in

WordPress Cron Fonksiyonunu Düzenleyerek CPU ‘yu Rahatlatalım

Soolence.com

WordPress Cron Fonksiyonunu Düzenleyerek CPU ‘yu Rahatlatalım

WordPress CPU yükünü cron fonskiyonunu düzenleyerek bir nebze de olsa hafifletebiliriz. Konuyla ilgili detaylar listemizde…

WordPress CPU sorununun sebeplerinden biri de Cron Job denilen zımbırtıdır. Bu zımbırtı, sitemizde planlanmış, otomatik olarak yapılması tanımlanmış işlemlerin halledilmesini sağlar. Mesela, cache eklentilerinin belirli bir süre sonra ön belleği temizlemesi işleminin çalışması cron fonksiyonuna bağlıdır. Ya da ileri bir tarihte yayınlanmasını planladığınız bir yazının, vakti zamanı gelince otomatik olarak yayınlanması, yine bu fonksiyon sayesindedir.

Fakat burada şöyle bir durum var; normalde Linux sunucularınızın yapabildiği bu işlemi, WordPress WP-Cron adı altında bir fonksiyon ile bu işi taklit eder. Çünkü WordPress; sunucunuza, bu fonksiyonu çalıştırması için doğrudan müdahale edemez; kendi içerisinde halleder. Bu her ne kadar mantıklı bir işlem gibi görünse de, bu fonksiyonun tetiklenmesi için, WordPress sisteminin çalıması lazım gelmektedir. Yani sitenizde herhangi bir ziyaretçi yoksa, yeni bir ziyareçi gelene kadar fonksiyon çalışmayacaktır.

Peki, bunun CPU ile ne alakası var? Şöyle ki; bu fonksiyon, sitenize her ziyaretçi girişinde tetiklenir. Bu da CPU kullanımı arttırır.

Bu durumu çözmek için de fonksiyonun çalıştırılması görevini WordPress’in elinden alıp, direk sunucumuza vereceğiz. Böylece planlanmış işlemler her ziyaretçi girişinde tetiklenmeyip, sunucumuz üzerinden belirlediğimiz zamanlarda otomatik olarak yapılarak, CPU yükünü hafifletmiş olacağız.

Yapacağımız işlemler gayet kolay. Adım adım gidersek, hiç bir problem çıkmayacaktır.

1- WP-Cron Fonskiyonunu Devre Dışı Bırakma

#1 FTP ile sunucumuza bağlanıp ana dizinimizdeki wp-config.php dosyasını bilgisayarımıza indiriyoruz. *

#2 İndirdiğimiz dosyayı NotePad++ ** gibi bir metin editörüyle açıyoruz. Kodların içerisinde define(‘DB_COLLATE’, ”); kodunu buluyoruz. Bu kodun hemen altına aşağıdaki kodu yazıp, dosyamızı kaydediyoruz.

define(‘DISABLE_WP_CRON’, true); //Cron Fonskiyonunu Kapatma

#3 Dosyamızı kaydettikten sonra tekrar FTP’ye atıyoruz.

2- WP-Cron Fonksiyonunu Sunucudan Otomatik Çalıştırma

#1 cPanel’e giriş yapıyoruz. GELİŞMİŞ başlığındaki Cron İşleri seçeneğine tıklıyoruz.

#2 Sayfadaki Yeni Cron İşi Ekle başlığı altından Ortak Ayarlar bölümünü Saatte Bir Kez olarak belirliyoruz. Saatte iki kez de yapabilirsiniz. Sitenizin aktifliğine göre süreyi istediğiniz gibi belirleyebilirsiniz.

#3 Daha sonra biraz aşağıdaki Komut: adlı alana aşağıdaki kodu yapıştıralım. siteismi.com yerine kendi siztenizi yazmayı unutmayın.

wget -q -O – http://siteismi.com/wp-cron.php?doing_wp_cron >/dev/null 2>&1

#4 Kodu yazdıktan sonra Cron İşi Ekle butonuna basıp işimizi bitiriyoruz.

WordPress Cron Fonksiyonunu Sunucuda Çalıştırma / 2

İşlem tamamlanmış bulunmakta. Bundan sonra sunucunuz, wp-cron.php dosyasını belirlediğiniz sürelerde otomatik olarak çalıştırıp bu dosyaya tanımlanmış işlemlerin devreye girmesini sağlayacaktır.

NOT: Nadir de olsa eğer bir süre sonra sitenizdeki bazı eklentilerin görevlerini yapmaması sonucu bazı işlevlerin çalışmadığına kanaat getirirseniz öncelikle sunucu üzerinden cron ekleme işleminde ortak ayarlardaki süreyi kısaltmayı deneyin. Bunu Geçerli Cron İşleri başlığı altında tanımladığınız işlemdeki Düzenle butonundan yapabilirsiniz. Bu da çözüm olmazsa yaptığınız işlemleri geri alın.

* FTP kullanımı hakkında bilgi: 11 Soruda FileZilla Kullanımı
** NotePad++ ile ilgili bilgi: WordPress Site Sahipleri için Can Yoldaşı Olacak 8 Araç

Siz de CPU sorunundan müzdaripseniz, bu işlem sonucunda büyük oranda rahatlama sağlayabilirsiniz. Konuyla alakalı sorularınız yorum alanımız hizmetinizde. Bu tip ipuçlarını kaçırmak istemiyorsanız haftalık bültenimize abone olabilirsiniz. Kendinize iyi davranın, görüşmek üzere…

Written by Ekrem Süyüncü

Soolence.com Blog sahiplerine yönelik bilgi verme, tavsiyede bulunma ve rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Soolence.com

Theme Test Drive ile Yeni Temaları Sitenizde Test Edin

Soolence.com

Google Adsense Yüksek Kazançlı Anahtar Kelimeler Listesi – 2021