurulumu yapmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Written by Ekrem Süyüncü

Soolence.com Blog sahiplerine yönelik bilgi verme, tavsiyede bulunma ve rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Soolence.com

WordPress Kurduktan Sonra Yapılacak 8 İşlem

Soolence.com

Spam Yorumlardan Kurtulmanın Kesin Yolu (Eklentisiz)