in

WordPress Tema Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Soolence.com

WordPress Tema Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Merhabalar, geniş bir konuya değinmek üzere bu yazıyı yazıyoruz. WordPress kurulu web sitenizi geliştirmeniz ve yenilemeniz için. Worpdress temaları satın almamız gerekebiliyor. Ancak satın alırken nelere dikkat etmeliyiz bu konuda sorun yaşayabiliriz. Örneğin görünümü güzel olan bir temayı satın aldıktan sonra çok işlevsiz olduğunu farkedebiliriz. Bu gibi sorunları yaşamamak için bu yazıyı okumanızda fayda var.

Öncelikle prensiplerinizi belirleyin!

Nasıl bir siteniz var kurumsal,genel,blog vs bunun üzerine kendinize en uygun temayı seçmek için bu kategorilere uygun temaları arayın. Daha sonra görünüm mü yoksa işlevsellik mi bunu kararlaştırın.

Görünüm her ne kadar kullanıcı odaklı olsada işlevsiz olduktan sonra hiç bir işe yaramayabilir. Yavaş açılan bir siteyi hiç bir kullanıcı sevmeyecektir. Bu yüzden hem işlevsel hemde görünümü güzel olan bir tema seçmeniz sizin için daha iyi olabilir.

Ayrıca temanızı yönetmekte zorluk çekmemeniz için temanızın iyi bir yönetim paneli olmalıdır. Yönetim panelinde ne kadar fazla ayar bulunursa bu sizin için o kadar iyidir çünkü kodlarla uğraşmak zorunda kalmaz her şeyi daha rahat şekilde yönetebilirsiniz.

Arama motoru optimizasyonu ( SEO ).

Eğer kurumsal bir siteniz var ise bu sizin için çok önemlidir. Kullanıcılarınızın size aramam moturu üzerinden daha kolay ulaşmasına olanak sağlar. Ancak kişisel bir blog ise daha çok kendi arkadaşlarınızın okuduğu ve yeni takipçiler beklemediğiniz bir web siteniz var ise bu sizin için o kadar önemli olmayabilir. Bizim tavsiyemiz seo çalışması yapılmış bir tema almanızdır.

Dil desteği.

Satın aldığınız temanın dil desteği olup olmadığına bakınız. Örneğin yabancı bir siteden aldığınız temada dil desteği yoksa Türkçe ye çevirmeniz zor olabilir. Bu durumda temanın dosyalarını tek tek açıp yabancı kelimeleri dikkatli bir şekilde çevirmeniz gerekir. Bu da hata yapıp temayı bozmanıza olanak sağlar. Bu yüzden dil desteği olan temalar veya daha çok Türk firmaların yaptığı temaları seçmenizde fayda var.

Tema özellikleri.

Temaların eksiklerini genelde eklentiler ile kapatıyoruz. Kurduğumuz her eklenti web sitemiz için yeni kodlar demektir. Kurulan eklentiler site kaynağında yoğunluk oluşturabilir. Ancak temamız da özellikler varsa eklenti kurma ihtiyacı duymayız ve temamız kendi içinde barındırdığı özellik ile daha stabil çalışabilir. Örnek verecek olursak. Bir sosyal paylaşım eklentisi kurduğumuzu varsayalım. Bu eklentiyi temamızın böyle bir özelliği olmadığı için kurarız eklentimiz sahip olduğumuz tema ile uyumluluk sorunu yaşayabilir. Bu yüzden temamızın içinde sosyal paylaşım özelliği olması sitemizin sorunsuz çalışmasını sağlayacaktır.

Şimdilik ekleyeceğimiz konular bunlar. Bu yazıyı ileri ki zamanlar da güncelleyebiliriz. Uyarılarımızı dikkate almanız sizin için yararlı sonuçlara ulaştırabilir.

Written by Ekrem Süyüncü

Soolence.com Blog sahiplerine yönelik bilgi verme, tavsiyede bulunma ve rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Soolence.com

WordPress Contact Form 7 Kurulumu ve Ayarları

Soolence.com

Daha Hızlı İndekslenme Teknikleri