in

WordPress Tema Yükleme Ve Editleme

Soolence.com

Bugünkü dersimizde sizlere wordpress tema ekleme ve editleme hakkında bilgiler verecem. Öncelikle tema yüklemeden başlıyalım;

Tema yükleme;
FTP’ye login olunuz, Public_HTML veya httpdosc hangisi ise artık ana menünüz giriyoruz, daha sonra WP-Content/Themes klasörüne temamızı atıp admin paneline giriyoruz. Burdan Görünüm/Temalar bölümüne gelip eklemiş olduğumuz temayı aktif ediyoruz ve artık yeni temamız aktif hale geliyor. İşte tema yükleme işlemi bu kadar kolay ve basittir.

Şimdi gelelim tema editlemeye;

I.Yol Admin Panelinden Edit:

Öncelikle burda dikkat etmemiz gereken birinci unsur eğer admin panelinden editleme yapıp kaydetmek istiyorsak FTP ye attığımız tema klasörüne giriyoruz ve dosyaların izinlerini 666 yapıp kaydediyoruz. Ancak bu yöntemle admin panelinden tema editliyebiliriz aksi taktirde editlediğimiz temayı kaydetme seçeneğini admin panelinde göremezsiniz. Ayrıca 666 ve üzeride olabilir bu dosya üzeri ancak güvenlik açısından 666‘ın üstüne çıkmamanız önerilir.

II.Yol FTP’den Edit:

FTP ye attığımız tema klasöründen hangisini editlemek istersek masaüzerine atıp gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra tekrar FTP’ye atarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz, ancak ben kolaylık ve çabukluk açısından admin panelinden editlemenizi öneriyorum. Editleme yapmadan önce yedek almayı kesinlikle unutmayınız.

Tema Klasör menüleri ve anlamları;

404 Şablonu: Bunun anlamı hata sayfası demektir. Kullanıcılarınızın girmiş olduğu yalnış veya olmayan sayfalarda karşımıza çıkacak hata mesajının yer aldığı şablondur. Genellikle temalarda bu düzenlenmiştir ancak sizler bu hata mesajını kendinize göre düzenliyebilirsiniz.

Alt Kısım(footer): Sayfalarımızın alt bölümü anlamına gelmektedir. Ana sayfa ile footer arasındaki temel fark ise footer yani alt bölümümüzün tüm sayfalarda görünme özelliği taşıma özelliğinin bulunmasıdır. Genellikle Copright ve link alanlarının bulunduğu konumdur.

Arama Formu(Searchform): Bunun anlamı site içerisinde herhangi bir yere arama bölümü yerleştirerek kullanıcıların site içerisinde arama yapmalarını sağlamaktadır. Bazı temalarda bu fonksiyon yoktur ve ana index şablonunda belirtilmiştir ancak profesyonel hazırlanan her WordPress temasında bu özellik mutlaka vardır ve amacı tema dosyalarının derli toplu durmasıdır diyebiliriz.

Arama Sonuçları(Search.php): Arama sonuçlarının gösterildiği sayfadır. Site içi arama yaptığımız zaman karşımıza çıkacak sonuçlar işte bu şablon aracılığı ile çıkmaktadır.

Arşivler: WordPress’in arşiv özelliğini herkes bilir. İşte bu şablon ise arşivlerin tek dosya üzerinde terlenmiş halde durmasını sağlar. En büyük özelliklerinden bir tanesi ise arşivlerin geçmişe dayalı olarak değilde geçmiş aylara dayalı olarak gösterilmesidir. Arşiv sonuçlarında arama yaptığımız zaman bizlere ay olarak sonuç gösterir ve buda aranılan hedefin bulmasında büyük bir kolaylıktır.

Sayfa Şablonu(Page): Bu kısımın ne işe yaradığını genelde kullanıcılar yanlış biliyor ve ben kısaca şöyle açıklayacam; WordPress’de bir yazının gösterim sayfası farklı bir olaydır, bizim admin panelinden hazırladığımız sayfanın gösterim olayı farklı bir olaydır. Bizler admin panelinden sayfalar aracılığı ile kendimize bir sayfa hazırladık diyelim ve hazırladığımız sayfaya ana sayfadan tıkladığımız zaman gösterilecek olan bölüm işte bu şablonun amacını gösterir. Bu yüzden yazılarınız ile sayfalarınızın düzeni farklı olabilir.

Tekil Yazı(Single): Bu bölüm yazdığımız yazılara tıkladığımız zaman karşımıza gelecek sayfayı ifade etmektedir. WordPress içerisinde yer alan bütün makale yazılarımız bu şablon düzenine göre görünmektedir. Yazı içi reklam kodlarıda bu şablon sayesinde gösterilir.

Tema İşlevleri(Functions): Bu kısım aslında en önemli bölümlerden bir tanesidir. Temamızın ana sayfada gösteriliş biçimleri, işlevleri ve temanın bütün fonksiyonları bu şablon sayesinde görünmektedir. Genelde kullanmazsınız ancak ne işe yaradığını bilmenizde fayda var diye düşündüm.

Yan Menü(Sidebar): Adındanda anlaşılacağı gibi temamızın yan menüsüdür. Bu sadece bir yan menü demek değildir ve birden fazla yan menülerde bu şablon içerisinde yer almaktadır. Genelde profesyonel temalar ile bu şablona girmeye gerek kalmadan direk Bileşenler özelliğimiz sayesinde yan menülerimizde nelerin bulunacağını belirleyebiliriz ancak bu özelliğin bulunmadığı temalarda yan menümüzü işte bu şablon içerisinde hazırlamak zorundayız.

Yorumlar(Comments): Yorum bölümü şablonu anlamına gelmektedir. Yazılarımızda alt kısımda gördüğümüz yorum bölümü ve düzeni bu şablon içerisinden belirlenir. Genelde kullanılmaz ancak ingilizce veya başka bir dildeki temaların yorum kısmını Türkçe’ye dönüştürmek için kullanılan şablondur.

Üstkısım(Header): Üst bölüm anlamına gelmektedir. Ana sayfamızda yer alan en üst kısım header bölümü olarak adlandırılır. Logo, Üst reklam ve üst menüler bu şablon içerisinde yer almaktadır.

Bu dersimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız, umarım işinize yarıyacak bir anlatım olmuştur. Anlamadığınız veya sormak istediğiniz ayrı kısımları yine bu başlık altından yorumla bildirmeniz yeterlidir.

Written by Ekrem Süyüncü

Soolence.com Blog sahiplerine yönelik bilgi verme, tavsiyede bulunma ve rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Soolence.com

Resim Optimizasyonu Nedir? Nasıl Yapılır?

Soolence.com

5 Adımda WordPress Admin Şifresi Değiştirme