in

WordPress Tablo Ön Ekini Change DB Prefix ile Değiştirelim

Soolence.com

WordPress Tablo Ön Ekini Change DB Prefix ile Değiştirelim

WordPress kurarken tablo ön ekini olduğu gibi bıraktıysanız, değiştirmek için acele edin. WordPress tablo ön ekini Change DB Prefix eklentisiyle kolaylıkla değiştiriyoruz.

İlk başta WordPress kurarken çoğumuzun yaptığı güvenlik hatalarından biri de tablo ön ekini olduğu gibi yani “wp_” olarak bırakmak. Sitemize yapılacak herhangi bir saldırıda bu ön ek kolayca tahmin edilebildiğinden mütevellit, saldırganlar için bir açık kapı daha bırakmış oluyoruz. Bunu vakit kaybetmeden değiştirmemiz gerekiyor.

Bu işlemi manuel olarak da yapabiliriz fakat biraz karmaşık ve riskli bir durum söz konusu. Bu nedenle tablo ön eki değiştirme işlemimiz için, bir kereliğine kurup işimiz bitince kaldırabileceğimiz Change DB Prefix adlı eklentiyi kullanacağız. Bu eklenti ile ön ek değiştirme işlemi makinaya çamaşır atmak kadar kolay.

1- Change DB Prefix Kurulumu

Eklentinin kurulumu, diğer eklentilerle aynı. Fakat eklentinin sağlıklı çalışabilmesi için bazı dosya izinlerini kontrol etmemiz gerekiyor. Eklentiyi FTP ile kurmak isteyenler https://wordpress.org/plugins/db-prefix-change/ adresinden kurulum dosyalarını indirebilirler.

Admin panelinden kurulum için Eklentiler > Yeni Ekle yolunu izliyoruz. Sağ üst taraftaki arama kutusuna Change DB Prefix yazıp enter’a basıyoruz. Geliştiricisi ” Ms. Bhumi Shah improvements by Felix Wagemakers” olan sonucun üstündeki Şimdi Kur butonuna basıyoruz. Kurulumdan sonra Eklentiyi Etkinleştir yazısına tıklamayı unutmuyoruz.

WordPress Tablo Ön Ekini Değiştirme – Change DB Prefix Kurulumu

2- Change DB Prefix ile Tablo ön eki Değiştirme İşlemi

Eklentiyi kullanarak tablo ön ekini değiştirmeden önce wp-config.php dosyamızın yazma iznini kontrol etmemiz gerekiyor. Eklentinin tablo ön ekimizi değiştirdiğinde veri tabanı bilgilerimizin bulunduğu bu dosya içinde de değişiklik yapması gerekiyor ki, veri tabanına bağlanırken problem çıkarmasın. Bunun için de bir kereliğine bu dosyanın yazma iznine “666” değeri vermemiz lazım. İşimiz bitince yine “644” yazma izni verip güvenliği sağlayacağız. Adım adım gidelim.

#1 FileZilla ile FTP’ye bağlanıyoruz. Ana dizinimizdeki wp-config.php dosyasına sağ tıklayıp Dosya İzinleri‘ne tıklıyoruz. Açılan pencereden kutuya 666 yazıp Tamam‘a basıyoruz. (FileZilla ile FTP işlemlerinin detayları için 11 Soruda FileZilla Kullanımı adlı listemize göz atabilirsiniz.)

WordPress Tablo Ön Ekini Değiştirme – Change DB Prefix Kullanımı / Dosya İzni

#2 Dosya iznimizi hallettikten sonra admin panelimizden Ayarlar > Change DB Prefix yolunu izliyoruz. Açılan sayfada Existing Prefix: kısmında daha önceden belirlediğimiz tablo ön ekini görebiliyoruz. Genelde WordPress’i kurarken olduğu gibi bıraktığımızdan bu ön ek “wp_”dir. Burayı olduğu gibi bırakıyoruz. New Prefix: kısmına belirlediğimiz yeni ön eki yazıyoruz. İsmi belirlerken Türkçe karakter kullanmıyoruz ve ismin sonuna alt tire (_) koymayı unutmuyoruz.. Örnek olarak ismi “zort75_” olarak belirledik. Save Change butonuna basarak işlemi tamamlıyoruz. Eğer bir sıkıntı yoksa yeşil kutu içerisinde işlemin başarılı olduğuna dair bilgilendirme yapılacaktır.

WordPress Tablo Ön Ekini Değiştirme – Change DB Prefix Kullanımı

#3 Bu işlemden sonra sitemizi kontrol ediyoruz. Sitemiz hata vermeden normal bir şekilde açılıyorsa işlem başarıyla helledilmiş demektir. Hemen yine FTP’ye bağlanıp wp-config.php dosyamızın yazma iznini tekrar 644 olarak ayarlıyoruz.

#4 İşi sağlama alıp her şeyin yolunda olduğunu kontrol etmemizde fayda var. Bu işlem veri tabanımızdaki sitemize bağlı tablo ön eklerini değiştirdiği için phpMyAdmin‘den değişiklikleri görebiliriz. Bunun için cPanel‘e giriş yapıyoruz. Veritabanları başlığı altından phpMyAdmin‘e tıklıyoruz. Sol taraftan veri tabanımıza tıklıyoruz. Açılan tablo listesinden tabloların ön eklerinin az önce belirlediğimiz ön ek ismiyle değiştiğini görüyorsak sorun yok demektir. Örneğimize göre tablo isimleri şu şekilde olmalı: zort75_commentmeta, zort75_comments, zort75_postmeta… gibi.

#5 Artık eklentiyle işimiz kalmadığına göre kaldırabiliriz. Boşuna yer kaplamasına gerek yok. Eklentiler > Yüklü Eklentiler yolunuz izleyip Change DB Prefix eklentisini önce etkisizleştirip sonra siliyoruz. Daha sonradan eklentiye ihtiyacınız olursa tekrar kurabilirsiniz.

Tablo ön eklerini değiştirmek için eklenti kullanmak, manuel olarak kaldırmaktan daha basit ve risksiz. Her zaman manuel olarak yapabileceğiniz işlemler için eklenti kullanmamanızı tavsiye ediyoruz fakat eklentiyle işimiz bittiğinde kaldırabildiğimiz için bu işlemde eklenti kullanmanın bir mahsuru yok. Arada böyle kaçamaklar yapabiliriz. Konu ile ilgili problemleriniz için yorum alanımız hizmetinizde. Kendinize iyi davranın, görüşmek üzere…

Written by Ekrem Süyüncü

Soolence.com Blog sahiplerine yönelik bilgi verme, tavsiyede bulunma ve rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Soolence.com

Seo Nedir ve Neden Önemlidir? – Full Seo Rehberi

Soolence.com

WordPress Kurduktan Sonra Yapılacak 8 İşlem